Saturday, 18 July 2015
15 June 2021

«خبرهای بیست و ششم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 26

با دستور آیت‌اله خامنه‌ای،

«تشکیل هیت حل اختلاف قوای سه گانه جمهوری اسلامی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با استناد به اصل 110 قانون اساسی، هیتی با عنوان هیت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه تشکیل داده‌ است.

وی طی حکمی محمود هاشمی شاهرودی، رییس پیشین قوه قضاییه را نیز به ریاست این هیت منصوب کرده‌است.

قرار است این هیت پنج نفره به منظور بررسی و ارایه نظرات مشورتی در موارد حل اختلاف و تنظیم روابط سه قوه (مجریه، مقننه و قضاییه) فعالیت کند.

در حکم آیت‌اله خامنه‌ای، علاوه بر محمود هاشمی شاهرودی، محمد‌حسن ابوترابی (نماینده مجلس)، مرتضی نبوی (عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین)، عباسعلی کدخدایی (سخن‌گوی شورای نگهبان)، و صمد موسوی خوشدل به عنوان اعضای این هیت برای یک دوره پنج ساله انتخاب شده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی هم‌چنین در این حکم، مسوولان بلندپایه جمهوری اسلامی را ملزم کرده که در تعامل با یک‌دیگر، «روابط قوا را به نحو مطلوب تنظیم و اختلافات احتمالی را رفع کنند»و با این هیت نیز هم‌کاری کنند.

در هفته‌های اخیر و با بالا گرفتن اختلاف‌ها بویژه میان دولت و مجلس، آیت‌اله خامنه‌ای در چند مورد از نحوه انعکاس این اختلافات انتقاد کرده است و خوهان پایان یافتن آن‌ها شده است.

تشکیل هیت عالی حل اختلاف از سوی آیت‌اله خامنه‌ای در حالی صورت گرفته است که که پس از انتشار اخبار اختلاف بین محمود احمدی‌نژاد و رهبر جمهوری اسلامی بر سر برخی انتصاب‌های دولتی، آقای احمدی‌نژاد هدف انتقادها و حملات تند شماری از اصول‌گرایان، از جمله تعدادی از حامیان پیشین خود در مجلس و سپاه پاسداران قرار گرفته است.

…………………………………………….

دادگاه نروژی اعلام کرد:

«عامل کشتار نروژ هم‌دست داشته است»

خبر / رادیو کوچه

آندرس برینگ برویک، مردی که به اجرای حملات تروریستی دوگانه روز جمعه در نروژ اعتراف کرده، مدعی شده است که «دو هسته دیگر» هستند که با او هم‌کاری می‌کنند. پلیس نروژ تحقیقاتی را در مورد ادعای آقای برویک، که در نخستین جلسه محاکمه او مطرح شد، آغاز کرده است.

آقای برویک، ۳۲ ساله، به انجام بمب‌گذاری در اسلو، پایتخت، و هم‌چنین کشتار در جزیره اوتویا، محل اردوی نوجوانان هوادار حزب حاکم کارگر، اعتراف کرده است.

اکنون مقامات پلیس نروژ در آمار تلفات جدیدی که اعلام کرده‌اند رقم کشته‌شدگان در جزیره را به ۶۸ نفر کاهش داده اما می‌گویند تلفات در اسلو از ۷ نفر به ۸ نفر افزایش یافته است.

با دستور دادگاه بدوی، آقای برویک 8 هفته تحت بازداشت خواهد بود.

مقامات پلیس اسلو از قاضی در خواست کردند که متهم 4 هفته نخست بازداشت را در انزوای کامل به‌سر ببرد.

کیم هگر، قاضی دادگاه با این درخواست موافقت کرد و بنا بر دستور او آقای برویک حق دریافت نامه نخواهد داشت و به علاوه به‌جز با وکیلش، با هیچ‌کس دیگر نمی‌تواند دیدار کند.

قاضی هگر گفت پلیس باید قادر باشد در مورد ادعاهای آقای برویک تحقیق کند، بدون آن‌که متهم بتواند در کار آن‌ها دخالت کند.

آقای برویک پیش از این گفته بود که به تنهایی دست به این حملات زده است.

اتهامات وارده به آقای برویک در چهارچوب قوانین جنایی مربوط به اقدامات تروریستی علیه او مطرح شده است. این اتهامات شامل ایجاد بی‌ثباتی در نهادهای حیاتی اجتماعی از جمله دولت و هم‌چنین رعب‌آفرینی شدید در جامعه است.

