Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
در نیویورک عنوان شد،

«در‌خواست صلح دایم کره شمالی از کره جنوبی»

2011 July 28

خبر / رادیو کوچه

کره شمالی، روز پنج‌شنبه، 28 ژوئیه، در یک نشست خبری خواستار تغییر صلح موقت خود با کره جنوبی به صلح دایم و ایجاد پیمان صلح با آمریکا شد و آن را اولین قدم برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای خود خوانده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره جنوبی، به دنبال سفر معاون وزیر امور خارجه کره شمالی به نیویورک جهت مذاکره با مقامات بلندپایه آمریکا برای هموار کردن مسیر گفت‌وگوهای 6 جانبه با هدف نابودی سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی، این کشور اعلام کرد که قصد دارد از طریق این پیمان صلح به چند دهه خصومت و عداوت میان دو کشور پایان داده تا احترامی دو طرفه جای آن را بگیرد.

هم‌چنین کره شمالی در پنجاه و هشتمین سال‌روز پیمان صلح موقت دو کره در سال 1953 که پس از جنگ سه ساله بین دو کشور به امضا رسید خواستار تغییر صلح موقت به صلح دایم با کره جنوبی شد.

 کیم کی گوان معاون وزیر امور خارجه کره شمالی نیز در بدو ورود به نیویورک در گفت‌وگو با خبرنگاران با ابراز اطمینان از نتایج مثبت نشست گفت‌وگوهای 6 جانبه گفت که اینک زمان آن رسیده که کشورها کینه و خصومت را کنار گذاشته و آشتی کنند.

گفت‌وگوهای 6 جانبه بین کره شمالی و جنوبی، آمریکا، چین‌، ژاپن و روسیه انجام می‌شود که هدف آن تلاش برای متقاعد کردن کره شمالی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای خود و پایان دادن به پی‌گیری برنامه‌های هسته‌ای این کشور است.

 گفت‌وگوهای 6 جانبه درسال 2003 آغاز و تاسال 2008 به‌دلیل اختلافات کره شمالی با سازمان ملل متحد و کشورهای دیگر متوقف شده بود.

بیشتر بخوانید:

«توافق دو کره بر سر تاریخ جدید مذاکرات»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,