Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
با موضوع قایقرانان دستگیرشده صورت گرفت

«گفت‌و گوی تلفنی وزیرخارجه بریتانیا با متکی»

2009 December 02

«دیوید میلیبند» وزیرخارجه بریتانیا درمورد پنج قایقران بریتانیایی که هفته گذشته توسط نیروی دریایی ایران بازداشت شدند با منوچهر متکی وزیر خارجه ایران گفت و گو کرده‌است.

وی در این گفت و گو  علاوه بر در خواست برای آزادی 5 بریتانیایی بازداشت شده، بر لزوم دسترسی داشتن کنسول بریتانیا در تهران به این افراد نیز تاکید کرده‌است.

براساس بیانیه‌ای که وزارت خارجه بریتانیا صادر نموده‌است منوچهرمتکی نیز در این مکالمه گفته است که هرچه زودتر، پاسخ مقتضی را به اطلاع دیوید میلیبند می رساند.

وزارت خارجه بریتانیا پیش‌تر نیز در پی ملاقاتی دیپلماتیک با سفیر ایران در لندن خواستار روشن شدن نیات ایران در بازداشت این 5 بریتانیایی شده‌بود.

بریتانیا معتقداست که این 5 نفر که از بحرین برای حضور در مسابقات قایقرانی عازم دوبی بوده‌اند و در آب‌های خلیج فارس بازداشت شده‌اند، با مسایل سیاسی ایران ارتباطی نداشته‌اند و شاید به اشتباه وارد حریم آب‌های ایران شده‌اند. هم‌چنین گفته می‌شود که آنان در جزیره سیری نگه‌داری می‌شوند.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی معتقد است این افراد وارد آب‌های ایران شده‌اند. هم‌چنین اسفندیار رحیم مشایی ، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد روز سه‌شنبه در واکنش به خبر دستگیری پنج تبعه بریتانیایی در آب‌های جنوب ایران گفته‌است که درصورت اثبات سوء‌‌نیت این افراد، با آن‌ها برخورد قاطع خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: