Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
مهارت‌های زندگی

«تمرینی ساده برای تقویت حافظه»

2011 July 29

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

دکتر «مائوشینگ نی» که یک متخصص در طب چینی هم‌چنین دارای تخصص در طب «ضد پیری» است، توصیه‌هایی برای فعال نگاه داشتن مغز دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نویسنده کتاب پرفروش «راز طول عمر»، برای سال 2011 برنامه‌ای را تحت عنوان «عمر طولانی» پیشنهاد داده که در آن برای هر ماه از سال فعالیت‌هایی در نظر گرفته شده است. این فعالیت‌های ساده که از تجربه‌ی قرن‌ها زندگی در اطراف جهان گرفته شده، باید هر روز انجام شود. در هر ماه تمرین یک عادت جدید و به این ترتیب تا آخر سال 12 عادت مفید برای سلامتی، فراگرفته می‌شود.

در برنامه‌های آینده به این عادت‌ها می‌پردازم اما در این برنامه به ماه جولای و عادت خوب این ماه نگاهی می‌اندازیم.

این پزشک آسیایی، می‌گوید: «مهم نیست که چه سن و سالی دارید، مهم این است که شما می‌توانید از حافظه‌تان مراقبت کنید و ذهنتان را با یک عادت مفید همیشه شاداب و تازه نگاه دارید. این عادت خوب، انجام تمرین‌های ذهنی روزانه است. تمرین‌هایتان را به طور مرتب انجام دهید و در آخر ماه شما یک عادت جدید تقویت‌کننده ذهن دارید که راه را برای یک زندگی طولانی و به یاد ماندنی هموار می‌‌کند!»

روزی یک تمرین

یکی از توصیه‌های دکتر مائو این است که هر روز یک تمرین تقویت‌کننده ذهن انجام دهید.

شما می‌توانید به ذهنتان حقه‌های جدید را بیاموزید. دانشمندان در یافته‌اند که مغز بشر توانایی عجیبی برای تطبیق دادن خود و تغییر دارد. با یک تحریک درست، مغز شما می‌تواند مسیرهای عصبی جدید را شکل بدهد و با کمک به افزایش قابلیت‌های شناختی، توانایی شما برای یادگیری اطلاعات جدید را  توسعه دهد و حافظه شما را تقویت کند.

زمانی که در مرحله بزرگ‌سالی قرار دارید، مغز شما میلیون‌ها راه عصبی را ایجاد کرده تا به شما کمک کند که مشکلات را حل کند و اطلاعات را در سریع‌ترین زمان ممکنه پردازش کند. اما تکرار این عمل‌کرد، مغز را به اندازه کافی تحریک نمی‌کند تا توانایی های خود را توسعه دهد و مغز نیاز دارد که هر روز راه‌های عصبی جدیدی را فعال کند.

از این رو  انجام یک فعالیت ذهنی جدید می‌تواند به فعال کردن راه‌های عصبی جدید کمک کند. و البته باید همواره در نظر داشت که تمرین ذهنی که انتخاب می‌شود، کمی سخت‌تر از فعالیت‌های هر روزه مغز باشد تا مغز فعالیتی متفاوت را تجربه کند اما بهتر است این تمرین در همان زمان فعالیت‌های قبلی انجام شود که چرخه توسعه راه‌های عصبی جدید ادامه پیدا کند. (یعنی اگر مثلن هر روز یک زمان خاصی به یادگیری می‌پرداختید تمرین جدید را هم در همان زمان انجام دهید)

تمرین‌های تقویت‌کننده مغز

و اما تمرین‌های تقویت کننده مغز چه تمرین‌هایی هستند؟

این تمرین‌های ذهنی به افزایش ظرفیت مغز در افراد جوان‌تر و ترمیم قوای فکری در افراد مسن‌تر کمک می‌کنند.

یکی از این تمرین‌ها، کارکشیدن از ذهن است. حفظ کردن یک شعر، بازی شطرنج، لذت بردن از یک پازل، جدول کلمات متقاطع، یادگیری شماره‌های تلفن، جمع زدن اعداد بدون ماشین حساب، یادگیری شعر یک آواز جدید و یا به خاطر سپردن فهرست خرید از جمله این تمرین‌هاست. این کارها سبب می‌شود تا همواره با مسوولیت‌های جدیدتان در چالش باشید و ذهنتان همواره فعال باشد.