قاضی هگر گفت که آقای برویک به انجام این حملات اذعان کرده، اما خود را در برابر اتهامات وارد شده بی‌گناه می‌داند.

قاضی هگر پیش‌تر با صدور حکمی دستور داده بود که آندرس برینگ برویک پشت درهای بسته محاکمه شود تا او نتواند از جلسات دادگاه برای تبلیغ افکار سیاسی خود بهره برداری کند.

از آن‌جا که رسانه‌ها حق حضور در جلسه دادگاه را نداشتند، قاضی پرونده خلاصه‌ای از اظهارات آقای برویک در جلسه دادگاه را پس از خاتمه آن ارایه کرد.

قاضی گفت که آقای برویک در توضیح اقدام خود استدلال کرده بود که او می‌خواسته نروژ و اروپا را از تبدیل شدن به «مستعمره مسلمانان» نجات دهد.

از آقای برویک هم‌چنین نقل شد که او به دنبال بر جا گذاشتن حداکثر تلفات ممکن نبوده است، بلکه او می‌خواسته که بیش‌ترین ضربه را به حزب حاکم کارگر نروژ وارد کند.

آقای برویک که حزب حاکم کارگر را به اتخاذ سیاست‌های غلط در زمینه امور مهاجرتی متهم کرده، در بمب‌گذاری اسلو ساختمان‌های مربوط به این حزب را هدف قرار داد و در جزیره اوتویا هم اردوی نوجوانان هوادار این حزب را مورد حمله قرار دارد.

مردم نروژ به یاد قربانیان این حملات، روز دوشنبه ساعت ۱۲ به وقت محلی در سراسر این کشور یک دقیقه سکوت کردند.

…………………………………………….

شدار صندوق بین‌المللی پول:

«آمریکا در خطر شوک بزرگ اقتصادی است»

خبر / رادیو کوچه

صندوق بین‌المللی پول به آمریکا هشدار داد در صورتی که به زودی مشکل بدهی‌های خود را بر طرف نکند، اقتصاد این کشور ممکن است دچار شوک بزرگی بشود.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش سالانه‌اش درباره اقتصاد آمریکا، به قانون‌گذاران این کشور گفته که اگر تا هفته آینده به تصمیمی درباره سقف بدهی‌های این کشور نرسند، ممکن است که مشکل اقتصادی آن‌ها به بازارهای جهانی هم سرایت کند.

کاهش هزینه‌های جاری راهی است که صندوق بین‌المللی پول پیش‌ پای آمریکایی‌ها گذاشته است.

کنگره آمریکا تا هفته آینده که ماه اوت آغاز می‌شود، فرصت دارد درباره افزایش سطح بدهی‌های این کشور تصمیم بگیرد تا به این ترتیب کسری بودجه آمریکا کم شده و دولت بتواند هزینه‌های جاری‌اش را تامین کند.

تاثیر بین‌المللی چنین تصمیمی این خواهد بود که نرخ سود دست خوش تغییر می‌شود و روند بهبود اوضاع اقتصادی که پس از رکود دو سال پیش در جهان روی داد، هم در آمریکا و هم در جهان دچار مشکل می‌شود.

اعضای کنگره آمریکا که بیش‌تر آن‌ها از حزب جمهوری‌خواه و مخالف دولت دموکرات باراک اوباما هستند، باید درباره شیوه جبران کسری بودجه با هم به تفاهم برسند.

آقای اوباما و دموکرات‌ها می‌خواهند کسری بودجه را با کم‌کردن هزینه‌های دولت و هم‌چنین بالابردن مالیات‌ها جبران کنند.

جمهوری‌خواهان با قسمت دوم این برنامه مخالفند و نمی‌خواهند که هیچ تغییری در مالیات‌ها داده شود.

در چند روز اخیر بسیاری از اعضای دولت سعی کرده‌اند تا در گفت‌وگوهایشان از اعضای کنگره بخواهند موضوع را به نوعی حل و فصل کنند.

«کاهش کسری بودجه با افزایش مالیات ثروت‌مندان»

…………………………………………….

بریتانیا به قذافی:

«قذافی در صورت کناره‌گیری می‌تواند در لیبی بماند»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 26 ژوئیه، مقام‌های بریتانیایی اعلام کردند در صورتی که معمر قذافی، رهبر لیبی، از قدرت کناره‌گیری کند ، می‌تواند در کشورش باقی بماند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا گفته است که این کشور ترجیح می‌دهد که سرهنگ قذافی لیبی راترک کند اما مردم لیبی هستند که باید در این مورد تصمیم‌گیری کنند.

