Saturday, 18 July 2015
18 June 2021

«خبرهای بیست و هشتم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 27

به دلیل فعالیت در «آموزش عالی بهاییان»

«اقدام علیه امنیت ملی اتهام تعدادی از بهاییان ایران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

بنا بر گزارش های منتشر شده در رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، اتهام‌های یازده نفر از بهاییان ایران که حدود ۹ هفته پیش بازداشت شده بودند، اعلام شده است.

این افراد از مدیران و کارکنان یک موسسه آموزش عالی نیمه‌حضوری و آنلاین بودند که با هدف تامین نیازهای تحصیلی جوانان بهایی که بعد از انقلاب از ورود به دانش‌گاه‌های دولتی محروم بوده‌اند، تاسیس شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، پدیده ثابتی، سخن‌گوی جامعه جهانی بهایی اظهار داشت: «بازداشت‌شدگان به اقدام علیه امنیت ملی و جمهوری اسلامی متهم شده‌اند.»

به گفته خانم ثابتی علت این اتهام فعالیت در «آموزش عالی بهاییان» بوده است.

خانم ثابتی با ابراز نگرانی درباره وضع بازداشت‌شدگان گفت: «از موقعیت این یازده نفری که در بازداشت هستند، اطلاعی نداریم ولی بر اساس رفتار جمهوری اسلامی با بقیه زندانیان بسیار نگران هستیم. برای این که اتهامی که زده شده بسیار قوی و شدید است. هیچ کدام از بهاییان در قبل به وکیل دست‌رسی نداشته‌اند.»

به گفته پدیده ثابتی، جامعه بهاییان ایران «اتهام سست» وارد شده به این یازده نفر را قبول ندارد.

لازم به اشاره است تعدادی از بازداشت‌شدگان ساکن تهران، کرج و شیراز بوده‌اند.

……………………………………………..

با انتشار بیانیه‌ای صورت گرفت،

«اعلام شرایط شورای راه سبز امید برای شرکت در انتخابات»

خبر / رادیو کوچه

شورای هماهنگی راه سبز امید، تشکل سیاسی منسوب به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، با انتشار بیانیه‌ای شروط خود را برای شرکت در انتخابات پیش روی مجلس ایران اعلام کرده است.

این شورا که است با انتشار یک بیانیه مقدماتی، ضمن تحلیل شرایط سیاسی کشور درباره وظیفه پیش روی جنبش سبز بحث کرده است.

این بیانیه با اشاره به رایزنی‌های انجام شده به وسیله شورای هماهنگی راه سبز امید با فعالات سیاسی و شخصیت‌های داخلی و خارجی، شرایطی را برای حضور در انتخابات مجلس نهم بیان کرده است.

هم‌چنین این شورا در بیانیه خود نوشت: «جنبش سبز به مثابه جنبشی مدنی، مسالمت جو و مسئول نمی تواند در قبال انتخابات مجلس نهم موضع مشارکت نامشروط و یا عدم مشارکت غیرمشروط را اتخاذ کند، همان گونه که نمی تواند برای مشارکت خود شرط هایی تعیین کند که نهایتاً به پذیرش ساختار متقلبانه و غیر سالم انتخابات منجر شود.”

آزادی و اعاده حیثیت از شهروندان بازداشت شده بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸، منع نهادهای نظامی و امنیتی از دخالت در انتخابات، پایان حبس خانگی رهبران جنبش سبز، رفع موانع فعالیت قانونی احزاب و تشکل ها، توقف سانسور و محترم شمردن آزادی بیان، لغو نظارت استصوابی، فعالیت همه شهروندان با همه گرایش‌ها در انتخابات بدون احساس زور و تحمیل، تامین امنیت جانی، مالی و حیثیتی همه احزاب و نامزدها شرایط عنوان شده این شورا محسوب می‌شود

شورای هماهنگی راه سبز امید در پایان بیانیه خود از شهروندان خواسته است نظرات و پیشنهادهای خود را درباره شرایط بیان شده، اعلام کنند.

……………………………………………..

