Saturday, 18 July 2015
23 June 2021

«خبرهای بیست و هفتم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 27

نامزد ریاست ستاد مشترک ارتش آمریکا:

«ایران قصد دارد در عراق وضعیتی شبیه بیروت ایجاد کند»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

ژنرال مارتین دمپسی، نامزد ریاست ستاد مشترک ارتش آمریکا، احتمال اشتباه محاسباتی جدی ایران در برابر ایالات متحده و نیروهای این کشور در عراق را زیاد دانسته است.

او روز سه‌شنبه، 26 ژوئیه، در جلسه علنی بررسی صلاحیتش در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا هم‌چنین گفت ایران به احتمال زیاد بزرگ‌ترین خطر برای صلح جهان و ثبات منطقه خاورمیانه است.

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی حضور نظامی ایالات متحده در کشورهای همسایه ایران، از جمله عراق و افغانستان را خطری جدی برای آرامش منطقه می‌دانند.

ژنرال دمپسی در پاسخ کتبی به سوالات سناتور دموکرات مستقل، جو لیبرمن، نوشت: «با فعالیت‌های اتمی ایران و فعالیت‌های غیرمستقیم این کشور در جنوب عراق، احتمال زیادی وجود دارد که ایران مرتکب اشتباه محاسباتی جدی درباره اراده آمریکا شود.»

او سپس در جلسه کمیته سنا به سناتور لیبرمن که از مخالفان دولت جمهوری اسلامی است و به عنوان یک محافظه‌کار محصوب می‌شود توضیح داد: «دولت ایران قصد دارد این تصور را به وجود آورد که مسبب خروج نیروهای آمریکایی از عراق خواهد بود.»

آمریکا حدود 46 هزار نیرو در نقش «پشتیبانی» در عراق دارد که مطابق جدول زمانی تعیین شده اگر توافق جدیدی بین واشنگتن و بغداد حاصل نشود، باید تا پایان سال میلادی جاری از این کشور خارج شوند.

بنا بر گزارش‌ها، دو طرف در حال مذاکره درباره ادامه حضور نظامی محدود آمریکا در عراق هستند اما هنوز نتیجه این گفت‌وگوها اعلام نشده است.

ژنرال دمپسی گفت: «به نظر فرماندهان ارتش آمریکا در عراق، هدف فعالیت‌های ایران در جنوب این کشور ایجاد موقعیتی شبیه بیروت است تا این پیام را بفرستند که آن‌ها بودند که ما را از عراق اخراج کردند.»

لازم به اشاره است در حمله انتحاری روز 23 اکتبر 1983 به پای‌گاه نیروهای بین‌المللی در پایتخت لبنان 241 نظامی آمریکایی و شماری از سربازان فرانسوی کشته شدند.

چند ماه پس از آن حمله که به گروه حزب‌اله لبنان نسبت داده شده است، رونالد ریگان، رییس جمهوری وقت ایالات متحده، نیروهای این کشور را از لبنان خارج کرد.

ایران بارها دست داشتن در آن واقعه را رد کرده است، اما یک قاضی فدرال در سال ۲۰۰۳ میلادی با صدور حکمی دولت ایران را به اتهام حمایت از حزب‌اله لبنان، مسوول بمب‌گذاری بیروت دانست و جریمه مالی سنگینی برای دولت جمهوری اسلامی در نظر گرفت.

……………………………………………………

بانک مرکزی جمهوری اسلامی:

«مجلس بانک را از انتشار آمار منع کرده است»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی اظهارات اخیر احمد توکلی، نماینده اصول‌گرای منتقد دولت در مجلس که اعلام کرده بود محمود احمدی‌نژاد به این بانک دستور داده است تا برخلاف رویه همیشگی خود، از انتشار آمار اقتصادی و مالی خودداری ورزد، رد کرده است.

به گزارش فارس، بانک مرکزی گفته است براساس قانون برنامه پنجم توسعه مصوب نمایندگان مجلس، انتشار آمار رسمی کشور بر عهده مرکز آمار محول شده و در صورتی‌که مجلس در نظر دارد بانک مرکزی مجدد آمارهای تولیدی خود را منتشر کند، لازم است در این مصوبه تجدید نظر شود.

