Saturday, 18 July 2015
23 June 2021

«خبرهای بیست و پنجم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 25

به دلیل حضور در تجمع‌های اعتراضی معلمان،

«افزایش حبس محمد داوری، روزنامه‌نگار زندانی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

مسوولان زندان اوین با ابلاغ حکم تازه‌ای به محمد داوری، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی، خبر دادند که به محکومیت پنج ساله وی، یک‌سال افزوده شده و به این ترتیب مدت محکومیت وی از پنج سال به شش سال افزایش یافته است.

به گزارش کلمه، در حالی که محمد داوری در حال گذراندن دوران پنج سال محکومیت خود در بند ۳۵۰ اوین است،در آخرین اعلام وضعیت، یک‌سال به حبس او افزوده شده است.

این یک‌سال به دلیل شرکت محمد داوری در تجمع‌های اعتراضی معلمان در بهمن و اسفند سال ۱۳۸۵ به دوران محکومیت وی افزوده شده است. داوری که از فعالان صنفی و عضو شورای مرکزی سازمان معلمان بوده، به دلیل حضور در تجمع معلمان در سال ۸۵ بازداشت و در دادگاهی در سال ۸۶ به پنج میلیون تومان جریمه نقدی بدل از حبس محکوم شده بود. هم اکنون به دلیل عدم پرداخت این جریمه، یک‌سال به حبس وی فزوده شده است.

محمد داوری روزنامه‌نگار و سردبیر سایت سحام‌نیوز است. وی پس از نامه‌ای توسط مهدی کروبی به رییس مجلس خبرگان پیرامون آزار زندانیان سیاسی در کهریزک دستگیر شد.

………………………………………………………

پلیس نروژ:

«عامل انفجار و تیراندازی نروژ یک نفر بوده است»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های پلیس در نروژ، روز یک‌شنبه، 24 ژوئیه، اعلام کردند مردی که عامل بمب‌گذاری در اسلو و تیراندازی در جزیره‌ای در نزدیکی پایتخت بود، به تنهایی عمل کرده است و آن‌ها به دنبال مظنونان دیگری نیستند.

تعداد کشته‌شدگان در این دو واقعه اکنون نزدیک به یک‌صد نفر و مجروح‌شدگان ۹۷ نفر اعلام شده است.

آندرس برینگ برویک، متهم اصلی در حملات دوگانه روز جمعه، که ۳۲ سال سن دارد، تصدیق کرده است که او هر دو حمله را انجام داده است. او این حملات را «وحشتناک اما ضروری» توصیف کرد.

به گزارش الجزیره، وکیل مدافع برینگ برویک گفته است که موکلش دلایل کار خود را در دادگاه توضیح خواهد داد. وی هم‌چنین روز یک‌شنبه گفت موکلش تاکید داشته تا جامعه نروژ را از یک فروپاشی مذهبی نجات دهد.

مراسم یادبود برای قربانیان این حملات در سراسر نروژ برگزار می‌شود.

تحقیقات پلیس در جزیره اوتوئیا، محل اردوی نوجوانان حزب حاکم کارگر، هم‌چنان ادامه دارد. یک زیر دریایی کوچک در آب‌های اطراف جزیره در جست‌جوی اجساد احتمالی کسان دیگری است که در حال حاضر خبری از آن‌ها در دست نیست.

………………………………………………………

احمد توکلی، نماینده تهران:

«دولت به دستور احمدی‌نژاد به مردم آمار نمی‌دهد»

خبر / رادیو کوچه

احمد توکلی نماینده تهران و رییس مرکز پژوهش‌های در مجلس شورای اسلامی، روز یک‌شنبه، 24 ژوئیه، محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی را متهم کرده که از انتشار آمار و اطلاعات اقتصادی به موقع و دقیق جلوگیری می‌کند.

به گزارش خانه ملت، آقای توکلی در صحن علنی مجلس گفت که «علت ندادن اطلاعات به ملت ایران، دستور رییس جمهوری است».