مخالفان سرهنگ قذافی اخیرن گفته بودند درصورتی که رهبر لیبی از قدرت کناره‌گیری کند، می‌تواند در کشور بماند.

تلاش‌های دیپلماتیک برای یافتن راه‌حلی برای بحران لیبی هم‌چنان ادامه دارد، اما به گفته تحلیل‌گران صدور حکم بازداشت سرهنگ قذافی از سوی دادگاه بین‌المللی کیفری ممکن است باعث بروز مشکلاتی در موفقیت این تلاش‌ها شود .

…………………………………………….

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ:

«آوارگی صدها نفر در نتیجه درگیری سپاه و پژاک»

خبر / رادیو کوچه

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد که در نتیجه درگیری میان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و اعضای گروه پژاک، از احزاب مخالف، در مرز ایران و عراق صدها نفر از مردم روستاهای کردستان عراق آواره شده‌اند.

هم‌زمان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از ارایه مستندات تهران به آلمان مبنی بر «تروریست بودن» گروه پژاک خبر داد.

سپاه پاسداران از روز شنبه، 23 ژوئیه، تهاجم وسیعی را به پای‌گاه‌های گروه پژاک- شاخه پ‌کا‌کا ترکیه- در خاک کردستان عراق آغاز کرده است. در جریان این درگیری دست‌کم هشت تن از نیروهای سپاه از جمله چند فرمانده عالی‌رتبه این نیرو کشته شده‌اند و پژاک نیز تایید کرده که سه نفر از نیروهای آن در این درگیری‌ها جان باخته‌اند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ در بیانیه‌ای گفته است که برای بیش از ۸۰۰ نفر از مردمی که در نتیجه گلوله‌باران روستاهای آن‌ها در کوهستان‌های قندیل کردستان عراق آواره شده‌اند کمک‌های انسان‌دوستانه ارسال کرده است.

در این بیانیه آمده است: «کسانی که آواره شده‌اند تمام مایملک خود را جا گذاشته‌اند و اکنون زیر سرپناه‌های موقت، چادر یا در خانه‌های پر جمعیت بستگان یا دوستان خود به سر می‌برند و تعداد کمی از آن‌ها قادر به تامین مسکن اولیه برای اقامت خود هستند.»

لازم به اشاره است دولت اقلیم کردستان عراق بارها از جمهوری اسلامی خواسته است تا به تمامیت ارضی این کشور احترام گذاشته و از گلوله باران روستاهای این منطقه خودداری کند.

…………………………………………….

سوم اوت در دادگاه صورت می‌گیرد،

«محاکمه هم‌زمان حسنی مبارک و وزیر کشور سابق مصر»

خبر / رادیو کوچه

قاضی رسیدگی به پرونده حبیب العادلی، وزیر کشور سابق مصر که به صدور دستور تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان در جریان انقلاب اخیر این کشور متهم است، اعلام کرد که جلسه دادگاه تا روز ۳ اوت به تعویق افتاده است.

به گزارش منا، قرار است حسنی مبارک، رییس جمهوری برکنار شده مصر نیز روز ۳ اوت در نخستین جلسه دادگاه حاضر شود و قاضی در توجیه تصمیم خود گفته است که ارتباط این دو پرونده با هم، آغاز هم‌زمان محاکمه این دو مقام سابق مصری را منطقی جلوه می‌دهد.

حبیب العادلی پیش‌تر در ارتباط با پرونده فساد مالی محاکمه و به دوازده سال حبس محکوم شده است اما قرار است در ارتباط با صدور مجوز تیراندازی ماموران امنیتی به سوی تظاهرکنندگان نیز محاکمه شود.

…………………………………………….

دادستان کل کشور:

«پرونده مرتضوی باز است، آهنگرانی و وفامهر آزاد می‌شوند»

خبر / رادیو کوچه

غلامحسین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور و سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی تبرئه سعید مرتضوی دادستان سابق تهران را تکذیب کرده و اعلام کرد پگاه آهنگرانی و مرضیه وفا‌مهر دو بازیگر بازداشت شده سینما، روز دوشنبه، 25 ژوئیه، «با تامین قرار» آزاد می‌شوند.

به گزارش مهر، آقای اژه‌ای تاکید کرده است که پرونده قاضی سعید مرتضوی هم‌چنان باز است.

