Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
مراجع قضایی بی‌قانون‌ترین افرادند،

«بهاییان ایران‌ قربانیان نقض حقوق بشر»

2011 July 29

تذکار از رادیو کوچه: یکی از سیاست‌های کاری در رادیو کوچه انتشار نظرها و نامه و ایده‌های خوانندگان است. بی‌شک رادیو کوچه تایید و یا تکذیبی بر این مطالب ندارد. اما با توجه به روش این رسانه، اگر منطبق با اصول کاری رادیو باشد -که در بخش‌هایی به این نکات اشاره شده است- آن را منتشر خواهد کرد. مخاطب این مطالب در هر شرایطی حق دارند که نوشته‌ای در پاسخ به این نامه‌ها به رادیو ارسال کنند. بی‌شک این نوشته بی‌کم و کاست در پایگاه اینترنتی رادیو کوچه منتشر خواهد شد. برای هر نوع پاسخ به این نوشته شما می‌توانید با آدرس پست اکترونیکی: contact(at)koochehmail.com در تماس باشید.

 مژده میلانی

تقریبن تمامی هم‌میهنان ما و حتا هم‌نوعان ما در سراسر دنیا  امروز در جریان مظالمی که بر بهاییان ایران  می‌رود قرار دارند حالا حتا بهاییان دور افتاده‌ترین روستاهای ایران هم از آزار در امان نیستند هفته‌ای نیست که خبر دستگیری چند تن از بهاییان را برای ارتکاب جرایمی واهی نشنویم‌، از خبر دستگیری 15 نفر در روستای کتا از توابع یاسوج گرفته تا دستگیری گسترده مسوولین دانش‌گاه آن‌لاین بهایی.‌

متاسفانه رفتار مراجع قضایی در ارتباط با پرونده‌ی بهاییانی که بی‌جهت و بدون انجام هیچ جرمی‌ صرفن به دلیل داشتن عقیده دستگیر، محکوم و زندانی می شوند شرم‌آور و برضد کلیه حقوق انسانی است چنان‌که طی روزهای اخیر هر یک از مراجع قضایی در انجام این بی‌عدالتی‌های ضد انسانی درباره بهاییان از یک‌دیگر پیشی می‌گیرند. نمونه‌ای ازین رفتارها را می‌توان در اقدام به بازداشت  وجیه‌اله میرزا گلپور شهروند بهایی 71 ساله ساکن ساری دید‌ که در اقدامی عجیب  با پابند در شهر تنکابن گردانده شد در حالی‌که توسط آمر قانونی از  ضابطینی که مسوول انجام این عمل قرون وسطایی بوده‌اند درخواست شده بود که این کار را در طول راه‌ با توهین و شرب و شتم انجام دهند‌! این عمل وقیحانه تنها این سوال را برای ناظرین این واقعه به وجود آورد که این پیرمرد کیست و به چه علت چنین برخوردی با او می‌شود؟ آن‌ها از یک‌دیگر پرسیدند  و مطمئنن جوابشان را یافتند‌! ضمن این‌که حالا همه دنیا وجیه‌اله را می‌شناسد پیرمردی‌ بهایی که عاشقانه در راه عقیده‌اش ایستادگی کرد و بلا را به جان خرید .

نمونه  دیگر پرونده‌ هوشنگ فناییان شهروند بهایی ساکن آمل می‌باشد که محکوم به تحمل 4 سال حبس تعذیری است‌. اتهاماتش واهی است‌. به جهت عضویت در فیس‌بوک به یک‌سال و به جهت شرکت در مراسم مذهبی و درون دینی بهاییان یعنی «ضیافت» به 3 سال حبس محکوم شده است‌.  این در حالیست که بر طبق اظهارات‌ معاون مبارزه با جرایم پلیس فتا براساس قانون جرایم رایانه‌ای  موضوعی به اسم مجازات افراد به دلیل عضویت در فیس‌بوک وجود ندارد! در مورد اتهام  دوم هم  باید گفت حضور در مراسم مذهبی «ضیافت» که محفلی روحانی برای دعا و مناجات و نیایش پروردگار است و جمعی درون دینی تلقی می‌شود و هیچ جنبه تشکیلاتی نیز ندارد و مخصوص و محدود به بهاییان است جرم تلقی نمی‌شود‌.

