Saturday, 18 July 2015
16 June 2021

«خبرهای بیست و نهم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 29

پس از احضار به بنغازی،

«ترور رییس ستاد مشترک ارتش ملی لیبی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 29 ژوئیه، شورای ملی انتقالی لیبی از ترور سرلشکر عبدالفتاح اسماعیل یونس رییس ستاد مشترک ارتش ملی لیبی و دو تن از محافظانش خبر داده است.

به گزارش الجزیره، ترور سرلشکر یونس و محافظان هم‌راهش به نام‌های ناصر المذکور و محمد خمیس در شرایط مبهم به وقوع پیوسته است.

منابع مطلع در اپوزیسیون لیبی روز پنج‌شنبه اعلام کردند سرلشکر یونس که رهبری نظامی مخالفان قذافی را بر عهده دارد از خط مقدم جبهه احظار شده بود اما درباره دلیل احضار وی توضیحی داده نشده است‌.

وی پیش از جدا شدن از قذافی در ماه فوریه گذشته مسوولیت وزارت کشور را در لیبی بر عهده داشت، که پس از کناره‌گیری به عنوان یکی از دلایل تضعیف حکومت قذافی محسوب شد، اما اخیرن شایعاتی درباره مذاکرات پنهایی وی با دولت قذافی منتشر شده بود.

یک منبع مطلع در اپوزیسیون لیبی اعلام کرد که سرلشکر یونس بامداد روز پنج‌شنبه به بنغازی احضار شده بود اما توضیحات بیش‌تری درباره دلیل این اقدام ارایه نکرد‌.

از سوی دیگر یکی از اعضای برجسته شورای ملی انتقالی لیبی تاکید کرد که سرلشکر یونس در بنغازی حضور دارد اما هنگام بازگشت نسبت به اوضاع در جبهه ابراز نارضایتی کرده و مسوولین تلاش دارند او را قانع کنند بار دیگر به جبهه جنگ با نیروهای قذافی بازگردد‌.

…………………………………………………..

صبح روز جمعه رخ داد،

«زمین‌لرزه‌ای حوالی فاریاب در استان کرمان را لرزاند»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 29 ژوئیه، زمین لرزه‌ای در نزدیکی فاریاب در استان کرمان به وقوع پیوسته است اما تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی این زلزله مخابره نشده است.

مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، بزرگی این زمین لرزه را چهار و شش درجه در مقیاس ریشتر و زمان وقوع آن را نزدیک ساعت 3 بامداد روز جمعه، 29 ژوئیه، گزارش کرده است.

لازم به اشاره است منطقه فاریاب در استان کرمان از مناطق زلزله‌خیز ایران محسوب می‌شود که در طول سال چندین زمین‌لرزه به وقوع می‌پیوندد.

…………………………………………………..

شعبه دوم دادگاه انقلاب صادر کرد،

«حکم برائت دوازده فعال مدنی در دادگاه انقلاب تبریز»

خبر / رادیو کوچه

دوازده نفر از فعالان  ملی آذربایجان‌، روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، پس از اعلام حکم دادگاه از اتهام فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌های قوم‌گرا و مخالف نظام جمهوری اسلامی تبرئه شدند.

دادگاه این افراد، که حدود یک ماه قبل و در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز برگزار شده بود، آن‌ها را از اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی تبرئه کرد.

گفته می‌شود که این فعالان، به مدت چندین هفته در بازداشت‌گاه اداره اطلاعات تبریز و در سلول‌های انفرادی بازجویی شده و پس از تکمیل پرونده‌شان در شعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به ریاست حسن هاشم زاده‌، به دادگاه ارسال شده بود.

لازم به اشاره است وکالت برخی از این افراد بر عهده نقی محمودی وکیل دادگستری بوده است.

…………………………………………………..

جام جهانی 2014 برزیل،

«صعود ایران به مرحله گروهی مقدماتی جام‌جهانی»

خبر / رادیو کوچه

تیم ملی فوتبال ایران موفق شد با شکست دادن مالدیو در دو بازی رفت و برگشت به مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل صعود کند.

در این بازی که شام‌گاه پنج‌شنبه، 28 ژوئیه، در ماله پایتخت کشور مالدیو برگزار شد ملی‌پوشان ایران با یک گل مالدیو را شکست دادند تا با 5 گل و در مجوع دو بازی رفت و برگشت به مرحله گروهی صعود کنند.

محمد رضا خلعتبری در دقیقه 46 تک گل تیم ایران را به ثمر رساند.

…………………………………………………..

طالبان مسوول حملات بودند،

«بیش از پنجاه کشته و مجروح در حمله انتحاری افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها به نقل از یک منبع پزشکی در افغانستان، روز پنج‌شنبه 28 ژوئیه، بر اثر حمله افراد مسلح در ولایت ارزگان 21 تن کشته و 38 نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش الجزیره، خان آقا رییس بیمارستان ارزگان با تابید این خبر گفته است در بین قربانیان چند پلیس و تعدادی غیر‌نظامی مشاهده شده است.

بر اساس این گزارش در این حادثه 6 عامل انتحاری هم‌زمان دو ساختمان والی ارزگان و پلیس این ولایت را مورد حمله قرار دادند.

مسوولان محلی اعلام کردند که 3 عامل انتحاری کمر‌بندهای انفجاری خود را در همان لحظات اول حمله منفجر کردند اما دیگر عاملان انتحاری به درگیری خود با پلیس ادامه دادند.

هم‌چنین امروز پنج‌شنبه ساختمان صدا وسیمای افغانستان مورد حمله قرار گرفت.

گروه شبه نظامی طالبان افغانستان مسوولیت این دو حمله را بر عهده گرفته است.

لازم به اشاره است که روز چهارشنبه نیز غلام حیدر حمیدی، شهردار قندهار در یک حمله انتحاری کشته شد.

…………………………………………………..

در دادگاه تجدید نظر تایید شد،

«بیست‌ماه حبس محکومیت احمد قابل، پژوهش‌گر دینی»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، دادگاه تجدید‌نظر پس از بررسی پرونده احمد قابل پژوهش‌گر دینی و حکم دادگاه بدوی، حکم نهایی را برای وی صادر و به وکیل آقای قابل ابلاغ کرده است.

به گزارش تحول سبز، احمد قابل، نویسنده، قرآن‌پژوه و نواندیش دینی، و یکی از شاگردان آیت‌اله منتظری که پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری گذشته چند نوبت بازداشت و به اتهامات مختلف برای وی در مراجع قضایی مشهد تشکیل پرونده شده بود، صبح روز چهارشنبه و پس از مراجعه وکیل وی، صالح نیکبخت، به مراجع قضایی مشهد حکم صادر شده از سوی دادگاه تجدید نظر در خصوص اتهامات مطرح شده در پرونده به آقای نیکبخت ابلاغ شد.

بر اساس این حکم با حذف مجازات‌های تتمیمی (۳ سال تبعید به فریمان و محرومیت از سخن‌رانی و مصاحبه و نشر مطلب در جمع بیش از سه نفر) حکم ۲۰ ماه زندان ایشان تایید و به وکیل وی ابلاغ شده است.

گفتنی است این اسلام‌شناس و پژوهش‌گرِ نواندیشِ دینی، چهارم دی ماه گذشته، پس از تحمل نزدیک به ۱۷۰ روز زندان، با قرار وثیقه‌ای ۵۰۰ میلیون ریالی، و با حکم قاضی کاووسی، رییس شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد آزاد شده بود.

وی هم‌چنین در ۲۹ آذر ۸۸، بعد از درگذشت آیت‌اله منتظری، هنگامی که جهت شرکت در مراسم تشییع از مشهد به قم سفر می‌کرد، در مسیر راه و در شهر نیشابور بازداشت شده بود.

در پی افشاگری اعدام‌های خودسرانه‌، دسته‌جمعی و پنهانی در زندان وکیل آباد مشهد و سخن‌رانی‌های احمد قابل در مشهد، نجف‌آباد و فریمان و هم‌چنین مصاحبه‌های او با رسانه‌های خبری و انتقاد از سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی، وی مجدد بازداشت و تا دی ماه در حبس و تحت بازجویی قرار داشت و پرونده جدیدی نیز برای آقای قابل در مراجع قضایی تشکیل شد.

پس از ابلاغ حکم دادگاه تجدید‌نظر و تایید ۲۰ ماه حبس از سوی دادگاه تجدید نظر، ایشان نیز طی یادداشی کوتاه در صفحه شخصی فیس‌بوک خود آورده است: «امیدوارم با سرفرازی و پایداری، این زمان را نیز سپری کنم و بتوانم اندکی از مسوولیت انسانی و ایرانی و اسلامی خود را به انجام رسانم. چشم امیدم به لطف و عنایت و رحمت الهی، ناشی از دعای خیر هم میهنان و دوستان و بستگانم بوده و هست و خواهد بود. امیدواری هم‌راه با تلاش‌های مسالمت‌جویانه و اخلاقی و منطقی، هر مشکلی را از پیش پای‌مان بر می‌دارد. این قانون طبیعت و سنت خداوندی است(لاحول و لاقوه الا بالله العلی العظیم. و الحمد لله رب العالمین).»

 …………………………………………………..

تلفات جانی در پی نداشت،

«انفجار در خط لوله گاز ایران و ترکیه»

خبر / رادیو کوچه

بامداد روز جمعه، 29 ژوئیه، انفجاری در خط لوله انتقال گاز طبیعی ایران به ترکیه روی داد و صدور گاز از طریق این خط لوله را به طور موقت متوقف کرده است.

به گزارش مهر، از علت این انفجار که در محلی نزدیک مرز بازرگان رخ داده گزارشی منتشر نشده اما گروه‌های آتش نشانی و عملیاتی اعزامی به محل توانسته‌اند خروج گاز را کنترل کنند و عملیات ترمیم و بازسازی خط لوله آسیب دیده را آغاز کنند.

سخن‌گوی شرکت ملی گاز ایران با بیان این‌که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بازسازی و تعمیرات خط لوله آسیب دیده به پایان خواهد رسید، خاطرنشان کرد: «خوش‌بختانه در این حادثه گازی هیچ‌گونه تلفات جانی حاصل نشده است.»

براساس این گزارش، ایران به طور متوسط روزانه نزدیک به سی میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه صادر می‌کند و در سال جاری، صدور گاز از این طریق نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

در گذشته هم گزارش‌هایی از وقوع انفجار و آتش‌سوزی در این خط لوله انتشار یافته بود که برخی منابع، گروه‌های کرد مخالف دولت ترکیه را مسوول این انفجارهای معرفی کرده بودند.

…………………………………………………..

دولت آمریکا:

«عامل سرشناس القاعده در ایران فعال است»

خبر / رادیو کوچه

وزارت خزانه‌داری آمریکا در روز پنج‌شنبه، 28 ژوئیه، با صدور بیانیه‌ای ایران را به انجام معامله‌ای مخفیانه با القاعده و دادن اجازه فعالیت به یکی از عوامل «سرشناس» این گروه تروریستی در این کشور متهم کرده است.

این وزارت‌خانه در این بیانیه اعلام کرد: «ایران یکی از گذرگاه‌های مهم برای تامین مالی شبکه القاعده در افغانستان و پاکستان است.»

براساس بیانیه وزارت خزانه‌داری «این شبکه به عنوان یک مجرای مهم که القاعده از طریق آن پول، عوامل و تسهیل‌کنندگان را از سراسر خاورمیانه به جنوب آسیا انتقال می‌دهد» عمل می کند.

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز به این اتهام واکنشی نشان نداده است.

دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: «ایران امروز بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم در جهان است. ما با افشا کردن معامله مخفی ایران با القاعده که به آن گروه اجازه می‌دهد منابع مالی و عواملش را از طریق (ایران) منتقل کند، یکی دیگر از جنبه‌های حمایت بی‌هم‌تای ایران از تروریسم را روشن می‌کنیم.»

این بیانیه در مجموع از شش فرد که می‌گوید عضو القاعده هستند نام می‌برد و می‌گوید که یک نفر از آن‌ها با آگاهی ایران در این کشور فعالیت می‌کند.

عزالدین عبدالعزیز خلیل، عطیه عبدالرحمن، امید محمدی، سلیم حسن خلیفه راشد کواری، عبداله غانم محفوظ مسلم خوار و علی حسن علی عجمی افرادی هستند که این وزارت‌خانه از آن‌ها نام می‌برد.

براساس این بیانیه عزالدین عبدالعزیز خلیل از «تسهیل‌کنندگان» ارشد امور القاعده است که هم اکنون با آگاهی دولت جمهوری اسلامی در این کشور کار و زندگی می‌کند.

بنابه این بیانیه، عطیه عبدالرحمن فرمانده کل القاعده در نواحی قبیله‌نشین پاکستان است و تا اواخر سال 2010 رهبر القاعده در وزیرستان شمالی و جنوبی بود. این بیانیه می‌افزاید که رحمان را اسامه بن‌لادن به عنوان فرستاده القاعده در ایران منصوب کرده بود.