کنگره جهانی یهودیان:

«ایران را به المپیک راه ندهید»

خبر / رادیو کوچه

کنگره جهانی یهودیان، از مجامع بین‌المللی ورزشی خواسته است که ایران را به روی‌دادهای ورزشی از جمله المپیک راه ندهند. این درخواست واکنش کنگره جهانی یهودیان به اقدام روز یک‌شنبه یک شناگر ایرانی بود که برای بار دوم از مسابقه با یک شناگر اسراییلی سر باز زد.

محمد علیرضایی، یکی از سه نماینده ایران در رقابت‌های جام جهانی شنا در شانگهای، که بنا بود در ماده ۱۰۰ متر قورباغه مسابقه بدهد، از آن‌جا که یک شناگر اسراییلی هم در این رشته حضور داشت، از شنا کردن سر باز زد.

آقای علیرضایی دلیل این کار را «خواب آلودگی و خستگی ناشی از سفر» عنوان کرد و گفت که تصمیمش سیاسی نبوده است.

آقای علیرضایی هم‌چنین گفته که ویزای سفرش را دیر گرفته و روز قبل از مسابقه به شانگهای رسیده است.

محمد علیرضایی پیش از این هم در المپیک پکن در سال ۲۰۰۸ میلادی، به استخری که یک شناگر اسراییلی در آن حضور داشت وارد نشده بود.

دلیل او در آن زمان بیماری عنوان شد.

رونالد لادر، رییس کنگره جهانی یهودیان می‌گوید: «وقت آن است که به ایران پیامی واضح فرستاده شود.»

آقای لادر گفته است که مسابقه ندادن با ورزش‌کاران اسراییلی از سوی ایرانیان حرکتی «غیرورزش‌کاری و یهودستیزانه» است.

هنوز فدراسیون شنا، واترپولو و ورزش‌های آبی جمهوری اسلامی درباره این موضوع اظهار نظری نکرده است.

……………………………………………..

با حضور رییس کمیته بین‌المللی المپیک،

«اجرای مراسم ویژه المپیک ۲۰۱۲در میدان ترافالگار لندن»

خبر / رادیو کوچه

ژاک راگه، رییس کمیته بین‌المللی المپیک بعدازظهر روز پنج‌شنبه، 28 ژوییه، طی مراسم ویژه‌ای در میدان ترافالگار لندن، از ورزش‌کاران سراسر جهان برای شرکت در المپیک ۲۰۱۲ لندن دعوت می‌کند.

تا آغاز این دوره از مسابقات المپیک یک سال باقی مانده است و هم‌زمان یک مجموعه ورزشی آبی جدید در پارک المپیک لندن افتتاح شد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت که پروژه المپیک لندن، از جمله بودجه و احداث مراکز ورزشی مورد نیاز آن کاملن طبق برنامه پیش می‌رود.

اما منتقدان می‌گویند، المپیک لندن با پانزده میلیارد دلار بودجه که چندین برابر میزان پیش‌بینی شده قبلی است، یک ول‌خرجی هنگفت به شمار می‌رود.

……………………………………………..

شورای ملی انتقالی جای‌گزین می‌شود،

«اخراج کلیه دیپلمات‌های دولت قذافی از بریتانیا»

خبر / رادیو کوچه

وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، اعلام کرد دولت این کشور در چارچوب تلاش‌هایش برای نشان دادن «پایان مشروعیت» حکومت سرهنگ قذافی، رهبر لیبی، از تمام دیپلمات‌های لیبیایی خواسته است که خاک بریتانیا را ترک کنند.

ویلیام هیگ گفت که کارمندان سفارت‌خانه وابسته به حکومت سرهنگ قذافی در بریتانیا اخراج می‌شوند و در عوض نمایندگان شورای ملی انتقالی دعوت می‌شوند تا جای آن‌ها را پر کنند.

وزیر خارجه بریتانیا گفت که کشورش اکنون شورای ملی انتقالی را که توسط مخالفان مسلح سرهنگ قذافی تشکیل شده، به عنوان «تنها مرجع حکومتی» قابل قبول در لیبی به رسمیت می‌شناسد.

عمر جلبان سفیر لیبی در بریتانیا در ماه مه از این کشور اخراج شد.

با گذشت پنج ماه از آغاز قیام مردمی در لیبی، نیروهای حامی سرهنگ قذافی و مخالفان مسلح او هنوز در‌گیر نبرد هستند و عملیات ناتو برای اعمال منطقه پرواز ممنوع مورد حمایت سازمان ملل، نیز هم‌چنان در جریان است.