آقای توکلی در اظهارات خود گفته بود که دستور رییس جمهوری اسلامی به بانک مرکزی برای خودداری از انتشار آمار مغایر قانون برنامه پنجم توسعه است.

……………………………………………………

رییس اداره اطلاعات و امنیت نروژ:

«عامل کشتار نروژ با گروه‌های راست‌گرای بریتانیا ارتباط ندارد»

خبر / رادیو کوچه

جین کریستیانسن، رییس اداره اطلاعات و امنیت داخلی نروژ پس از حملات دوگانه تروریستی در این کشور، روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، اعلام کرد تاکنون هیچ مدرکی دال بر ارتباط عامل کشتار روز جمعه نروژ با راست‌گرایان افراطی بریتانیا به دست نیامده است.

اندرس برینگ برویک در یادداشت‌هایش به دیدار با اعضای گروه‌های راست‌گرای بریتانیا در نه سال پیش اشاره کرده است.

خانم کریستیانسن گفت که به نظر او، متهم در طراحی و برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در اسلو و تیراندازی در یکی از جزیره‌های نروژ به تنهایی عمل کرده است.

بر اساس آخرین آمار تصحیح شده از سوی مقام‌های پلیس نروژ، دست‌کم 76 تن در این حملات کشته شدند.

رییس اداره اطلاعات و امنیت داخلی نروژ هم‌چنین این نظر وکیل مدافع متهم که موکلش دچار بیماری روانی است را رد کرد.

……………………………………………………

پلیس نروژ اعلام کرد:

«خدمه تنها هلی‌کوپتر پلیس روز حادثه در مرخصی بودند»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 26 ژوئیه، پلیس نروژ در جواب انتقادهایی که در زمینه استفاده نکردن از هلی‌کوپتر در ماجرای حمله جمعه گذشته به اردوگاه هواداران حزب کارگر شده بود، گفته که پلیس نروژ تنها یک هلی‌کوپتر دارد که خدمه آن در روز واقعه در مرخصی بودند.

یک سخن‌گوی پلیس نروژ گفت که دولت و پلیس مشغول بررسی این موضوع هستند که چطور می‌شود پلیس را به هلی‌کوپترهای بیش‌تری مجهز کرد.

در حادثه حمله به اردوگاه نوجوانان هوادار حزب کارگر، رسانه های این کشور، به پلیس انتقاد کرده بودند که چرا بعد از دریافت گزارش اولین تیراندازی‌ها با هلی‌کوپتر به محل نرفته است. تیراندازی در آن محل حدود نود دقیقه به طول انجامید که منجر به کشته‌شدن 68 نفر شد.

آندرس برینگ برویک، فرد مهاجم، پیش از آن هم بمبی را در مقر نخست وزیری نروژ جاسازی کرده بود که بر اثر انفجار آن 8 نفر کشته شدند.

همچنین امروز، کنوت استوربرگت، وزیر دادگستری نروژ، از پلیس این کشور برای اقداماتش در ماجرای حمله تشکر کرد و آن را «خارق‌العاده» توصیف کرد.

تشکر وزیر دادگستری نروژ همزمان با انتقادهای رسانه‌های این کشور درباره عمل‌کرد پلیس مطرح می‌شود.

از سویی دیگر بر اساس گزارش رسانه‌ها، آقای برویک ممکن است به اتهام جنایت علیه بشریت تحت محاکمه قرار گیرد.

کریستین هاتلو، دادستان نروژی، گفته که پلیس قصد دارد چنین ادعایی را علیه آندرس برینگ برویک، مطرح کند.

پیش از این، اتهام آقای بروک، تنها اقدام تروریستی بود که حداکثر حکمی که برای آن صادر می‌شود 21 سال زندان است.

اما اگر او محکوم به جنایت علیه بشریت شود، به سی سال زندان محکوم خواهد شد.

لازم به اشاره است، گیر لیپستاد، وکیل آندرس برینگ برویک، به خبرنگاران گفت موکلش احتمالن جنون دارد.

او گفته آقای برویک پیش از حمله از مواد محرک استفاده کرده تا قوی‌تر باشد.

قرار است آقای برویک تحت معاینات پزشکی قرار گیرد.