این بیانیه در مورد یکی از افراد مورد تحریم به نام امید محمدی» می‌نویسد: «محمدی یکی از تسهیل‌کنندگان القاعده و حامی مهم القاعده در عراق است. محمدی به نمایندگی از سوی القاعده از مقام‌های ایرانی خواسته است عوامل بازداشت‌شده (این گروه) را در ایران آزاد کند.»

در این بیانیه درباره سلیم حسن خلیفه راشد کواری آمده است: «کواری تامین‌کننده حمایت مالی و لجستیکی برای القاعده، عمدتن از طریق تسهیل‌کنندگان القاعده در ایران است.»

این بیانیه الکواری را متهم می‌کند که آزادی بازداشتی‌های القاعده در ایران و سایر کشورها را تامین کرده است.

این بیانیه از شخص دیگری به نام عبداله غانم محفوظ مسلم‌خوار نام می‌برد و می‌نویسد: «الخوار برای تحویل پول، پیام و سایر مواد در حمایت از عناصر القاعده در ایران با الکواری کار می‌کند.»

نفر ششم که این بیانیه از آن نام می‌برد علی حسن علی عجمی است که می‌گوید از هم‌کاران خلیل در کویت است و حمایت مالی به القاعده، القاعده در عراق و طالبان ارایه می‌کند.

اسامه بن‌لادن رهبر القاعده در ماه مه سال جاری توسط کماندوهای آمریکایی در ویلایی در شهر ابیت آباد پاکستان کشته شد.

مقام‌های آمریکایی گفتند که ذخیره بزرگ و ارزش‌مندی از اطلاعات مربوط به القاعده را در آن‌جا کشف کرده‌اند.

دولت آمریکا در دوره جورج بوش ایران را متهم به پناه دادن به برخی از اعضای خانواده اسامه بن‌لادن می‌کرد اما بیانیه روز پنج‌شنبه یکی از مشخص‌ترین اتهامات علیه جمهوری اسلامی در ارتباط با هم‌کاری با القاعده است.

…………………………………………………..

هک‌شدن تلفن یک مقتول در بریتانیا،

«اتهام جدید در ماجرای شنود غیرقانونی در بریتانیا»

خبر / رادیو کوچه

ادعای تازه‌ای درباره شنود تلفنی نشریه بریتانایی تعطیل شده نیوز آو د ورلد مطرح شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، بنا بر این اتهام، تلفن مادری که دخترش سال‌ها پیش به قتل رسیده، توسط کارآگاه خصوصی که برای این نشریه کار می‌کرد، هک شده بود.

سارا پین مادر دختری که به قتل رسیده بود، می‌گوید که پس از شنیدن این خبر به شدت ناراحت شده است.

دختر وی ۱۱ سال پیش دزدیده شد و به قتل رسید.

این تازه‌ترین اتهام هک تلفن‎‌ها است که درباره ربکا بروکس، سردبیر مستعفی این نشریه مطرح می‌شود.

…………………………………………………..

با زیر سوال رفتن اتهام‌های وارده،

«احتمال توقف پی‌گرد جنایی رییس پیشین صندوق پول»

خبر / رادیو کوچه

نافیساتو دیالو، خدمت‌کار هتلی که دومینیک استراوس کان، رییس پیشین صندوق بین‌المللی پول را متهم به تعرض جنسی کرده، در کنفرانس خبری که حامیان او در نیویورک برگزار کردند، گفت که «بد‌نام شده و هر روز گریه می‌کند و بسیار آسیب دیده است.»

مقامات نیویورک اعتبار اتهام‌های وارده از سوی خانم دیالو را زیر سوال برده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که در آینده نزدیک، پی‌گرد جنایی آقای استراوس کان را متوقف کنند.

وکیل شاکی گفته است که اگر چنین اتفاقی بیفتد، موکلش علیه آقای استراوس کان پرونده اتهامات نقض قوانین مدنی ارایه خواهد داد.

این در حالی است که آقای استراوس کان خود را بی‌گناه و تمامی اتهامات خود را رد کرده است.

…………………………………………………..

رسانه‌های دولتی در سوریه:

«انفجار خط لوله نفت توسط مخالفان در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

رسانه‌های دولتی در سوریه روز جمعه، 29 ژوئیه، با ارایه گزارشی مدعی شده‌اند که مخالفان حکومت یک خط لوله انتقال نفت را در نزدیکی شهر حمص، که از مراکز اصلی تظاهرات ضد‌دولتی در هفته‌های اخیر بوده، منفجر کرده‌اند.