آقای هیگ روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت شورای ملی انتقالی تعهد خود به ایجاد «فضایی بازتر و دموکراتیک‌تر در لیبی» را نشان داده است و «در مقابل قذافی به دلیل رفتار وحشیانه‌اش با مردم لیبی مشروعیت خود را به کلی از دست داده است.»

وزیر خارجه بریتانیا همچنین از اتخاذ تدابیری به منظور رفع توقیف دارایی های یک شرکت نفتی که در حال حاضر تحت کنترل شورای ملی انتقالی قرار دارد خبر داد و گفت هدف از آزاد کردن این دارایی‌ها که ارزش آن ۹۱ میلیون پوند است، برآورده کردن «نیازهای اولیه» در لیبی است.

فعالیت سفارت بریتانیا در طرابلس در ماه فوریه متوقف شد.

……………………………………………..

روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، روی داد،

«آزادی پگاه آهنگرانی و مهناز محمدی با قرار وثیقه»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در برخی رسانه‌ها، پگاه آهنگرانی و مهناز محمدی از بازی‌گران سینمای ایران که چندی پیش بازداشت شده بودند، روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، با سپردن قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده‌اند.

به گزارش آفتاب،‌ پگاه آهنگرانی که در تیرماه بازداشت شده بود پس از گذشت 17 روز از زندان آزاد شد. او فرزند منیژه حکمت از کارگردانان ایرانی و جمشید آهنگرانی کارگردان فیلم‌های «‌جوانمرد‌» و «‌شبیخون‌» است.

روز دوشنبه، دادستان کل کشور جمهوری اسلامی در‌باره وضعیت بازداشت پگاه آهنگرانی و مرضیه وفا‌مهر از بازیگران سینما تصریح کرد: «این دو نفر بر اساس گزارشات رسمی مراجع امنیتی دستگیر شده‌اند و پرونده در تحقیقات مقدماتی است و امروز تحقیقات مقدماتی تکمیل شده و فعلن با تامین قرار آزاد می‌شوند.»

این در حالی است که اتهامات این دو بازی‌گر سینما از سوی مقامات قوه قضاییه مربوط به امنیت ملی عنوان شده و سخن‌گوی قوه قضاییه با انتقاد از رسانه‌ها گفته بود که «نباید رسانه‌ها عنوان کنند که دو هنرمند دستگیر شده‌اند زیرا ما عنوان شخص را دستگیر نمی‌کنیم بلکه خود شخص را بر اساس جرمی که انجام داده دستگیر می‌کنیم.»

اما تاکنون در خصوص وضعیت مرضیه وفا‌مهر، همسر ناصر تقوایی، کارگردان ایرانی گزارشی منتشر نشده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، هم‌چنین حسن آقاخانی، وکیل مهناز محمدی، دیگر هنرمند ایرانی اظهار داشت که موکلش با ارایه وثیقه 100 میلیون تومانی از زندان آزاد شده است.

گفته می‌شود که خانم محمدی روز پنجم تیر در خانه‌اش در تهران دستگیر شد. مهناز محمدی یک بار دیگر هم در روز 8 مرداد 88 و در مراسم چهلم کشته‌شدگان حوادث 30 خرداد 88 تهران به هم‌راه جعفر پناهی و چند سینماگر دیگر بازداشت شده بود.

……………………………………………..

به اتهام نشر اکادیب،

«احضار عبداله مومنی، فعال دانش‌جویی و تفهیم اتهامات جدید»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، عبداله مومنی، عضو ستاد مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته که پس از انتخابات بازداشت و روانه زندان شده بود، بار دیگر به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی متهم شده است.

به گزارش کلمه، آقای مومنی که محکومیتش را در زندان اوین می‌گذراند، یازده ماه پس از انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در مورد بدرفتاری بازجویانش، از بند ۳۵۰ زندان اوین به دادسرای این زندان احضار و اتهامات جدید به او تفهیم شده است.

