Saturday, 18 July 2015
25 June 2021
شورای ملی انتقالی جای‌گزین می‌شود،

«اخراج کلیه دیپلمات‌های دولت قذافی از بریتانیا»

2011 July 27

خبر / رادیو کوچه

وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، اعلام کرد دولت این کشور در چارچوب تلاش‌هایش برای نشان دادن «پایان مشروعیت» حکومت سرهنگ قذافی، رهبر لیبی، از تمام دیپلمات‌های لیبیایی خواسته است که خاک بریتانیا را ترک کنند.

ویلیام هیگ گفت که کارمندان سفارت‌خانه وابسته به حکومت سرهنگ قذافی در بریتانیا اخراج می‌شوند و در عوض نمایندگان شورای ملی انتقالی دعوت می‌شوند تا جای آن‌ها را پر کنند.

وزیر خارجه بریتانیا گفت که کشورش اکنون شورای ملی انتقالی را که توسط مخالفان مسلح سرهنگ قذافی تشکیل شده، به عنوان «تنها مرجع حکومتی» قابل قبول در لیبی به رسمیت می‌شناسد.

عمر جلبان سفیر لیبی در بریتانیا در ماه مه از این کشور اخراج شد.

با گذشت پنج ماه از آغاز قیام مردمی در لیبی، نیروهای حامی سرهنگ قذافی و مخالفان مسلح او هنوز در‌گیر نبرد هستند و عملیات ناتو برای اعمال منطقه پرواز ممنوع مورد حمایت سازمان ملل، نیز هم‌چنان در جریان است.

آقای هیگ روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت شورای ملی انتقالی تعهد خود به ایجاد «فضایی بازتر و دموکراتیک‌تر در لیبی» را نشان داده است و «در مقابل قذافی به دلیل رفتار وحشیانه‌اش با مردم لیبی مشروعیت خود را به کلی از دست داده است.»

وزیر خارجه بریتانیا همچنین از اتخاذ تدابیری به منظور رفع توقیف دارایی های یک شرکت نفتی که در حال حاضر تحت کنترل شورای ملی انتقالی قرار دارد خبر داد و گفت هدف از آزاد کردن این دارایی‌ها که ارزش آن ۹۱ میلیون پوند است، برآورده کردن «نیازهای اولیه» در لیبی است.

فعالیت سفارت بریتانیا در طرابلس در ماه فوریه متوقف شد.

بیشتر بخوانید:

«قذافی در صورت کناره‌گیری می‌تواند در لیبی بماند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,