آقای برویک پس از برگزاری اولین جلسه دادگاه در روز دوشنبه، 25 ژوئیه، برای ۸ هفته قرار است که تحت بازداشت باشد.

……………………………………………………

سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا:

«مشخص است که در ترور دانش‌جوی ایرانی نقشی نداشتیم»

خبر / رادیو کوچه

دولت آمریکا اتهامات جمهوری اسلامی در خصوص دست داشتن در ترور یک دانش‌جوی ایرانی را رد کرده و از ایران خواسته است از این حادثه برای «انحراف توجه» از برنامه اتمی استفاده نکند.

داریوش رضایی‌نژاد، دانش‌جوی کارشناسی ارشد رشته برق دانش‌گاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی روز شنبه، 23 ژوئیه، در مقابل منزل خود در خیابان بنی‌هاشم تهران هدف افراد ناشناس مسلح قرار گرفت و کشته شد.

گزارش‌های اولیه منابع خبری جمهوری اسلامی حاکی از هم‌کاری او با سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی بود اما وزیر اطلاعات در خبرهای بعدی چنین ارتباطی را رد کرد.

برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی آمریکا و اسراییل را به دست داشتن در این ترور متهم کرده بودند.

ویکتوریا نولاند سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت: «ما نقشی نداریم. واضح است که با خانواده قربانی ابراز هم‌دردی می‌کنیم. ما هرگونه ترور یا حمله به افراد بی‌گناه را محکوم می‌کنیم.»

او افزود: «متهم کردن غرب به این نوع حوادث کاری است که تهران زیاد انجام می‌دهد و ما امیدواریم تهران قصد نداشته باشد از این حادثه برای انحراف توجه از آن‌چه باید انجام دهد استفاده کند، و به اجرای تعهدات بین‌المللی‌اش برگردد.»

مرتضی تمدن، استاندار تهران روز دوم مرداد در مراسم تشییع پیکر داریوش رضایی نژاد، آن ترور را یک «پروژه آمریکایی، اسراییلی» خواند، و علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: «این اقدام نمونه دیگری است که سطح دشمنی آمریکا را با ما نشان می‌دهد.»

اما حیدر مصلحی وزیر اطلاعات در مورد این‌که آیا سرویس‌های خارجی در این ترور دست داشته اند یا خیر گفته است: «اقدام سرویس‌های خارجی معمولن علایمی دارد که ما تاکنون چنین علایمی در این ترور ندیده‌ایم.»

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران تاکید کرد که «دانش‌جوی ترور شده در پروژه‌های هسته‌ای (فعال) نبوده است و ربطی به موضوع هسته‌ای ندارد.»

در آن حمله همسر داریوش رضایی نژاد نیز مجروح شد.

……………………………………………………

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت چند شهروند بهایی در یاسوج»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها، در روزهای اخیر، تعدادی از روستاییان بهایی روستای کتا، از توابع یاسوج، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

به گزارش هرانا، در میان بازداشت‌شدگان این روستا نام سینا روانکرد و هژیر پسر امیر گزارش شده است.

یادآوری می‌شود، این دو نفر در زندان‌های یاسوج و شیراز نگه‌داری می‌شوند.

تاکنون از علت بازداشت و محل نگه‌داری دیگر دستگیرشدگان اطلاع دقیقی در دست نیست.

……………………………………………………

صبح روز چهارشنبه رخ داد،

«کشته شدن شهردار کندهار در حمله انتحاری»

خبر / رادیو کوچه

غلام حیدر حمیدی، شهردار شهر قندهار، مرکز این ولایت، روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، در یک حمله انتحاری کشته شده است. مسوولان امنیتی در ولایت کندهار در جنوب افغانستان نیز این خبر را تایید کرده‌اند .

به گزارش الجزیره، به گفته مقامات امنیتی، این حمله صبح چهارشنبه روی داد و طی آن، فرد مهاجم که مواد انفجاری را در دستار خود جاسازی کرده بود، خود را تا دفتر کار آقای حمیدی در ساختمانی واقع در مرکز شهر کندهار رساند و بمب‌ها را منفجر کرد.

در این حمله یک غیرنظامی دیگر زخمی شده است و انفجار بمب بخشی از ساختمان شهرداری را تخریب کرده است.

