Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
هم‌زمان با شدت گرفتن درگیری‌ها در شهرهای مختلف،

«عزل و نصب برخی مقام‌های سوری به‌دست بشار اسد»

2011 July 25

خبر / رادیو کوچه

در پی برگزاری تجمع‌ها و راه‌پیمایی‌های اعتراضی در شهرها مختلف سوریه از جمله دیرالزور، حمص و حما، بشار اسد، رییس جمهوری این کشور در اقدامی برخی از فرمان‌داران و استان‌داران خود را از سمت‌هایشان خلع و افراد دیگر را جای‌گزین کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، بشار اسد در حکمی سمیر عثمان الشیخ را به عنوان فرمان‌دار جدید دیر الزور منصوب کرد. محل ماموریت حسین عرنوس فرمان‌دار پیشین دیر‌الزور نیز تغییر کرده و به عنوان استان‌دار استان مرزی قنیطره منصوب شد. از سویی دیگر خلیل مشهدیه استان‌دار پیشین قنیطره از کار برکنار شد.

دیر الزور در تظاهرات روز جمعه که معترضان آن را «جمعه فرزندان خالد» نامیده بودند، شاهد تظاهرات بیش از ۴۰۰ هزار نفر بود.

تاکنون دلیل این عزل و نصب‌ها مشخص نشده اما این نخستین‌بار نیست که بشار اسد استان‌دار منطقه‌ای که در آن تظاهرات گسترده و پرشمار برگزار می‌شود را برکنار می‌کند. شهر حما پیش‌تر شاهد چنین تغییری بود.

از سوی دیگر نیروهای امنیتی سوریه صد‌ها نفر از معترضان را در شهرهای مختلف بازداشت کردند. عبدالکریم ریحاوی، دبیر «انجمن سوری حمایت از حقوق بشر» از حضور گسترده اعضای ارتش و نیروهای امنیتی سوری در برخی مناطق حمص خبر داده و افزوده است که عملیات نیروهای حکومتی سوری در این منطقه در حال افزایش است. نیروهای امنیتی در عملیاتی شبانه، ده‌ها نفر از معترضان را در این شهر دستگیر کردند.

به گزارش رویترز، به نقل از فعالان سوری، شماری از دستگیر شدگان، زن هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای ریحاوی که اکنون در نیکوزیا، پایتخت قبرس به سر می‌برد هم‌چنین گفته است که روز یک‌شنبه صد‌ها نفر در دمشق و در محله‌های «القابون» و «رکن‌الدین»، که بیش‌تر ساکنین آن کرد هستند، توسط نیروهای امنیتی و ارتش بازداشت شده‌اند.

وی افزوده است که ارتش سوریه تمام جاده‌های منتهی به «القابون» را مسدود کرده‌اند و تمامی ورود‌ی‌های این محله را تحت کنترل خود دارند. نیروهای امنیتی به هم‌راه نیروهای لشکر چهارم ارتش سوریه، به منزل‌ها یورش برده و د‌ها نفر را دستگیر کردند. وسایل بسیاری از خانه‌ها نیز تخریب شد. گفته می‌شود فرماندهی لشکر چهارم بر عهده ماهر اسد برادر رییس جمهور سوریه است.

در شهر درعا، نیروهای امنیتی در تمام محله‌ها مستقر شده و قانون منع آمد و شد برقرار کردند.

بیشتر بخوانید:

«تظاهرات مخالفان دولت سوریه بعد از نماز جمعه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,