Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
هشتم مرداد- سی ژوئیه

«تقویم تاریخ هشتم مرداد»

2011 July 30

رادیو کوچه

روز بزرگ‌داشت «شیخ شهاب‌الدین سهروردی» در ایران- «شهاب‌الدین یحیی ابن حبش بن امیرک ابوالفتوح سهروردی»، ملقب به «شهاب‌الدین»، «شیخ اشراق» و «شیخ مقتول» فیلسوف نام‌دار ایرانی بوده‌ است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سهروردی، «حکمت اشراق» را احیا کرد و آن را به کمال رسانید. در حکمت اشراق، سیر و سلوک تنها زاده فکر نیست، بلکه بر اثر ریاضت و راه‌نمایی ذوق حاصل شده است.

وی پس از آن‌که حکمت و اصول فقه را فرا گرفت در علوم حکمت و فلسفه سرآمد شد و در بسیاری از علوم زمان به استادی دست یافت. سهروری چون در بسیاری از موارد، برخلاف رای قدما سخن گفته و از حکمت ایرانی و اصطلاحات دین زردشتی استفاده کرده بود، متعصبان او را به الحاد و بی‏دینی متهم کرده فرمان به قتل او دادند. تا این‌که سرانجام وی را در سال 587 هجری قمری در 38 سالگی به قتل رساندند.

سهروردی آثار متعددی به فارسی و عربی دارد که «منطق التلویحات»، «المقاومات»، «حکمه‌الاشراق» به عربی و «روزی با جماعت صوفیان»، «عقل سرخ» و «پرتونامه» به فارسی از آن جمله‏اند.

1940 میلادی- «مارشال هرمان گورینگ»‌، فرمانده لوفت وافه (نیروی هوایی آلمان نازی) آغاز «نبرد بزرگ هوایی» علیه بریتانیا را اعلام کرد.

هیتلر تصمیم گرفت ارتش خود را برای اشغال بریتانیا‌، آخرین قدرت اروپایی که هنوز در برابر او مقاومت می‌کرد‌، بسیج کند. بنابراین 700 فروند هواپیمای جنگنده را وارد نبرد کرد‌، اما با مقاومت خلبانان بریتانیایی مواجه شد. از ماه ژوییه تا اکتبر سال 1940 میلادی‌، 415 خلبان بریتانیایی در این نبرد کشته شدند.

هیتلر که موفق نشده بود نیروی هوایی بریتانیا را مغلوب کند‌، شکست خود را پذیرفت و از روز 12 اکتبر 1940 میلادی طرح اشغال بریتانیا را کنار گذاشت اما قبل از آن در 7 سپتامبر سال 1940 میلادی تاکتیک جدیدی را اتخاذ کرد و آن بمباران گسترده شهرهای بریتانیا به امید در هم شکستن روحیه بریتانیا بود‌. با آغاز این تاکتیک نخستین بار محله‌های پرجمعیت لندن هدف بمباران شدید لوفت وافه قرار گرفتند و کاخ «بوکینگهام» از بمباران‌ها در امان نماند و آسیب دید.

پس از حمله ارتش آلمان به روسیه‌، هیتلر که متقاعد شده بود قادر به شکست بریتانیا نیست حملات هوایی خود را متوجه خاک روسیه کرد. به این ترتیب در چنین روزی نبرد بریتانیا که در تاریخ به همین نام مشهور است آغاز شد. بمباران شهرهای بریتانیا موجب شد تا در روز 14 فوریه سال 1942 میلادی «وینستون چرچیل» تصمیم بگیرد تا برای مقابله به مثل به نوبه خود شهرهای آلمان را بمباران کند.

1793 میلادی- امروز سال‌روز ایجاد «تورنتو» بزرگ‌ترین شهر کاناد است که در زمان تاسیس «یورک» نام‌گذاری شده بود و از سال 1834 به «تورنتو» تغییر نام داد. این شهر که تا مرز ایالات متحد، فاصله زیاد ندارد از شهرهای ایالت «انتاریو» کنفدراسیون کاناداست. تورنتو توسط «جان سیم کو» (John Graves Simcoe) بنا شد.

زمانی‌که اروپایی‌ها برای اولین بار وارد منطقه کنونی تورنتو شدند، قبیله «هورون» در آن منطقه ساکن بود. نام تورنتو از کلمه «تکارونتو» در زبان «ایروکوا» (Iroquois) گرفته شده و به معنای «محلی که درختان بر روی آب ایستاده‌اند» است.

1889 میلادی- «ولادیمیر زورکین» (Vladimir Kozmich Zworykin) مخترع و مهندس روسی‌، به دنیا آمد. او از پیش‌گامان تکنولوژی تلویزیون است. زورکین با به کارگیری لامپ پرتو کاتدی سامانه انتقال و دریافت تلویزیونی‌ای را اختراع کرد.

وی که «پدر تلویزیون» خوانده می‌شود در موسسه مهندسی «سن پترزبورگ» تحصیل کرد و در 1919 به آمریکا مهاجرت و به عنوان مهندس در کارخانه «وستینگهاوس» به کار پرداخت. او اختراع خود‌، چراغ‌های تلویزیون سیاه و سفید را در سال 1923 و تلویزیون رنگی را دو سال بعد به ثبت رساند.

مهندس زوریکین بعدن موفق به اختراع «میکروسکپ الکترونیک»‌، «دست‌گاه تبدیل اشعه ماورا‌بنفش به اشعه قابل رویت» و سپس «مانیتور کامپیوتر» شد. او در طول جنگ جهانی دوم مشاور الکترونیک دولت آمریکا بود. او در 1982 در‌گذشت.

1945 میلادی- یک هفته پیش از بمباران اتمی هیروشیما، یک زیردریایی ژاپنی که فرماندهی آن را «موچیتسوکا هاشیموتو» بر عهده داشت رزم‌ناو سنگین آمریکایی «ایندیاناپولیس» را در آب‌های دریای فیلیپین غرق کرد. در این روی‌داد 883 تن از افسران و ملوانان ناو آمریکایی کشته شدند، ولی «چارلز باتلر مکوی» فرمانده کشتی زنده ماند.

ایندیاناپولیس 16 ژوئیه 1945 بمب‌های اتمی را که قرار بود بر هیروشیما و ناگاساکی فرو افکنده شوند به نام یک محموله فوق سری و فوری از پای‌گاه دریایی سانفرانسیسکو تحویل گرفته و به پای‌گاه بمب‌افکن‌های مربوط در جزیره تینیان واقع در اقیانوس آرام جنوبی تحویل داده بود که در بازگشت از این ماموریت گرفتار زیر دریایی «آی ـ 58» ژاپن شده بود. ژاپن ماه بعد، پس از اصابت دو بمب اتمی تسلیم شد و چند ماه از آن زیردریایی «آی ـ 58» را از بین بردند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1380 خورشیدی- «امیرحسین آریان‌پور» درگذشت. او نویسنده، فرهنگ‌نویس، مترجم و استاد دانش‌گاه ایرانی بود. وی در سه زمینه، انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی و حقیقت‌شناسی گام‌های ارزنده‌ای برداشته، کار بزرگ او تدوین «فرهنگ تفصیلی علوم اجتماعی» در حوزه فرهنگ فلسفه و جامعه‌شناسی، به چهار زبان فارسی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی بوده است.

1784 میلادی-  «دونی دیدورو» نیز درگذشت. وی نویسنده، فیلسوف، روشن‌فکر، دایره‌المعارف‌نویس، نقد‌نویس و طنزگوی قرن 18 فرانسه  و از از فیلسوفان «ماتریالیسم» بود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

جام جم

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,