طی ماه‌های گذشته بهاییان زیادی مورد آزار و اذیت‌، توهین و هتک حرمت قرار گرفته اند، ‌بازداشت شده‌اند و احکام سنگینی برایشان صادر شده در حالی‌که  اتهامات‌ همگی آن‌ها‌ اساسن واهی است رفتارهای مامورین وجهه قانونی‌ ندارند‌،‌ بازجویان و باز‌پرسان در برخورد با بهاییان گویی اصلن نمی‌دانند قانون به چه معنی است،‌ مسوولین مراجع قضایی که خود مجریان قوانین هستند بی‌قانون‌ترین افرادند، برای مثال در کجای دنیا مسوول  مرجع قضایی‌ افراد‌ را با تلفن احضار می‌کند و بعد تهدید می‌نماید که‌: «‌اگر در موعد تعیین شده برای گفت‌وگویی کوتاه حاضر نشوید ما مجبور خواهیم بود از طرق قانونی با شما برخورد کنیم»، کدامین مرجع قضایی می‌تواند با تحت فشار قرار دادن  متهم  از او بخواهد که لایحه دفاعیه‌اش  را برای تجدیدنظرخواهی ظرف 10 دقیقه بنویسد‌، ‌در حالی‌که بر طبق نص صریح قانون آیین دادرسی کیفری  متهم برای ارایه این لایحه 20 روز از تاریخ ابلاغ رای ‌قابل تجدید‌نظر خواهی فرصت دارد‌. در این جا باید به مسوولین مراجع محترم قضایی خاطر نشان کرد که وظیفه ایشان حکم می‌کند که حتمن و در همان گام اول از طرق قانونی اقدام کنند.

مشاهده  این اندازه از رفتارهای خلاف قانون در کشوری که مسوولین قضایی آن همواره ادعای برخورد با عدل و داد اسلامی را با متهمین دارند موجب تاسف است‌

بهاییان بازداشت شده در اکثر موارد در سلول‌های انفرادی نگه داشته می‌شوند از حقوق متهمین برخوردار نیستند‌، نمی‌تواتند با خانواده خود تماس بگیرند و حق ملاقات ندارند‌. این بازداشت‌های شتاب‌زده اغلب به آدم‌ربایی شبیه است تا بازداشت قانونی، رفتار مامورین قانون در هنگام تفتیش منازل بعضن تاسف‌بار‌ است در حالی‌که‌ کلیه اصول حقوقی و حقوق انسانی نادیده گرفته می‌شود و با رعب و وحشت توام می‌باشد‌. آن‌ها شمایل مقدس بهاییان  را پاره می‌کنند،‌ خانه‌ها را به هم می‌ریزند آن‌چه را بخواهند با خود می‌برند، افراد را بازداشت می‌نمایند بازداشت‌شدگان را در مکان‌های نامعلوم نگه‌داری می‌کنند در اکثر موارد هفته‌ها اطرافیان متهم را در مواقع مراجعه برای پی‌گیری ‌وضع متهم در نگرانی نگه می‌دارند یا با توهین شدید و تحقیر و فحاشی رفتار می‌کنند‌،‌ به هیچ سوالی پاسخ‌گو نیستند و در آخر تهدید می‌نمایند‌: «مسئله را رسانه‌ای نکنید.»

مشاهده  این اندازه از رفتارهای خلاف قانون در کشوری که مسوولین قضایی آن همواره ادعای برخورد با عدل و داد اسلامی را با متهمین دارند موجب تاسف است‌. هم میهنان عزیز ‌غیر‌بهایی ما اعم از مسلمان و یهودی و مسیحی و زرتشتی و .. با چشمانی اشک‌بار ناظر این اعمالند،  به کرات ابراز هم‌دردی کرده تاسف خود را از مشاهده این حجم از آزار اعلام می‌نمایند‌. هم‌وطنان مسلمان ما مرتبن شرمندگی خود را از این‌که این مسوولین با نام دین چنین ستمی نسبت به بهاییان روا می‌دارند ابراز می‌کنند .

سخن را به پایان می‌برم با ذکر این نکته که  انتظار بهاییان ایران از مراجع قضایی این کشور این است که در برخورد با آن‌ها شئون انسانی را رعایت نمایند‌، حقوق شهروندی آن‌ها را محترم بشمارند و دست از رفتارهای خلاف قانون بردارند این دستگیری‌ها‌، بازداشت‌ها و صدور احکام سنگین و ناعادلانه و بر‌خلاف اصول حقوق‌بشر متاسفانه  فقط چهره عدالت اسلامی را ‌در جهان‌ مخدوش خواهد نمود عدالتی که حضرت علی پرچم‌دار آن بود و آن را در افعالش متجلی ساخت و در همین رابطه در نامه زیبایش به مالک اشتر فرمود‌: «‌.. ‌هیچ چیز چون ستم‌کاری، نعمت‌خدا را دگرگون نکند و خشم خدا را برنینگیزد، زیرا خدا دعای ستمدیدگان را می‌شنود. .. باید که محبوب‌ترین کارها در نزد تو، کارهایی باشد که با میانه‌روی سازگارتر بود و با عدالت دم سازتر..» و یا در جایی دیگر به یارانش سفارش فرمود ‌: «با مردم‌ طبق‌ سنت‌ و دینشان ‌رفتار کن‌… و مرزها و جوانب‌ (شخصیت) آنان‌ را متعهد شو»[1]

[1]حر عبدالواحد بن محمد آمدی: غررالحکم و دررالکلم، شماره ی 2419.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,