Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا:

«مشخص است که در ترور دانش‌جوی ایرانی نقشی نداشتیم»

2011 July 27

خبر / رادیو کوچه

دولت آمریکا اتهامات جمهوری اسلامی در خصوص دست داشتن در ترور یک دانش‌جوی ایرانی را رد کرده و از ایران خواسته است از این حادثه برای «انحراف توجه» از برنامه اتمی استفاده نکند.

داریوش رضایی‌نژاد، دانش‌جوی کارشناسی ارشد رشته برق دانش‌گاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی روز شنبه، 23 ژوئیه، در مقابل منزل خود در خیابان بنی‌هاشم تهران هدف افراد ناشناس مسلح قرار گرفت و کشته شد.

گزارش‌های اولیه منابع خبری جمهوری اسلامی حاکی از هم‌کاری او با سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی بود اما وزیر اطلاعات در خبرهای بعدی چنین ارتباطی را رد کرد.

برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی آمریکا و اسراییل را به دست داشتن در این ترور متهم کرده بودند.

ویکتوریا نولاند سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت: «ما نقشی نداریم. واضح است که با خانواده قربانی ابراز هم‌دردی می‌کنیم. ما هرگونه ترور یا حمله به افراد بی‌گناه را محکوم می‌کنیم.»

او افزود: «متهم کردن غرب به این نوع حوادث کاری است که تهران زیاد انجام می‌دهد و ما امیدواریم تهران قصد نداشته باشد از این حادثه برای انحراف توجه از آن‌چه باید انجام دهد استفاده کند، و به اجرای تعهدات بین‌المللی‌اش برگردد.»

مرتضی تمدن، استاندار تهران روز دوم مرداد در مراسم تشییع پیکر داریوش رضایی نژاد، آن ترور را یک «پروژه آمریکایی، اسراییلی» خواند، و علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: «این اقدام نمونه دیگری است که سطح دشمنی آمریکا را با ما نشان می‌دهد.»

اما حیدر مصلحی وزیر اطلاعات در مورد این‌که آیا سرویس‌های خارجی در این ترور دست داشته اند یا خیر گفته است: «اقدام سرویس‌های خارجی معمولن علایمی دارد که ما تاکنون چنین علایمی در این ترور ندیده‌ایم.»

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران تاکید کرد که «دانش‌جوی ترور شده در پروژه‌های هسته‌ای (فعال) نبوده است و ربطی به موضوع هسته‌ای ندارد.»

در آن حمله همسر داریوش رضایی نژاد نیز مجروح شد.

بیشتر بخوانید:

«فرد ترورشده در تهران دانش‌جوی کارشناسی ارشد بود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,