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار داشت که داشتن اطلاعات صحیح و به موقع شرط تصمیم‌گیری مناسب برای مسوولان و مردم است و اگر اطلاعات در دست‌رس نباشد یا به موقع ارایه نشود، تصمیمات غلطی گرفته می‌شود.

به گفته این نماینده اصول‌گرای مجلس، بانک مرکزی که نزدیک به شش دهه در تهیه آمارهای ملی از جمله شاخص تورم سابقه کار دارد «از دادن اطلاعات به مردم ایران بر خلاف برنامه پنجم توسعه منع شده است.»

لازم به اشاره است رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده که این بانک دیگر نرخ تورم را اعلام نخواهد کرد و مسوولیت اعلام آن به مرکز آمار ایران واگذار شده است.

………………………………………………………

به دلیل نشر اکاذیب،

«شکایت هاشمی از مدیر مسوول سابق روزنامه وطن‌امروز»

خبر/ رادیو کوچه

مهدی هاشمی فرزند آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی، از مهرداد بذرپاش، مدیر مسوول پیشین روزنامه وطن امروز به دلیل چاپ مطلب علیه وی شکایت کرده است.

به گزارش مهر، شکایت مهدی هاشمی از آقای بذرپاش به دلیل چاپ مطالبی در خصوص «نقش وی در فتنه 88» در سیزده شماره از روزنامه وطن امروز در زمانی است که آقای بذرپاش مدیر مسوولی آن را بر عهده داشت.

مهدی هاشمی در جریان دادگاه‌های دسته‌جمعی متهمان وقایع پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ ایران، بر پایه اقرار دیگران، متهم شده بود که با استفاده از اموال عمومی فعالیت انتخاباتی داشته و از جمله علیه محمود احمدی‌نژاد و عمل‌کرد دولت او تبلیغ کرده است.

آقای هاشمی چند ماه پس از انتخابات و در شرایطی که فشارها برای احضار و بازداشت او افزایش یافته بود، در قالب ماموریتی برای سرکشی به بعضی واحدهای خارج از کشور دانش‌گاه آزاد از ایران خارج شد و اکنون در بریتانیا به سر می‌برد.

مهرداد بذرپاش صاحب امتیاز و مدیر مسوول سابق روزنامه وطن امروز، پیش‌تر و در زمستان سال 1389 نیز با شکایت آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رئییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به دادگاه احضار شده بود هر چند دفتر مجمع تشخیص مصلحت، شکایت شخصی آقای هاشمی رفسنجانی علیه وی را تکذیب کرد.

مهرداد بذرپاش از جمله حامیان محمود احمدی‌نژاد بود که گفته می‌شود با اسفندیار رحیم‌مشایی اختلاف داشت و به همین دلیل از ریاست سازمان ملی جوانان کنار گذاشته شد.

………………………………………………………

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی:

«پژاک دیگر قدرت عملیات گسترده را ندارد»

خبر / رادیو کوچه

در پی چندین روز درگیری مسلحانه بین اعضای گروه پژاک، از احزاب مخالف جمهوری اسلامی و نیروهای سپاه پاسداران و ارتش ، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی اظهار داشت: «سپاه پاسداران ضربه‌های سخت و پی‌در‌پی در منطقه غرب کشور به گروه پژاک وارد کرده است.»

به گزارش فارس، حیدر مصلحی، روز دوشنبه، 25 ژوئیه، هم‌چنین کشورهای غربی را به حمایت از پژاک متهم کرد و در اشاره به اقامت رهبر این گروه در آلمان، گفت که «کشوری که مسوول پژاک در آن ساکن است باید پاسخ‌گو باشد.»

این در حالی است که چندی پیش وزارت خارجه جمهوری اسلامی کاردار سفارت آلمان در این کشور را احضار و مراتب انتقاد خود را از نگه‌داری رهبر گروه پژاک در آلمان ابراز داشت.