در پی این حمله حضور نیروهای امنیتی در شهر افزایش یافته و بر رفت و آمد در سطح شهر نظارت دارند.

گفته شده است که غلام حیدر حمیدی، شهردار قندهار، با قیوم کرزی، برادر رییس جمهوری افغانستان روابط نزدیک داشته است.

آقای حمیدی از چهار سال پیش که از آمریکا به افغانستان برگشته بود، به عنوان شهردار کندهار خدمت کرده است.

کندهار که پای‌گاه مهم طالبان در زمان حاکمیت این گروه بر افغانستان بود، در سال‌های اخیر همواره شاهد نا آرامی‌های گسترده بوده است.

چندی پیش، احمد ولی کرزی، دیگر برادر رییس جمهوری افغانستان هم در کندهار مورد حمله قرار گرفت و کشته شد.

مراسم فاتحه‌خوانی احمد ولی کرزی نیز هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت که در جریان آن، رییس شورای علمای کندهار جان باخت.

همزمان با حمله انتحاری روز چهارشنبه، یک بمب کنار جاده‌ای نیز در حوزه نهم شهر کندهار منفجر شد و هفت نفر را زخمی کرد.

گزارش شده که زخمی های این انفجار، دو سرباز ارتش افغانستان و پنج غیرنظامی بوده‌اند.

 ……………………………………………………

به اتهام تشویش اذهان عمومی،

«ممانعت از آزادی هاشم خواستار و بازداشت مجدد وی»

خبر / رادیو کوچه

در حالی‌که روز سه‌شنبه، 26 ژوئیه، هاشم خواستار رییس کانون صنفی معلمان مشهد حکم دو سال زندان خود را سپری کرد و قرار بود آزاد شود مجدد به اتهام تشویش اذهان عمومی از آزادی وی ممانعت به‌عمل آمده است.

به گزارش جرس، صدیقه مالکی همسر هاشم خواستار با اشاره به این‌که حکم دو سال زندان آقای خواستار امروز (سه‌شنبه) به پایان رسیده است، می‌گوید: «امروز طبق کامپیوتر زندان روز آزادی همسرم بود و در زندان هم به ایشان اعلام کرده‌اند که وسایلت را جمع کن، آزاد هستی. بعد ایشان را از آن‌جا به دادگاه انقلاب بردند. ما و هم‌کاران ایشان در زندان منتظر بودیم اما متاسفانه ایشان نیامدند  و بعد از انتظار زیاد ساعت یک به دادگاه انقلاب تلفن زدم و از بازپرس شعبه ۹۰۳ جریان را پرسیدم که ایشان گفتند در جریان نیستند و بعد از پرس و جو، گفتند آقای خواستار را به اتهام «تشویش اذهان عمومی» بازداشت کرده‌اند. من هم گفتم چه تشویش اذهان عمومی، همسر من که در زندان بوده است؟‌ بعد هر چقدر تماس گرفتم دیگر کسی پاسخ‌گو نبود.»

این معلم بازنشسته که دو سال را در شرایط نامناسب جسمی در زندان وکیل آباد مشهد گذرانده است در بهمن ماه برای عمل جراحی در بیمارستان بستری شد. با این حال وی کم‌تر از ۲۴ ساعت پس از عمل جراحی و به رغم دستور پزشک برای مراقب‌های پزشکی و بهره‌مندی از مرخصی استعلاجی، مستقیمن از بیمارستان امام رضا به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.

گفتنی است، هاشم خواستار، مهندس کشاورزی، معلم بازنشسته و رییس کانون صنفی معلمان مشهد که در هنرستان کشاورزی تدریس می‌کرد، در تاریخ 25 شهریور 88 در پارک ملت مشهد، دستگیر و به زندان وکیل آباد مشهد، منتقل و در دادگاه بدوی به شش سال حبس، محکوم شد. حکم او در دادگاه تجدید نظر به دوسال زندان تعزیری کاهش یافت. او تا به حال سه نامه به رییس قوه قضاییه در خصوص وضعیت نامناسب و غیر‌انسانی و اعدام‌های پنهانی زندان وکیل آباد مشهد نوشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,