Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
کافه قصه- داستانی از «هاینریش بل»

«برخیز عزیزم، برخیز!»

2011 July 29

مهرداد/ رادیو کوچه

در برنامه‌ی امروز، داستان کوتاهی از «هاینریش بل»، نویسنده‌ی ‌فقید آلمانی و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبی می‌شنوید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آغاز داستان: «نامش را روی آن صلیب زمخت و درهم شکسته، دیگر نمی‌شد خواند. مقوای تابوت پاره شده بود و آن‌جا که چند هفته پیش هنوز تپه‌ای پابرجا بود، اکنون گودالی وجود داشت که در آن گل‌های کثیف و گندیده، رشته‌های طناب‌های رنگ‌ورو رفته، سوزن‌های کاج و شاخه‌های بی‌برگ روی هم جمع شده و تصویری از توده‌ای مخوف را پدید آورده بود. بی‌شک شمع‌ها را نیز دزدیده ‏بودند.»

آهسته گفتم: «‏برخیز عزیزم، برخیز دیگر.» ‏و اشک‌هایم با باران به هم آمیخت، باران با آن صدای یک‌نواخت که هفته‌ها بود می‌بارید.»

‏چشم‌هایم را بستم. از این‌که آرزویم برآورده شود هراس داشتم …»

————————————–

«هاینریش تئودور بل» در سال 1917 میلادی، در شهر کلن متولد شد. وی در حالی که 22 سال سن داشت، به جنگ فرا‌خوانده شد و تا پایان جنگ در جبهه‌ها باقی ماند. این نویسنده در سال‌های پایانی جنگ به اسارت نیر‌وهای متحد درآمد و مدتی را در اردوگاه اسیران جنگی در امریکا سپری کرد. آثار بل تا حد زیادی تحت تاثیر جنگ جهانی قرار گرفته است.

وی در نخستین آثارش به شدت جنگ را مورد انتقاد قرار داد و سعی کرد تجربیات تلخ دوران جنگ، یاس و نا امیدی سربازان و بدبختی مردم، چه قبل و چه بعد از آن را با بیانی احساسی به تصویر بکشد. به تدریج بل در آثارش به تجزیه و تحلیل عواقب جنگ پرداخت و اغلب با دیدی منتقدانه به آلمان مدرن و ارزش‌های مادی جامعه بعد از جنگ نگریست.

شاه‌کار او، «عقاید یک دلقک» که در سال 1963 میلادی، یعنی 18 سال پس از پایان جنگ جهانی دوم به رشته تحریر در آمده است، در واقع تصویری از الگوهای رایج در جامعه‌ی آلمان مدرن معرفی می‌کند که به شدت ناخوش ‌آیند نشان داده شده.

سال 1972 میلادی، جایزه ادبی نوبل به این نویسنده تعلق گرفت.

بل در سال 1976، خروج خود و همسرش از کلیسای کاتولیک را اعلام کرد. او در ژوئیه‌ی 1985 از دنیا رفت و در نزدیکی زادگاهش به خاک سپرده شد.

او در طول عمر 69 ساله‌ی خود،‌ 15 مجموعه داستان، رمان و خاطره‌نویسی خلق کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,