Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
سوم مرداد- بیست‌و‌پنجم ژوئیه

«تقویم تاریخ سوم مرداد»

2011 July 25

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1848 میلادی- «آرتور جیمز بالفور» (Arthur James Balfour) سیاست‌مدار بریتانیایی متولد شد. بین سال‌های ۱۹۰۲ تا ۱۹۰۵ نخست‌وزیر پادشاهی متحد بود و نقش موثری در تشکیل اسراییل امروزی داشت.

وی در جریان جنگ جهانی اول و پس از تصرف فلسطین، که پیش از آن در اختیار امپراتوری عثمانی بود اعلامیه‌ای را خطاب به رییس فدراسیون صهیونیسم منتشر کرد و در آن بر حمایت انگلیس از تاسیس خانه‌ای ملی برای یهودیان در فلسطین تاکید کرد. این بیانیه را سرآغاز تلاش در عرصه بین‌المللی برای تاسیس اسراییل دانسته‌اند.

1909 میلادی- پس از آن‌که در 1903 اولین هواپیمای موتوری که انسان با آن به پرواز درآمد، شکل گرفت، یک خلبان فرانسوی به نام «لویى بلریو» (Louis Blériot) برای اولین بار در چنین روزی از فراز دریای «مانش» عبور کرد. بلریو با یک هواپیمای یک باله که به وسیله موتوری به قدرت 25 اسب بخار حرکت می‏کرد، فاصله 36 کیلومتری سواحل فرانسه و جزیره بریتانیا را در 36 دقیقه پیمود. گفته شده به خاطر این موفقیت جایزه‌ی 1000 پوندی روزنامه‌ی «دیلی میل» لندن را دریافت کرد.

صنعت هواپیماسازی در فاصله سال‏های 1910 تا 1914‌ با چنان سرعتی پیش رفت که نخستین انواع هواپیماهای جنگی، در سال‏های جنگ جهانی اول به کار گرفته شد. این هواپیماها که ظرفیت دو نفر را داشت، برای بمباران یا ماموریت‏های شناسایی و عکس‏برداری استفاده می‏شد و دارای سرعتی در حدود 200 کیلومتر در ساعت بودند.

1943 میلادی- شورای عالی حزب حاکم ایتالیا (حزب فاشیست) خواست که موسولینی از ریاست دولت کناره‌گیری کند.

«بنیتو موسولینی» (Benito Amilcare Andrea Mussolini)  رهبر ایتالیای فاشیست طی دوران جنگ جهانی دوم و با این‌که متحد آلمان بود ولی هیتلر چندان به ایتالیای‌ها اطمینان نداشت به همین دلیل گروهی از سربازان خود را در رم و شمال ایتالیا مستقر کرد‌. موسولینی نیز هیچ مقاومتی در مقابل این عمل هیتلر نشان نداد همین امر باعث شد تا مردم ایتالیا به موسولینی بدبین شوند. سرانجام با اشغال جزیره‌ی «سیسیل» به دست متفقین در سال ۱۹۴۳ و ورود آن‌ها به جنوب ایتالیا، شاه ایتالیا موسولینی را از قدرت عزل کرد. اما به دستور هیتلر نیروی هوایی آلمان توانست موسولینی را فراری دهد و وی را به آلمان بردند تا با هیتلر ملاقات کند‌. هیتلر از او خواست تا به شمال ایتالیا که در اشغال نیروهای آلمانی بود برگردد و ارتش ایتالیا را بازسازی کند. اما سرانجام موسولینی در پایان جنگ جهانی دوم در حال فرار از ایتالیا در مزرعه‌ای توسط پارتیزان‌های ایتالیایی دستگیر شده و در همان جا به هم‌راه سایر هم‌راهانش که از مقامات حکومت فاشیستی بودند، پس از محاکمه صحرایی به اعدام محکوم شدند.

1251 خورشیدی- یکی از مشهورترین امتیازاتی که در زمان «ناصرالدین شاه قاجار» و با اصرار میرزا «حسین خان سپهسالار»، صدر اعظم وقت به انگلیس داده شد، امتیاز «رویتر» بود.

امتیازنامه رویتر قراردادی بود که میان «بارون دو رویتر» (Baron De Reuter) و دولت قاجار در زمان سلطنت ناصرالدین شاه منعقد شد‌. به موجب این امتیاز، ساختن هرگونه راه، راه آهن و سدها از دریای مازندران تا خلیج فارس و بهره‌برداری از همه معادن ایران (به جز طلا و نقره)، ایجاد مجاری آبی و قنات و کانال‌ها برای کشتی‌رانی یا کشاورزی، ایجاد بانک و هر‌گونه شرکت صنعتی در سراسر ایران، حق انحصار کارهای عام‌المنفعه، استفاده و بهره‌برداری از جنگل‌ها برای مدت هفتاد سال و استفاده از گمرکات ایران به مدت بیست‌و‌پنج سال در اختیار رویتر قرار گرفت.

1372 خورشیدی- «عصمت ستارزاده» محقق و مترجم ایرانی درگذشت. در سال 1290 در تبریز زاده شد و در سال 1316 به عنوان معلم به وزارت فرهنگ پیوست. در سال 1344 موفق به اخذ دکترای زبان و ادبیات فارسی شد. دکتر ستارزاده به سبب تسلطی که بر زبان ترکی اسلامبولی داشت، کتاب‌های متعددی ترجمه کرد که «شروح ترکی حافظ و مولانا» و نیز «تفسیر سودی بر گلستان سعدی» از آن جمله‏اند.

وی از سال 1316 به عنوان معلم به وزارت فرهنگ پیوست و در شهرهای مختلف در کنار سمت‌های گوناگون به دبیری پرداخت.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1894 میلادی- جنگ تاریخی چین و ژاپن با حمله نیروهای ژاپنی به سواحل چین آغاز و به این ترتیب آتش جنگ و کشتار در خاور دور شعله‏ور شد.

1978 میلادی- نخستین جنین انسان آزمایش‌گاهی و حاصل تلقیح مصنوعی، به‌دنیا آمد.

1361 خورشیدی- دکتر «حمید عنایت» نویسنده و مترجم ایرانی درگذشت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,