آقای مصلحی در عین حال اشاره کرد که پژاک در اثر «ضربات شدیدی» که خورده است، نمی‌تواند فعالیت گسترده‌ای داشته باشد.

لازم به اشاره است که بر اساس گزارش‌‌های تایید نشده، تعدادی از نیروه‌های دو طرف درگیر تاکنون کشته و مجروح‌ شده‌اند.

اما تنها کشته شدن 5 نفر به اضافه یکی از فرماندهان سپاه از سوی جمهوری اسلامی تایید شده است.

………………………………………………………

با اطلاع دادگاه انقلاب مشهد،

«تعویق در برگزاری دادگاه جوادی‌حصار، فعال سیاسی»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 2 مرداد، به گفته محمد‌صادق جوادی‌حصار، فعال سیاسی، که قرار بود پیش از این در روز دوشنبه، 3 مرداد ماه در در دادگاه انقلاب مشهد حاضر شود و به دفاع از خود بپردازد، این جلسه دادگاه به تعویق افتاده است.

وی در صفحه فیس‌‌بوک خود اعلام کرد: «دیروز از دفتر شعبه هشتم دادگاه انقلاب مشهد اطلاع دادند جلسه‌ی فردا صبح که قرار بود به منظور باز‌خوانی و تکرار محاکمه ما تشکیل گردد لغو شده و در تاریخ 17 مرداد 90 برگزار خواهد شد‌. دادگاه در آذرماه سال قبل آخرین دفاع را اخذ و ختم دادرسی را اعلام کرده بود ولی در این مدت اقدام به صدور رای نکرده و گویا تکرار محاکمه به در خواست اداره اطلاعات انجام می‌شود.»

محمد‌صادق جوادی‌حصار، عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی از بهمن ماه سال 88 تا خرداد ماه 89 در بازداشت به سر می‌برد با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود.

وی در ابتدای دوران دستگیری در بازداشت‌گاه اطلاعات مشهد محبوس بود.

قابل ذکر است که طی چند روز اخیر احمد قابل پژوهش‌گر مسایل دینی و امیر شیبانی‌زاده فعال سیاسی و مدنی در مشهد به دادگاه احضار شده‌اند.

………………………………………………………

هم‌زمان با شدت گرفتن درگیری‌ها در شهرهای مختلف،

«عزل و نصب برخی مقام‌های سوری به‌دست بشار اسد»

خبر / رادیو کوچه

در پی برگزاری تجمع‌ها و راه‌پیمایی‌های اعتراضی در شهرها مختلف سوریه از جمله دیرالزور، حمص و حما، بشار اسد، رییس جمهوری این کشور در اقدامی برخی از فرمان‌داران و استان‌داران خود را از سمت‌هایشان خلع و افراد دیگر را جای‌گزین کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، بشار اسد در حکمی سمیر عثمان الشیخ را به عنوان فرمان‌دار جدید دیر الزور منصوب کرد. محل ماموریت حسین عرنوس فرمان‌دار پیشین دیر‌الزور نیز تغییر کرده و به عنوان استان‌دار استان مرزی قنیطره منصوب شد. از سویی دیگر خلیل مشهدیه استان‌دار پیشین قنیطره از کار برکنار شد.

دیر الزور در تظاهرات روز جمعه که معترضان آن را «جمعه فرزندان خالد» نامیده بودند، شاهد تظاهرات بیش از ۴۰۰ هزار نفر بود.

تاکنون دلیل این عزل و نصب‌ها مشخص نشده اما این نخستین‌بار نیست که بشار اسد استان‌دار منطقه‌ای که در آن تظاهرات گسترده و پرشمار برگزار می‌شود را برکنار می‌کند. شهر حما پیش‌تر شاهد چنین تغییری بود.