این دومین گزارش رسانه‌های حکومتی از انفجار در خطوط انتقال نفت در سوریه از زمان آغاز تظاهرات اعتراضی علیه حکومت بشار اسد، رییس جمهوری است و مخالفان گفته‌اند در جریان این اعتراضات، تا‌کنون بیش از یک‌هزار و شش‌صد تن کشته و چند هزار تن دیگر بازداشت و یا ناپدید شده‌اند.

هم‌زمان، فعالان مخالف حکومت گفته‌اند که در نظر دارند روز جمعه تظاهرات گسترده‌ای را با شعار «سکوت شما، قاتل ماست» به منظور جلب حمایت سایر ملت‌های عرب برگزار کنند و افزوده‌اند که در ساعات شب گذشته، ماموران حکومت پنج نفر دیگر را در شهر دیر‌الزور، در شرق سوریه، و هم‌چنین در یکی از حومه‌های پایتخت، کشته‌اند.

…………………………………………………..

در مسیر یک مینی‌بوس غیرنظامی،

«نزدیک به بیست کشته در انفجار جنوب افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

بر اثر انفجار یک بمب کار‌گذاشته شده در کنار جاده‌ای در نزدیکی لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند در جنوب افغانستان، در مسیر یک مینی‌بوس غیرنظامی دست‌کم هجده تن از جمله چند کودک کشته و شماری زخمی شده‌اند.

نصب بمب‌های کنار جاده‌ای از جمله روش‌های شورشیان مخالف دولت افغانستان است که در موارد متعدد، به غیرنظامیان آسیب رسانده و گفته می‌شود مسوول حدود یک سوم کل تلفات غیرنظامی در درگیری‌های این کشور است.

براساس گزارش‌های تایید نشده، در پی انفجار این بمب کنار جاده‌ای، بین نیروهای امنیتی و شورشیان مسلح درگیری روی داد و دو طرف به تبادل آتش پرداختند.

…………………………………………………..

در روستای سلین روی داد،

«پنج کشته و مجروح در درگیری تازه پژاک و سپاه»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی ایران، شام‌گاه چهارشنبه، 28 ژوئیه، در جریان آن‌چه این رسانه‌ها حمله گروه مسلح پژاک، از مخالفان جمهوری اسلانی به یک پای‌گاه بسیج در روستای سلین از توابع شهرستان سروآباد خوانده یک تن کشته و چهار نفر زخمی شد‌ه‌اند.

این خبر در حالی منتشر شده است که درگیری مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و گروه پژاک از دو هفته پیش آغاز شده و منجر به کشته و مجروح شدن نیروهای طرف درگیر شده است.

به گزارش مهر، فرماندار شهرستان سروآباد با تایید این خبر عنوان کرد: «این حمله تروریستی چهارشنبه شب صورت گرفت و افراد تروریست به پای‌گاه حمله کرده و یک از نیروهای بسیجی را به درجه رفیع شهادت رسانده و چهار نفر دیگر نیز در این حادثه زخمی شده اند که افراد زخمی هم اکنون در مراکز درمانی در حال مداوا هستند.»

احمد محمدرضایی افزود: «با توجه به آثار به جایی مانده در محل این درگیری ضربات سنگینی نیز بر این گروه تروریستی وارد شده و تلاش ماموران امنیتی و انتظامی برای دستگیری افراد این گروهک تروریستی هم‌چنان ادامه دارد.»

لازم به اشاره است هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، روز چهارشنبه، 27 ژوئیه، خواستار توقف حملات سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به مناطق مرزی کردنشین عراق شد و گفت این اقدام ایران به روابط دو کشور لطمه وارد می‌کند.

از سویی دیگر به گفته مقام‌های عراقی، روز پنج‌شنبه یک کودک ۱۰ ساله در گلوله‌باران سپاه پاسداران به یکی از پای‌گاه‌های گروه پژاک در خاک عراق، کشته شده است.

مقدید عارف احمد، شهردار شهر مرزی حاج عمران در کردستان عراق به خبرنگاران گفت که این کودک در ساعت هفت عصر روز پنج‌شنبه کشته شده است.

منابع کرد می‌گویند که وی سومین قربانی غیرنظامی حملات جمهوری اسلامی به گروه پژاک در دو هفته گذشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,