Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
پنجم مرداد- بیست‌و‌هفتم ژوئیه

«تقویم تاریخ پنجم مرداد»

2011 July 27

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1794 میلادی- «ماکسیمیلین روبسپیر» (Maximilien Robespierre) عامل دوره ترور انقلاب فرانسه که در جریان آن سر هزاران نفر از انقلابیون و افراد بی‌گناه زیر تیغه گیوتین قطع شد‌، از قدرتش بر فرانسه انقلابی کنار گذاشته و روز بعد به نوبه خود سرش زیر گیوتین قطع شد.

یکی از معروف‌ترین رهبران انقلاب فرانسه و یکی از تاثیرگذارترین اعضای کمیته نجات ملی انقلاب فرانسه بود و نقش به سزایی را در دوره وحشت پس از انقلاب و به راه‌انداختن آن بازی کرد. دوره وحشت و سرکوب، با دستگیری و اعدام خود وی به پایان رسید.

اغلب مبارزات سیاسی روبسپیر، در سمت یک حقوق‌دان و یا نماینده پارلمانی انجام گرفته است و در زمانه‌ای زندگی می‌کرد که نظام سیاسی فرانسه از یک وضعیت سلطه سلطنتی به یک وضعیت حقوقی-بوروکراتیک تغییر می‌کرد. هدف اصلی سیاست‌مداران انقلابی فرانسه، در این دوره، اصلاح قوانین موجود و یا وضع قوانین جدید به منظور بهبود زندگی فرانسویان بود.

1824 میلادی- «الکساندر دوما» (پسر) Alexandre Dumas, fils) ) نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس و رمان‌نویس فرانسوی در پاریس زاده شد. او فرزند الکساندر دوما (پدر) بود که جای پای پدر گذاشت.

او در 1845 اولین کتاب خود را با نام «گناهان دوره جوانی» منتشر کرد. سپس نمایش‌نامه منظوم تک پرده‌ای «جواهر ملکه» را برصحنه آورد. از آن پس همه آثار خود را به نثر نوشت و پس از بازگشت از سفری به اسپانیا که در 1846 به هم‌راهی پدر انجام داده بود، رمانی به سبک رمان‌های پدر انتشار داد به نام «ماجراهای چهار زن و یک طوطی» که در شش جلد در سال‌های 1846-1847 انتشار یافت که باز شکست خورد. در 1848 و در بیست و چهارسالگی با انتشار رمان «مادام کاملیا» به شهرت دست یافت. در 1852 از داستان «مادام کاملیا» نمایش‌نامه‌ای ساخت که در پاریس و خارج از آن موفقیت بزرگی به دست آورد.

دوما در همه کمدی‌ها خود را مصلح بی‌پروای جامعه، طرف‌دار تساوی زن و مرد، دشمن بی‌عدالتی‌ها و ریاکاری‌ها معرفی می‌کند.

1900 میلادی- سیصد هزار چینی میهن دوست که عنوان «مشت زنان» (افراد بدون تفنگ) بر خود گذارده بودند در شهر پکن دست به محاصره سفارت‌خانه‌های کشورهای بزرگ و محل سکونت خارجیان و چینی‌های مسیحی شده زدند و بسیاری را به گروگان گرفتند. چینیان از مداخله کشورهای وقت در چین ناراضی بودند.

کشورهای انگلستان، فرانسه، آلمان، آمریکا، روسیه و ژاپن برای سرکوب مشت زنان نیرو فرستادند و بسیاری از چینی‌ها را پس از دستگیری، گردن زدند.

1953 میلادی- در دهکده‌ای واقع در خط حایل مرزی میان دو کره پیمان صلح مسلح امضا شد و به جنگ خونین سه ساله شبه جزیره کره خاتمه داد. در پی امضای قرار داد ترک مخاصمه دو کره، تفنگ‌ها در شبه جزیره کره خاموش شدند. هنگام امضای قرار داد ترک مخاصمه، «مالنکوف» رهبر وقت شوروی قول داد که در صورت حمله نظامی آمریکا به کره شمالی دولت متبوع او از این کشور دفاع خواهد کرد. شبه جزیره کره از اواخر قرن 19 همواره صحنه کشمکش بوده است. نخست میان چین و ژاپن‌، سپس ژاپن و روسیه و بعد آمریکا و چند کشور دیگر با کره شمالی و چین.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1331 خورشیدی- دکتر مصدق وزیران خود را به مجلس شورای ملی معرفی کرد و نام وزارت جنگ را به وزارت «دفاع ملی» تغییر داد.

1359 خورشیدی- «محمدرضا پهلوی» آخرین پادشاه ایران در قاهره درگذشت.

1921 میلادی- انسولین، هورمونی که از لوزالمعده مهره‌داران ترشح می‏شود و به خون می‏ریزد، کشف شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

کتاب نیوز

Iranian history

زادروز «الکساندر دوما» (پسر) نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی، محاصره سفارت‌خانه‏های کشورهای بزرگ توسط مشت‏زنان چینی و امضای قرارداد ترک مخاصمه و پایان جنگ خونین دو کره برخی از وقایع چنین روزی هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,