Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
تکنو کوچه- اشاره‌ای به مزایای بازی‌های کامپیوتری یا ویدیویی

«کودکان امروز خلاق‌تر و باهوش‌تر از همیشه»

2011 July 26

کیومرث سجادی/ رادیو کوچه

خیلی از والدین تصور می‌کنند که بازی‌های کامپیوتری و ویدیویی، مانند بسیاری از فعالیت‌های سرگرم‌کننده و اعتیاد‌آور کودکان، به‌‌طور عمومی، اتلاف وقت و باعث از بین رفتن مغز کودکان‌شان می‌شود. از طرفی بازی‌های ویدیویی خشن توسط بعضی از کارشناسان به‌ عنوان عامل خشونت در جوانان و سر زدن رفتارهای ضد اجتماع مورد شماتت قرار گرفته‌ است. اما بسیاری از دانش‌مندان و روان‌شناسان دریافته‌اند که بازی‌های کامپیوتری خواص بسیاری دارند که مهم‌ترین آن‌ها باهوش‌تر شدن کودکان است. این بازی‌ها به کودکان مهارت‌های سطح بالای فکر کردن را که در آینده به آن نیاز خواهند داشت می‌آموزند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بازی‌های ویدیویی برای کودکان‌تان یک تمرین مغزی واقعی هستند. در بسیاری از بازی‌ها برای برنده شدن نیاز به مهارت‌هایی است که سطح بالایی از فکر کردن را می‌طلبند. بسیاری از  این مهارت‌ها حتا در مدرسه نیز آموزش داده نمی‌شوند.

«پیروی‌کردن از دستورالعمل‌ها» و «حل مشکلات با استفاده از منطق» نمونه‌هایی از این مهارت‌ها هستند.

از دیگر موارد می‌توان به هماهنگی چشم و دست، رانندگی خوب و مهارت‌های فضایی  اشاره کرد. در بازی‌های تیراندازی، شخصیت (کاراکتر) درون بازی ممکن است به‌طور هم‌زمان اقدام به دویدن و تیراندازی کند. شخص انجام دهنده‌ی بازی باید موقعیت کاراکترهای بازی، سرعت آن‌ها، این‌که تفنگ کجا را نشانه رفته‌است و آیا تیر به هدف می‌خورد و غیره را دنبال کند. تمام این فاکتورها باید مورد محاسبه قرار گیرند و سپس بازیکن باید تفسیر مغز را با عکس‌العمل خود از طریق حرکت دست‌ها و نوک انگشتانش هماهنگ کند. این روند نیاز به هماهنگی ویژه‌ای بین چشم و دست و توانایی زیادی در تجسم فضایی دارد تا منجر به موفقیت بازی‌کن شود. تحقیقات در بزرگسالان نشان‌ می‌دهد، داشتن تجربه بازی‌های ویدویی حتا به بهبود مهارت‌های جراحی نیز کمک می‌کند. یکی از دلایلی که متخصصان برای افزایش مهارت‌های خلبان‌های جنگی امروزی می‌آورند، بزرگ شدن این نسل از خلبانان با بازی‌های کامپیوتری است.

مدیریت منابع و منطق یکی دیگر از مزایای بازی‌های کامپیوتری می‌باشد. بازی‌گر یاد می‌گیرد که چگونه منابع محدود را مدیریت کند و استفاده بهینه از منابع را مانند زندگی واقعی فراگیرد.

عمل‌کرد چند وظیفه‌ای، پی‌گیری هم‌زمان چندین عامل متغیر و مدیریت هدف‌های چندگانه از دیگر فواید بازی‌های کامپیوتری است. در بازی‌های استراتژیک، به‌عنوان مثال، هنگامی که یک شهر را توسعه می‌دهید، یک سورپرایز غیرمنتظره مانند یک دشمن ممکن است پیش‌آید. این قضیه بازیکن را وادار می‌کند تا انعطاف داشته و بتواند به‌سرعت تاکتیک خود را عوض کند.

تفکر سریع، تحلیل و تصمیم‌گیری فوری. گاهی بازی‌کن این عمل را که یک تمرین واقعی برای مغز است، هر ثانیه از بازی تکرار می‌کند. بنابر گفته‌ی محققان دانش‌گاه «روچستر» (Rochester) ، بازی‌‌ها، حوادث استرس‌زا را شبیه‌سازی می‌کند که می‌تواند وسیله‌ای مناسب برای تمرین موقعیت‌های مشابه در زندگی واقعی باشد. تحقیقات علمی نشان می‌دهد که انجام بازی‌های «اکشن» مغز را مجبور به تصمیم‌گیری‌های فوری می‌کند. بازی‌های ویدیویی می‌تواند جهت تمرین دادن سربازان و یا جراحان نیز مورد استفاده قرار گیرد.

بازیکن‌های جوان مجبور می‌شوند دستورالعمل‌ها را بخوانند، داستان بازی را پی‌گیری کنند و اطلاعات لازم را از متون بازی دریابند. هم‌چنین از توانایی‌های ریاضی خود برای برنده شدن در بسیاری از بازی‌ها که نیاز به آنالیز عددی و مدیریت منابع دارد، استفاده ‌کنند.

استقامت و پشت‌کار، الگوشناسی، استدلال استقرایی، قضاوت مستدل، کارگروهی و هم‌کاری در هنگام بازی با دیگران بخشی دیگر از مهارت‌هایی است که بازی‌های ویدویی آن‌ها را تقویت می‌کنند.

بازی‌های کامپیوتری کودکان شما را با تکنولوژی و دنیای آنلاین آشنا می‌کند. شما باید بپذیرید که در دنیای «های-تکنولوژی» زندگی می‌کنید. این بازی‌ها به کودکان شما کمک می‌کند تا خود را با این شرایط وفق داده و این موضوع برای دختران که کم‌تر از پسران جذب دنیای «های-تکنولوژی» می‌شوند، می‌تواند مهم‌تر باشد.

شاید هر بازی‌ای برای هر فردی و با هر سنی پیشنهاد نشود اما تفکر سنتی حاکم بر بسیاری از پدر و مادرها در منع کلی کودکان‌شان از انجام این‌گونه بازی‌ها می‌تواند منجر به عدم شکوفایی بسیاری از استعدادها و خلاقیت‌های آن‌ها شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,