Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
گزارش روز کابل- وزیر داخله افغانستان،

«برای مسوولیت‌گیری بیش‌تر، باید نیروهای افغان تجهیز شوند»

2011 July 26

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

najib@koochehmail.com

در حالی که مسوولیت‌های امنیتی هفت محل از نیروهای بین‌المللی به نیروهای افغان سپرده شد، مقامات امنیتی افغان خواهان تشدید کمک‌های جهانی می‌باشند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ژنرال «بسم‌اله محمدی» وزیر داخله افغانستان می‌گوید: «نیروهای امنیتی افغان می‌توانند، امنیت کشور‌شان را به عهده بگیرند، اما به تجهیزات نظامی بیش‌تر ضرورت دارند.»

وی افزود: «نخستین گام‌ها برای گرفتن مسوولیت‌های امنیتی توسط افغان‌ها آغاز شده است، اما چالش‌هایی نیز وجود دارد.»

آقای محمدی ابراز امیدواری کرد که با تجهیز نیروهای امنیتی افغان، این نیروها بتوانند امنیت کامل کشور‌شان را به عهده بگیرند.

در هفته اخیر نیروهای امنیتی افغان رسمن مسوولیت امنیت ولایت بامیان، پنجشیر، کابل به استثنای شهرک سروبی و شهرهای مزار شریف، هرات، لشکرگاه و مهترلام را به عهده گرفتند.

شهروندان افغان نیز از مسوولیت‌گیری امنیت توسط نیروهای افغانی ابراز خرسندی می‌کنند، اما نگران‌اند که با خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان یک بار دیگر این کشور میدان نبردهای داخلی شود.

افغان‌ها هم‌چنان نگران‌اند که طالبان با استفاده از فرصت به کمک پاکستان و برخی کشورهای عربی حملات‌شان را افزایش داده و برخی از شهرهای این کشور را تصرف کنند.

شهروندان افغان می‌گویند در سال‌های گذشته جامعه جهانی توجه چندانی به آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان نکرده است، باید در سه سال پیش رو که قرار است تمام مسوولیت‌های امنیتی به افغان‌ها سپرده شود، باید نیروهای امنیتی افغان تجهیز و آموزش کافی ببینند.

دکتر «اشرف غنی احمدزی» رییس برنامه انتقال امنیت از نیروهای بین‌المللی به نیروهای افغانی گفت: «جامعه جهانی متعهد شده است در سه سال آینده 20 میلیارد دالر را برای تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی افغان به مصرف برساند.»

با این حال اتحادیه اروپا وعده داده دو مرکز آموزش نیروهای برای پلیس افغانستان در کابل و بامیان ایجاد می‌کند و نخست وزیر بریتانیا نیز در سفر که به افغانستان وعده داد که یک آکادمی مدرن نظامی را برای آموزش سربازان ارتش افغانستان ایجاد می‌کند.

این در حالی‌ست که قرار است تا سال 2014 تمام مسوولیت‌های امنیتی از نیروهای بین‌المللی به نیروهای افغانی سپرده شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,