Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
دایره‌ی شکسته

«مرهمی باید»

2011 July 30

مه‌شب‌ تاجیک/ رادیو کوچه

پزشکان همیشه علاوه بر این‌که بیماران را درمان می‌کنند، آرامش‌بخشی نیز برای بیماران خود هستند، یعنی بیماری ممکن است در بدترین شرایط جسمی به سر برد ولی آرامش دکتر معالج از هر مسکنی برای او قوی‌تر است. پزشک کودکان این مسوولیت را دو برابر بر شانه‌ی خود دارد، چرا که اولن کودکان بسیار آسیب‌پذیرترند، و دیگر این‌که هنوز کوچک‌تر از آن هستند که ملامتی کشیده باشند که بفهمند گاهی مریضی سختی کوچکی از زندگی آنان است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دکتر «محمد قریب» در سال ۱۲۸۸ در تهران متولد شد. پدرش «علی‌اصغر خان قریب» و از مردم روستای گرکان از توابع آشتیان بود. تحصیلات ابتدایی را در دبستان سیروس و متوسطه را در دارلفنون تهران که آن زمان به آن دارالمعلمین می‌گفتند، گذراند‌. او در سال ۱۳۰۶ خورشیدی در زمره‌ی اولین گروه دانش‌جویان ایرانی بود که برای ادامه‌ی تحصیل در رشته پزشکی به فرانسه رفتند. وی در پایان سال اول در شهر «رن» فرانسه موفق به دریافت جایزه لابراتور تشریح دانش‌کده‌ی پزشکی شد. در سال ۱۳۱۴ نخستین ایرانی بود که توانست در کنکور انترنی بیمارستان پاریس موفق شود و دانش خود را گسترش دهد. دکتر قریب از اولین پزشکان متخصص طب اطفال بود و هم‌چنین متخصص درمان بیماری‌های کودکان ایران و بنیان‌گذار طب نوین اطفال در ایران و از بنیان‌گذاران بیمارستان مرکز طبی کودکان بود. دکتر قریب را «پدر طب کودکان ایران» نام نهاده‌اند.

وی در سال ۱۳۱۵ با «زهرا قریب» دختر سید عبدالعظیم قریب ازدواج کرد‌. در سال ۱۳۱۷ به ایران بازگشت. پس از گذراندن دوره سربازى در سال 1319 به عنوان دانش‌یار طب اطفال در دانش‌گاه به فعالیت علمى مشغول شد. همان سال نیز کتاب بیماری‌های کودکان را به چاپ رساند. وى ابتدا در بیمارستان «رازى» اداره‌‌ی بخش اطفال آن مرکز را بر عهده گرفت، سپس به بیمارستان هزار تخت‌خوابى رفت و در آن‌جا بخش اطفال را دایر کرد. دکتر قریب در سال 1321 موفق به دریافت نشان عالى دولت فرانسه شد و در سال 1350 به عضویت هیت مدیره‌ی انجمن بین‌المللى بیمارى‌هاى کودکان در آمد. وى در طول سال‌هاى فعالیت علمى خود در کنگره‌هاى بین‌المللى در کشورهاى مختلف از جمله فرانسه، آمریکا، کانادا، ژاپن، ترکیه و اتریش شرکت کرد و عضویت چندین مجمع علمى بین‌المللى را برعهده داشت. وی اولین تعویض خون را در ایران انجام داد و از بنیان‌گذاران انتقال خون در ایران بود.

از مهم‌ترین اقدامات دکتر قریب بنیان‌گذارى و تاسیس اولین بیمارستان تخصصى کودکان یعنى بیمارستان مرکز طبى کودکان به هم‌راه دکتری به نام «حسن اهرى» بود که از شاگردان فعال دکتر قریب بود.  در سال ۱۳۳۵ با هم‌کاری دکتر «حسن اهری» کتاب خود را  با اصلاحات جدید تجدید چاپ کرد. دکتر قریب به پاس خدمات شایانش در طول سال‌ها فعالیت نشان‌ها و جوایز متعددی را به دست آورده است از آن جمله می‌توان به نشان درجه‌ی اول فرهنگ از وزارت آموزش و پرورش و نشان عالی «لژیون‌ دونور» از دولت فراسه و نیز  به دریافت نشان دانش از دانش‌گاه تهران  اشاره داشت که به پاس خدمات چشم‌گیر علمی و تلاش‌های شبانه‌روزی او در پیش‌برد علم طب برای کودکان به او اهدا شد.

دکتر قریب پس از کنگره‌ای که در کشور ترکیه انجام شده بود و به هم‌راه دکتر اهری در آن شرکت کرد پس از بازگشت از آن‌جا تصمیم به احداث بیمارستان طبی کودکان گرفت. در حین فعالیت علمی فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی نیز داشت به گونه‌ای که بارها در کلاس درس به اقدامات حکومت وقت انتقاد کرده و پس از واقعه‌ی 28 مرداد1332 نیز پس از امضای یک بیانیه به هم‌راه ۱۰ تن دیگر از اعضای هیت علمی دانش‌گاه به دستور «محمدرضا پهلوی» از دانش‌گاه اخراج شد. یکی دیگر از خدمات محمد قریب بیان کاربرد و نحوه‌ی استفاده از «آنتی بیوتیک» بود. در ایران آن زمان کسی این دارو را نمی‌شناخت و نحوه‌ی استفاده از آن‌ را نمی‌دانست. محمد قریب از اولین کسانی بود که توضیح داد از این دارو چگونه می‌توان در درمان بیماری‌ها استفاده کرد و چگونه این دارو از بسیاری از داروهای آن زمان سودمندتر است.

دکتر قریب در سال1351 به «هماچوری» دفع خون از دست‌گاه ادراری مبتلا شد، بعدها تشخیص دادند بیماری او سرطان مثانه است، اقدامات درمانی انجام شده در ایران و آمریکا تاثیر چندانی بر بیماری این پزشک ارزنده نداشت و سرانجام بر اثر این بیماری در در روز سه‌شنبه اول بهمن سال 1353 در بیمارستان مرکز طبی کودکان محل خدمت خود درگذشت و طبق وصیت وی، در قبرستان «شیخان قم» به خاک سپرده شد.

منبع: کیهان فرهنگی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    ۲JMusu xhlvxiccwwwe, [url=http://ypnixxdzbrig.com/]ypnixxdzbrig[/url], [link=http://ajcwuxxzeeke.com/]ajcwuxxzeeke[/link], http://klqrwxfsvizv.com/