Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
هفتم مرداد- بیست‌و‌نهم ژوئیه

«تقویم تاریخ هفتم مرداد»

2011 July 29

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1946میلادی: آغاز کنفرانس صلح پاریس، بعد از جنگ جهانی دوم، کشورهای پیروز، برای بررسی نحوه تقسیم غنائم و نیز تعیین تکلیف کشورهای اشغال شده و اخذ تصمیم پیرامون نحوه دریافت غرامت‏های جنگی جلسات متعددی برگزار کردند. یکی از این جلسات با عنوان کنفرانس صلح پاریس در چنین روزی در «کاخ لوکزامبورگ» پاریس آغاز به کار کرد و با حضور نمایندگان 21 کشور رسمیت یافت. این قراردادها توسط شورای وزرای خارجه امریکا، انگلستان، شوروی و فرانسه تهیه شده بود. کنفرانس صلح پاریس دو ماه و نیم به طول انجامید و خودخواهی‏ها و سهام‏طلبی‏های بعضی از کشورهای حاضر در آن باعث شد تا این جلسات بیشتر به بحث و مشاجره بگذرد. با این حال کنفرانس پاریس با بستن قرارداد صلح با کشورهای دول محور موافقت کرد و در مسئله غرامات نیز توافقاتی صورت گرفت. کنفرانس صلح پاریس در نهایت در پانزدهم اکتبر 1946خاتمه یافت.

1983 میلادی: در چنین روزی «لوئیس بونوئل»، ‏کارگردان و فیلم‌ساز اسپانیایی درگذشت. او زاده سال 1900 بود هر چند او را به اعتبار محل تولدش فیلم‌ساز اسپانیایی نامیده‌اند اما نخستین فیلمش، «سگ اندلسی»، را به هم‌راه «سالوادور دالی» در فرانسه ساخت و بیش‌ترین فیلم‌هایش را نیز در مکزیک و فرانسه ساخته است. او در خلال جنگ دوم جهانی و پس از آن، ملیت آمریکایی را برگزید و آخرین فیلم‌هایش نیز در فرانسه ساخته شده است. بونوئل نخستین فیلم خود را در قبل از سی سالگی ساخت اما بزرگ‌ترین و مشهورترین فیلم‌هایش را از شصت سالگی به بعد کارگردانی کرد. در اکثر فیلم‌های او مرز بین واقعیت و رویا آن‌چنان مخدوش است که نمی‌توان به روشنی نماهایی واقعی و رویایی را از هم جدا کرد. برخی از منتقدین او را پدر سینمای فراواقع‌گرا خوانده‌اند.

239 میلادی: تاریخ‌چه دست دادن به عنوان علامت دوستی و احترام. در دوران کوتاه حکومت «بالبینوس» در پشت سکه بالیبینوس تصویر دستی در دست فرد دیگر را نشان می‌دهد و به علامت دوستی و اتحاد دو کنسول آن زمان روم، بالبینوس و «پوپیه نوس» ساخته شده است تا رومی‌ها مطمئن شوند که میان دو امپراتور شریک نفاق وجود ندارد. این سکه‌ها در ژوئیه 238 میلادی و سه هفته پیش از ترور بالبینوس در کاخ خود ضرب و رایج شده و از آن پس با توجه به این سکه، دست دادن با دست راست در قلم‌رو روم و سپس سایر نقاط جهان مرسوم شده و باقی مانده است.

1375 خورشیدی: سال‌روز درگذشت «عبداله فرادی» از خوش‌نویسان خط نستعلیق و استادان پیش‌کسوت انجمن خوشنویسان ایران. وی زاده سال 1306 بود و پس از اخذ لیسانس حقوق و زبان و ادبیات فارسی به سوربن رفته و به تحصیل در رشته زبان و ادبیات فرانسه مشغول شد. فرادی در کنار تحصیل هنر به خوشنویسی نیز علاقه‌مند شد و این هنر را تا سرحد کمال نزد اساتید بزرگ زمان خود فرا گرفت. فرادی دارای مشاغل حقوقی بود و شغل «مستشاری دیوان کیفر» داشت. او در اوایل انقلاب بازنشسته شد و پس از بازنشستگی از سمت‌های حقوقی، به تدریس نسخه‌شناسی در دانش‌گاه تهران، طراحی حروف در دانش‌گاه آزاد و تدریس در انجمن خوش‌نویسان ایران مشغول بود و هنرمندان و خوش‌نویسان صاحب‌نامی را تربیت کرد.

________________________________

برخی روی‌دادهای دیگر

1890 میلادی: «ونسان ون گوگ» نقاش نام‌دار هلندی در چنین روزی درگذشت هرچند او در زمان حیاتش در گمنامی کامل به سر می‌برد اما اکنون به عنوان یکی از تاثیرگذارترین نقاشان پسادریافتگر شناخته می‌شود. وی در اواخر عمر به شدت از بیماری روانی و فشار روحی رنج می‌برد و همین موضوع به خودکشی او منجر شد.

1372 خورشیدی: درگذشت «هادی اسلامی» بازیگر تاتر و سینما. وی زاده سال 1318 بود و فارغ التحصیل رشته تاتر هنرهای دراماتیک.

1312 خورشیدی: «پست‌خانه ایران» در ساختمان تازه خود آغاز به‌کار کرد. سابقه تاسیس پست‌خانه در ایران به زمان داریوش بزرگ باز می‌شود که پست‌خانه آمریکا شعار او را بر سر در پست‌خانه‌اش نصب کرده است.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,