Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
دولت آمریکا:

«عامل سرشناس القاعده در ایران فعال است»

2011 July 29

خبر / رادیو کوچه

وزارت خزانه‌داری آمریکا در روز پنج‌شنبه، 28 ژوئیه، با صدور بیانیه‌ای ایران را به انجام معامله‌ای مخفیانه با القاعده و دادن اجازه فعالیت به یکی از عوامل «سرشناس» این گروه تروریستی در این کشور متهم کرده است.

این وزارت‌خانه در این بیانیه اعلام کرد: «ایران یکی از گذرگاه‌های مهم برای تامین مالی شبکه القاعده در افغانستان و پاکستان است.»

براساس بیانیه وزارت خزانه‌داری «این شبکه به عنوان یک مجرای مهم که القاعده از طریق آن پول، عوامل و تسهیل‌کنندگان را از سراسر خاورمیانه به جنوب آسیا انتقال می‌دهد» عمل می کند.

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز به این اتهام واکنشی نشان نداده است.

دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: «ایران امروز بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم در جهان است. ما با افشا کردن معامله مخفی ایران با القاعده که به آن گروه اجازه می‌دهد منابع مالی و عواملش را از طریق (ایران) منتقل کند، یکی دیگر از جنبه‌های حمایت بی‌هم‌تای ایران از تروریسم را روشن می‌کنیم.»

این بیانیه در مجموع از شش فرد که می‌گوید عضو القاعده هستند نام می‌برد و می‌گوید که یک نفر از آن‌ها با آگاهی ایران در این کشور فعالیت می‌کند.

عزالدین عبدالعزیز خلیل، عطیه عبدالرحمن، امید محمدی، سلیم حسن خلیفه راشد کواری، عبداله غانم محفوظ مسلم خوار و علی حسن علی عجمی افرادی هستند که این وزارت‌خانه از آن‌ها نام می‌برد.

براساس این بیانیه عزالدین عبدالعزیز خلیل از «تسهیل‌کنندگان» ارشد امور القاعده است که هم اکنون با آگاهی دولت جمهوری اسلامی در این کشور کار و زندگی می‌کند.

بنابه این بیانیه، عطیه عبدالرحمن فرمانده کل القاعده در نواحی قبیله‌نشین پاکستان است و تا اواخر سال 2010 رهبر القاعده در وزیرستان شمالی و جنوبی بود. این بیانیه می‌افزاید که رحمان را اسامه بن‌لادن به عنوان فرستاده القاعده در ایران منصوب کرده بود.

این بیانیه در مورد یکی از افراد مورد تحریم به نام امید محمدی» می‌نویسد: «محمدی یکی از تسهیل‌کنندگان القاعده و حامی مهم القاعده در عراق است. محمدی به نمایندگی از سوی القاعده از مقام‌های ایرانی خواسته است عوامل بازداشت‌شده (این گروه) را در ایران آزاد کند.»

در این بیانیه درباره سلیم حسن خلیفه راشد کواری آمده است: «کواری تامین‌کننده حمایت مالی و لجستیکی برای القاعده، عمدتن از طریق تسهیل‌کنندگان القاعده در ایران است.»

این بیانیه الکواری را متهم می‌کند که آزادی بازداشتی‌های القاعده در ایران و سایر کشورها را تامین کرده است.

این بیانیه از شخص دیگری به نام عبداله غانم محفوظ مسلم‌خوار نام می‌برد و می‌نویسد: «الخوار برای تحویل پول، پیام و سایر مواد در حمایت از عناصر القاعده در ایران با الکواری کار می‌کند.»

نفر ششم که این بیانیه از آن نام می‌برد علی حسن علی عجمی است که می‌گوید از هم‌کاران خلیل در کویت است و حمایت مالی به القاعده، القاعده در عراق و طالبان ارایه می‌کند.

اسامه بن‌لادن رهبر القاعده در ماه مه سال جاری توسط کماندوهای آمریکایی در ویلایی در شهر ابیت آباد پاکستان کشته شد.

مقام‌های آمریکایی گفتند که ذخیره بزرگ و ارزش‌مندی از اطلاعات مربوط به القاعده را در آن‌جا کشف کرده‌اند.

دولت آمریکا در دوره جورج بوش ایران را متهم به پناه دادن به برخی از اعضای خانواده اسامه بن‌لادن می‌کرد اما بیانیه روز پنج‌شنبه یکی از مشخص‌ترین اتهامات علیه جمهوری اسلامی در ارتباط با هم‌کاری با القاعده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,