آقای مرتضوی اخیرن با رد اتهاماتش در ارتباط با پرونده بازداشت‌گاه کهریزک، اعلام کرده بود که تبرئه شده است.

آقای اژه‌ای در نشست خبری خود بیان داشت که «قبلن شکایتی نسبت به قضات پرونده کهریزک به دادسرا وصول شده بود که دادسرا قرار منع تعقیب صادر کرد. به قرار منع تعقیب اعتراض شد و دادگاه پرونده را با اعلام نقص دوباره به دادسرا ارجاع داد.»

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، نقص پرونده این بود که «باید یک مرجع قانونی در باره یک اتهام، استعلامی را به دادگاه ارایه کند و چون جواب این استعلام نیامده است پرونده این قاضی(مرتضوی) هم‌چنان مفتوح است.»

آقای اژه‌ای در‌باره وضعیت دستگیری پگاه آهنگرانی و مرضیه وفا‌مهر از بازیگران سینما تصریح کرد: «این دو نفر بر اساس گزارشات رسمی مراجع امنیتی دستگیر شده‌اند و پرونده در تحقیقات مقدماتی است و امروز تحقیقات مقدماتی تکمیل شده و فعلن با تامین قرار آزاد می‌شوند.»

این در حالی است که اتهامات این دو بازی‌گر سینما هنوز از سوی مقامات قوه قضاییه اعلام نشده و سخن‌گوی قوه قضاییه با انتقاد از رسانه‌ها گفت که «نباید رسانه‌ها عنوان کنند که دو هنرمند دستگیر شده‌اند زیرا ما عنوان شخص را دستگیر نمی‌کنیم بلکه خود شخص را بر اساس جرمی که انجام داده دستگیر می‌کنیم.»

سخن‌گوی قوه قضاییه هم‌چنین از صدور حکم اعدام ۵۴ متهم جرایم خشن در چهار ماه اول سال خبر داده است و گفته که ۴۵ نفر آن‌ها در «ملا‌عام و در زندان» اعدام شده‌اند.

آقای اژه ای گفته که قوه قضائیه مصمم است با جرایم خشن و خاص همانند تجاوز و آدم‌ربایی که امنیت جامعه را مختل می‌کند، به صورت جدی برخورد کند.

 …………………………………………….

یک‌دقیقه سکوت به احترام کشته‌شدگان نروژ

«آغاز محاکمه عامل کشتار نروژ در پشت درهای بسته»

خبر / رادیو کوچه

مردی که به انجام حملات تروریستی دوگانه روز جمعه در نروژ اعتراف کرده، روز دوشنبه، 25 ژوئیه، در نخستین جلسه رسیدگی به پرونده علیه خود در دادگاهی در اسلو، پایتخت، حاضر شده است.

به گزارش الجزیره، بر اساس تصمیم قاضی مسوول پرونده، محاکمه آندرس برینگ برویک پشت درهای بسته برگزار می‌شود و گزارش‌گران رسانه‌های همگانی حق حضور در جلسات دادگاه را نخواهند داشت تا متهم نتواند از جلسات دادگاه برای تبلیغ افکار سیاسی خود بهره‌برداری کند.

مردم نروژ به یاد قربانیان این حملات، روز دوشنبه ساعت 12 به وقت محلی در سراسر این کشور یک دقیقه سکوت کردند.

آقای برویک، 32 ساله، به انجام بمب‌گذاری در اسلو، پایتخت، و هم‌چنین کشتار در جزیره اوتویا، محل اردوی نوجوانان هوادار حزب حاکم کارگر، اعتراف کرده است.

گفته می‌شود که او با گروه‌های افراطی راست‌گرا ارتباط‌هایی داشته و از سال‌ها پیش برای این حملات برنامه‌ریزی می‌کرده است.

در جریان این حملات که خونب‌ارترین واقعه در نروژ از زمان جنگ جهانی دوم توصیف شده است، دست‌کم 93 تن کشته و 96 نفر دیگر مجروح شدند.

در عین حال، به گفته مقامات پلیس نروژ اطلاعات جدید نشان می‌دهد که ممکن است آمار تلفات جزیره اوتویا که در حال حاضر 86 نفر تخمین زده می‌شود، بیش‌تر از این رقم باشد.

آقای برویک که پیش‌تر این حملات را «وحشتناک اما ضروری» توصیف کرده، گفته است که در جلسه دادگاه دلیل اقداماتش را توضیح خواهد داد.