دومین تمرین این است که از دستی که کم‌تر استفاده می‌کردید،بیشتر استفاده کنید.  اگر راست دست هستید، از دست چپتان برای غذا خوردن، شانه کردن موها، مسواک‌زدن یا نوشتن استفاده کنید (یا تلاش کنید موستان را در سمت دیگر کی‌برد قرار دهید. ) این تمرین سبب می‌شود که ارتباط میان دو نیمه مغز تحریک شود و هر دو قسمت مغز فعال باشد. هم‌چنین کمک می‌کند تا توانایی‌های مغزی هم‌چون حفظ تعادل فیزیکی افزایش یابد.

تمرینات «تای چی» و «یوگا» نیز از جمله فعالیت‌های فیزیکی هستند که انسان‌ها را وادار می‌کنند تا از دو قسمت بدنشان به طور یکسان استفاده کنند.

استمرار در انجام تمرین‌ها

تلاش کنید که این تمرین‌ها را ادامه بدهید. هر روز از خودتان بپرسید که آیا تمرین‌های فعال‌سازی ذهن را هر روز انجام می‌دهید؟ و آیا این تجربه را دوست دارید؟

ببینید هر روز با روز قبل چه تفاوتی کردید؟با هفته قبل چطور؟ممکن است متوجه بشوید که حالا مغز شما اطلاعات را سریع‌تر از قبل پردازش می‌کند.

به موانعی که شما را از انجام این تمرینات روزانه ذهنی باز می‌دارد توجه کنید و ببینید چه کاری می‌توانید برای برداشتن این موانع انجام دهید؟

اگر هم یک روز سرتان خیلی شلوغ بود و نتوانستید تمرینتان را انجام بدهید خیلی ناراحت نباشید. به دلایل این از دست دادن این فرصت فکر کنید و ببینید چه کارهایی متفاوتی می‌توانید انجام دهید که نتیجه موفقیت‌آمیزی بگیرید. نگران نباشید دوباره برنامه‌هایتان را تنظیم کنید و هرگز تسلیم نشوید.

از فعالیت‌های خسته‌کننده پرهیز کنید 

تمرین‌های ذهنی نشاط آور و مفرح انجام دهید. اگر فعالیت‌هایی که در بالا ذکر شد زیاد برایتان هیجان‌انگیز نیست می‌توانید کارهای دیگری را انجام دهید مثل فراگیری یک زبان خارجی، یکی از ادوات موسیقی یا یک فن آوری مدرن. حتا می‌توانید یک ورزش یا فعالیت فیزیکی را که هرگز پیش از این امتحان نکردید آغاز کنید مثلن به کلاس رقص زامبا (ZUMBA) بروید یا …

اگر نمی‌توانید به خاطر بسپارید که هر روز تمرین‌های تقویت ذهنی‌تان را انجام بدهید می‌توانید با کارهای ساده آغاز کنید. عادت‌های قبلی‌تان را تغییر بدهید. با دست دیگرتان مسواک بزنید. اشیای اطرافتان را به ذهن بسپارید و سعی کنید آن‌ها را نام ببرید. گاهی وقتی زمان خالی پیدامی‌کنید، سعی کنید تاریخ تولد تمام افرادی را که می‌شناسید به خاطر بیاورید. این کارهای ساده باعث می‌شوند که ذهن شما هم‌‌چنان فعال باقی بماند.

به خودتان جایزه بدهید   

اگر عادت کردید که این کارها را تقریبا هر روز انجام دهید به خودتان جایزه بدهید.

و در نهایت، درسی و یکمین روز از ماه جولای اگر هر روز در طول ماه یک تمرین ذهنی انجام  داده باشید، باید در خودتان یک عادت فعال‌کننده ذهن جدید ایجاد کردباشید. عادتی که تا خودتان نخواهید نمی‌توانید آن را کنار بگذارید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۲ Comments

  1. 1

    I similar to the significant details you provide inside of your article content.I’ll bookmark your blog site and check again here repeatedly.I’m quite sure I will gain knowledge of quite a bit of latest stuff best suited listed here! High-quality luck for that upcoming!

  2. 2

    I am so grateful for your post.Thanks Again.