از سوی دیگر نیروهای امنیتی سوریه صد‌ها نفر از معترضان را در شهرهای مختلف بازداشت کردند. عبدالکریم ریحاوی، دبیر «انجمن سوری حمایت از حقوق بشر» از حضور گسترده اعضای ارتش و نیروهای امنیتی سوری در برخی مناطق حمص خبر داده و افزوده است که عملیات نیروهای حکومتی سوری در این منطقه در حال افزایش است. نیروهای امنیتی در عملیاتی شبانه، ده‌ها نفر از معترضان را در این شهر دستگیر کردند.

به گزارش رویترز، به نقل از فعالان سوری، شماری از دستگیر شدگان، زن هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای ریحاوی که اکنون در نیکوزیا، پایتخت قبرس به سر می‌برد هم‌چنین گفته است که روز یک‌شنبه صد‌ها نفر در دمشق و در محله‌های «القابون» و «رکن‌الدین»، که بیش‌تر ساکنین آن کرد هستند، توسط نیروهای امنیتی و ارتش بازداشت شده‌اند.

وی افزوده است که ارتش سوریه تمام جاده‌های منتهی به «القابون» را مسدود کرده‌اند و تمامی ورود‌ی‌های این محله را تحت کنترل خود دارند. نیروهای امنیتی به هم‌راه نیروهای لشکر چهارم ارتش سوریه، به منزل‌ها یورش برده و د‌ها نفر را دستگیر کردند. وسایل بسیاری از خانه‌ها نیز تخریب شد. گفته می‌شود فرماندهی لشکر چهارم بر عهده ماهر اسد برادر رییس جمهور سوریه است.

در شهر درعا، نیروهای امنیتی در تمام محله‌ها مستقر شده و قانون منع آمد و شد برقرار کردند.

 ………………………………………………………

توسط ماموران امنیتى صورت گرفت،

«بازگشت مهدیه گلرو فعال دانش‌جویى به زندان»

خبر / رادیو کوچه

مهدیه گلرو، فعال دانش‌جویى و از اعضاى شوراى دفاع از حق تحصیل پس از اتمام دوران مرخصی خود، نیمه‌شب یک‌شنبه، 24 ژوئیه، به زندان بازگردانده شده است.

به گزارش دانشجونیوز، خانم گلرو هفته‌ى گذشته با سپردن وثیقه‌ى ١۵٠ میلیون تومانى به‌طور موقت از زندان مرخص شده بود، اما ماموران امنیتى بدون اطلاع قبلى، نیمه‌شب به منزل او مراجعه کرده و وى را هم‌راه خود به زندان بردند.

مهدیه گلرو، دانش‌جوى دانش‌کده‌ى اقتصاد دانش‌گاه علامه طباطبایى، یازدهم آذرماه  سال ١٣٨٨ بازداشت و سپس به اتهام «تبلیغ علیه نظام، تجمع و تبانى به قصد بر هم زدن امنیت ملى» و نیز صدور بیانیه به مناسبت روز دانش‌جو از داخل زندان‌، در مجموع به ۳ سال و شش ماه زندان محکوم شده است.

لازم به اشاره است هفته گذشته، به مناسبت 15 روز از ماه شعبان، از عیدهای شیعیان، با مرخصی جمعی از زندانیان سیاسی موافقت شد. این در حالی است که برخی از زندانیان با سپردن وثیقه به مرخصی آمدند.

………………………………………………………

با رای دادگاه انقلاب،

«پنج سال حبس محکومیت شهیدی، شهروند بهایی»

خبر / رادیو کوچه

ایقان شهیدی، شهروند بهایی و دانش‌جوی محروم ار تحصیل در دادگاه بدوی از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه با صدور حکمی به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، دادگاه این دانش‌جوی محروم از تحصیل بهایی در هفتم تیرماه 90 در شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

ایقان شهیدی در تاریخ 11 اسفند 88 بازداشت و به بند 2-الف سپاه در زندان اوین منتقل شده بود. او در 20 اردی‌بهشت 89 با تودیع وثیقه آزاد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,