 …………………………………………….

با بالاگرفتن تنش در خصوص سواستفاده جنسی کودکان،

«واتیکان سفیر خود به ایرلند را فراخواند»

خبر / رادیو کوچه

واتیکان دست به اقدامی نادر زده و سفیر خود در جمهوری ایرلند را فراخوانده است. علت این اقدام، تنش بی‌سابقه‌ای است که بین واتیکان و دولت ایرلند بر سر موضوع سو‌استفاده جنسی از کودکان توسط کشیش‌های کاتولیک به وجود آمده است.

یکی از سخن‌گویان واتیکان گفته است که فراخواندن سفیر از ایرلند، واکنش اولیه واتیکان به گزارشی است که در ایرلند تهیه شده و در آن کلیسای کاتولیک متهم شده است که به‌عمد در روند تحقیق در مورد پرونده تجاوز جنسی به کودکان، کارشکنی کرده است.

سخن‌گوی واتیکان در عین حال اضافه کرده است که بعضی از واکنش‌ها به این گزارش بیش از اندازه بوده است.

هفته پیش ادنا کنی، نخست وزیر ایرلند، شدیدن در پارلمان این کشور از واتیکان انتقاد کرد.

…………………………………………….

وزرات نفت در اختیار فرمانده سپاه،

«معرفی چهار وزیر پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، مهدی غضنفری برای وزارت‌خانه صنعت، معدن و تجارت، عبدالرضا شیخ‌الاسلامی برای وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، محمد عباسی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان و رستم قاسمی برای وزارت نفت به مجلس معرفی می‌شوند.

سه تن از وزیران پیشنهادی از وزرای پیشین کابینه محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی هستند که اکنون سرپرستی وزارت‌خانه‌ها را بر عهده دارند ولی رستم قاسمی فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا‌ وابسته به سپاه پاسداران وزیر پیشنهادی تازه برای وزارت نفت معرفی شده است.

نمایندگان مجلس ایران روز هشتم تیرماه، به تشکیل دو وزارت‌خانه جدید به نام‌های وزارت «کار، تعاون و رفاه اجتماعی» و وزارت «صنعت، معدن و تجارت» رای مثبت دادند.

با تشکیل دو وزارت‌خانه جدید، کلیه وظایفی و اختیارات و هم‌چنین امکانات، تعهدات، اعتبارات و نیروی انسانی ۵ وزارت‌خانه ادغام شده، به وزارت‌خانه‌های «کار، تعاون و رفاه اجتماعی» و وزارت «صنعت و معدن و تجارت» منتقل می‌شود.

…………………………………………….

در سن 89 سالگی رخ داد،

«کارگردان زوربای یونانی درگذشت»

خبر / رادیو کوچه

میخاییل کاکویانیس، فیلم‌ساز یونانی، که با کارگردانی فیلم «زوربای یونانی» به شهرت رسید، شام‌گاه دوشنبه، 25 ژوئیه، در بیمارستانی در آتن درگذشت.

بنا به اطلاعیه بیمارستان، کاکویانیس به علت ایست قلبی درگذشته است. او هنگام مرگ 89 سال داشت.

میخائیل کاکویانیس در 11 ژوئن 1922 در خانواده‌ای یونانی در لیماسول در جزیره قبرس به دنیا آمد. در آتن در رشته حقوق تحصیل کرد و سپس برای ادامه تحصیل به لندن رفت.

پس از پایان تحصیلات مدتی به شغل وکالت پرداخت، اما ذوق و علاقه او به هنر نمایش بود.

پس از پایان جنگ در سال ۱۹۴۵ مدتی در لندن به کار تاتر پرداخت، اما علاقه اصلی او ورود به سینما بود.

کاکویانیس به ویژه به ادبیات کهن یونان علاقه‌مند بود و چند فیلم با مایه‌های اسطوره‌ای ساخت، مانند «الکترا» و «ایفی ژنی» و از همه مهم‌تر فیلم «زنان تروا» که در آن کاترین هپبورن و ونسا ردگریو بازی داشتند.

کاکویانیس با ستارگانی مانند ملینا مرکوری، ایرنه پاپاس و کندیس برگن کار کرده بود.

تنها با فیلم «زوربای یونانی» بود که او به شهرت جهانی رسید. این فیلم سیاه و سفید یکی از مهم‌ترین فیلم‌های سال 1964 بود و سه جایزه اسکار را برنده شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,