آقای مؤمنی در نامه‌ای که به رهبر ایران نوشت از «شکنجه شدید، اعترافات ساختگی و محاکمه نمایشی و فقدان کامل استقلال قضایی در محاکمه‌اش» سخن گفت و خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب پیرامون رخ‌دادهای صورت گرفته شد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخن‌گوی قوه قضاییه و وزیر پیشین اطلاعات جمهوری اسلامی در همان زمان ضمن تکذیب بدرفتاری بازجوها، اعمال شکنجه در زندان و بازداشت‌گاه‌ها را غیر ممکن دانست؛ اما آقای مومنی با انتشار نامه‌ای از درون زندان با ارایه توضیحاتی به آقای اژه‌ای نوشت که «مخاطب نامه وی رهبری بوه نه وزیر اطلاعات وقت.»

این فعال دانش‌جویی به تحمل چهار سال و ۱۱ ماه حبس محکوم شده و در حال حاضر در بند ۳۵۰ زندان اوین تهران زندانی است. آقای مؤمنی ۳۰ خردادماه ۱۳۸۸ پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در ساختمان ستاد شهروندان آزاد (حامیان مهدی کروبی، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری) بازداشت شد.

……………………………………………..

رییس جمهوری اسلامی:

«منتقدان دولت به دنبال جوسازی و عوام‌فریبی هستند»

خبر / رادیو کوچه

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، به انتقادات هفته‌های اخیر در مورد برنامه دولت برای ایجاد اشتغال، نحوه اجرای قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها و عدم اعلام آمارهای اقتصادی توسط بانک مرکزی پاسخ داد.

به گزارش خبرآنلاین، آقای احمدی‌نژاد در نشست مشترک هیت دولت و مدیران اجرایی جمهوری اسلانی گفت که منتقدان برنامه دولت برای ایجاد ۲ و نیم میلیون شغل در طول سال جاری، «بی‌اطلاع» و به دنبال «جوسازی و عوام‌فریبی» هستند.

او گفت که برنامه دولت بر اساس «بررسی‌های دقیق از ظرفیت‌های کشور» تدوین شده است و از جمله در صنایع کوچک، قالی‌بافی، خدمات، کشاورزی و دام‌داری فرصت‌های زیادی برای ایجاد اشتغال وجود دارد.

آقای احمدی‌نژاد در مورد نگرانی‌ها بر پرداخت یارانه نقدی نیز اشاره کرد: «عده‌ای که شادی مردم را بر نمی‌تابند و از اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها ناراحت هستند، هر روز شایعاتی منتشر می‌کنند مبنی بر این‌که بالاخره پرداخت یارانه‌ها قطع خواهد شد.»

او اجرای این قانون را مقدمه‌ای بر اجرای طرح تحول اقتصادی دانست و گفت که دولت ایران مصمم است این طرح را اجرا کند.

آقای احمدی نژاد هم‌چنین در واکنش به انتقاداتی در مورد عدم اعلام آمار اقتصادی کشور توسط بانک مرکزی اظهار داشت: «کسانی که خودشان قانون ۵ ساله پنجم را نوشته‌اند ظاهرن فراموش کرده‌اند که در این قانون، تصویب کرده‌اند که تنها مرجع رسمی اعلام آمار در کشور، مرکز آمار باشد.»

در روزهای اخیر احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از عدم اعلام نرخ تورم توسط بانک مرکزی انتقاد کرده و گفته بود که این بانک توسط آقای احمدی‌نژاد از اعلام آمار اقتصادی منع شده است.

 ……………………………………………..

خواهر رامین پرچمی:

«رامین پرچمی از حق مرخصی محروم است»

خبر / رادیو کوچه

خواهر رامین پرچمی در مصاحبه‌ای اعلام کرد رامین پرچمی، بازی‌گر سینما، که از چندی پیش در زندان اوین دوران محکومیت یک‌ساله خود را می‌گذراند، از حقوق بدیهی خود به عنوان یک زندانی، از جمله حق استفاده از مرخصی، محروم است.

به گزارش روز، لاله پرچمی تاکید کرد: «این هنرمند به هر دلیلی که زندان باشد و هر اتهامی که داشته باشد حق دارد هم‌چون سایر زندانیان از مرخصی و ملاقات حضوری استفاده کند، حقوقی که تاکنون از وی دریغ شده است.»

