Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
نامزد ریاست ستاد مشترک ارتش آمریکا:

«ایران قصد دارد در عراق وضعیتی شبیه بیروت ایجاد کند»

2011 July 27

خبر / رادیو کوچه

ژنرال مارتین دمپسی، نامزد ریاست ستاد مشترک ارتش آمریکا، احتمال اشتباه محاسباتی جدی ایران در برابر ایالات متحده و نیروهای این کشور در عراق را زیاد دانسته است.

او روز سه‌شنبه، 26 ژوئیه، در جلسه علنی بررسی صلاحیتش در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا هم‌چنین گفت ایران به احتمال زیاد بزرگ‌ترین خطر برای صلح جهان و ثبات منطقه خاورمیانه است.

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی حضور نظامی ایالات متحده در کشورهای همسایه ایران، از جمله عراق و افغانستان را خطری جدی برای آرامش منطقه می‌دانند.

ژنرال دمپسی در پاسخ کتبی به سوالات سناتور دموکرات مستقل، جو لیبرمن، نوشت: «با فعالیت‌های اتمی ایران و فعالیت‌های غیرمستقیم این کشور در جنوب عراق، احتمال زیادی وجود دارد که ایران مرتکب اشتباه محاسباتی جدی درباره اراده آمریکا شود.»

او سپس در جلسه کمیته سنا به سناتور لیبرمن که از مخالفان دولت جمهوری اسلامی است و به عنوان یک محافظه‌کار محصوب می‌شود توضیح داد: «دولت ایران قصد دارد این تصور را به وجود آورد که مسبب خروج نیروهای آمریکایی از عراق خواهد بود.»

آمریکا حدود 46 هزار نیرو در نقش «پشتیبانی» در عراق دارد که مطابق جدول زمانی تعیین شده اگر توافق جدیدی بین واشنگتن و بغداد حاصل نشود، باید تا پایان سال میلادی جاری از این کشور خارج شوند.

بنا بر گزارش‌ها، دو طرف در حال مذاکره درباره ادامه حضور نظامی محدود آمریکا در عراق هستند اما هنوز نتیجه این گفت‌وگوها اعلام نشده است.

ژنرال دمپسی گفت: «به نظر فرماندهان ارتش آمریکا در عراق، هدف فعالیت‌های ایران در جنوب این کشور ایجاد موقعیتی شبیه بیروت است تا این پیام را بفرستند که آن‌ها بودند که ما را از عراق اخراج کردند.»

لازم به اشاره است در حمله انتحاری روز 23 اکتبر 1983 به پای‌گاه نیروهای بین‌المللی در پایتخت لبنان 241 نظامی آمریکایی و شماری از سربازان فرانسوی کشته شدند.

چند ماه پس از آن حمله که به گروه حزب‌اله لبنان نسبت داده شده است، رونالد ریگان، رییس جمهوری وقت ایالات متحده، نیروهای این کشور را از لبنان خارج کرد.

ایران بارها دست داشتن در آن واقعه را رد کرده است، اما یک قاضی فدرال در سال ۲۰۰۳ میلادی با صدور حکمی دولت ایران را به اتهام حمایت از حزب‌اله لبنان، مسوول بمب‌گذاری بیروت دانست و جریمه مالی سنگینی برای دولت جمهوری اسلامی در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید:

«ایران سلاح‌های قدرت‌مند به گروه‌های شیعه عراقی داده است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,