رامین پرچمی، بازی‌گر 38 ساله سینما و تلویزیون، روز 25 بهمن و در جریان تجمعات اعتراضی مردمی بازداشت شد.

رامین پرچمی، دارای کارشناسی ارشد کارگردانی و بازی‌گری تاتر است. او مدتی سردبیر هفته‌نامه فرهنگی هنری نقش «آفرینان» بود و فیلم کوتاهی با عنوان «راه حل» را نیز کارگردانی کرده است.

……………………………………………..

وزیر امور خارجه عراق:

«سپاه پاسداران به حملات در مرز عراق پایان دهد»

خبر / رادیو کوچه

هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، خواستار توقف حملات سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به مناطق مرزی کردنشین عراق شد و گفت این اقدام ایران به روابط دو کشور لطمه وارد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هوشیار زیباری اظهار داشت:«ما بار دیگر از حکومت ایران می‌خواهیم به گلوله‌باران پایان دهد، چرا که این برای روابط ایران و عراق سازنده نیست و به این روابط لطمه وارد می‌کند.»

هوشیاری زیباری هم‌چین گفته است‌: «‌طی پنج سال گذشته گلوله‌باران‌ها به صورت متناوب وجود داشته است، اما این بار زمان بمباران‌ها طولانی‌تر‌ شده است.»

سپاه پاسداران یازده روز پیش عملیات خود علیه پای‌گاه‌های گروه‌ حیات آزاد کردستان، پژاک، در خاک اقلیم کردستان عراق آغاز کرد که بنابر گزارش‌ها ۸ پاسدار از جمله یکی از فرماندهان سپاه تاکنون در جریان این حملات کشته شده‌اند.

به گزارش فارس، یکی از مقامات ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  گفته است، تا زمانی که  نیروهای دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان در مرز مشترک میان ایران و عراق مستقر نشوند، حملات به مواضع پژاک ادامه خواهد داشت.

کمیته صلیب سرخ جهانی روز دوشنبه اعلام کرده بود که براثر  درگیری در مناطق مرزی اقلیم کردستان عراق باعث شده است تا صدها روستایی خانه و کاشانه خود را رها کرده و منطقه را ترک کنند.

……………………………………………..

در نیویورک عنوان شد،

«در‌خواست صلح دایم کره شمالی از کره جنوبی»

خبر / رادیو کوچه

کره شمالی ، روز پنج‌شنبه، 28 ژوئیه، در یک نشست خبری خواستار تغییر صلح موقت خود با کره جنوبی به صلح دایم و ایجاد پیمان صلح با آمریکا شد و آن را اولین قدم برای نابودی سلاح های هسته‌ای خود خوانده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره جنوبی، به دنبال سفر معاون وزیر امور خارجه کره شمالی به نیویورک جهت مذاکره با مقامات بلندپایه آمریکا برای هموار کردن مسیر گفت‌وگوهای 6 جانبه با هدف نابودی سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی، این کشور اعلام کرد که قصد دارد از طریق این پیمان صلح به چند دهه خصومت و عداوت میان دو کشور پایان داده تا احترامی دو طرفه جای آن را بگیرد.

هم‌چنین کره شمالی در پنجاه و هشتمین سال‌روز پیمان صلح موقت دو کره در سال 1953 که پس از جنگ سه ساله بین دو کشور به امضا رسید خواستار تغییر صلح موقت به صلح دایم با کره جنوبی شد.

 کیم کی گوان معاون وزیر امور خارجه کره شمالی نیز در بدو ورود به نیویورک در گفت‌وگو با خبرنگاران با ابراز اطمینان از نتایج مثبت نشست گفت‌وگوهای 6 جانبه گفت که اینک زمان آن رسیده که کشورها کینه و خصومت را کنار گذاشته و آشتی کنند.

گفت‌وگوهای 6 جانبه بین کره شمالی و جنوبی، آمریکا، چین‌، ژاپن و روسیه انجام می‌شود که هدف آن تلاش برای متقاعد کردن کره شمالی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای خود و پایان دادن به پی‌گیری برنامه‌های هسته‌ای این کشور است.

 گفت‌وگوهای 6 جانبه درسال 2003 آغاز و تاسال 2008 به‌دلیل اختلافات کره شمالی با سازمان ملل متحد و کشورهای دیگر متوقف شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,