Saturday, 18 July 2015
15 June 2021

«خبرهای سی‌ام ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 30

با رای دادگاه انقلاب،

«دو سال حبس محکومیت نصراللهی، فعال کارگری»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

پدرام نصراللهی، فعال کارگری، با صدور حکمی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی طیاری، به ۲ سال حبس تعزیری که به مدت ۵ سال تعلیق است، محکوم شد.

پدرام نصراللهی، بر اساسی دادگاهی که در تاریخ ۲۱ تیرماه در شعبه ۲ دادگاه انقلاب برگزار شد و به اتهام «اجماع و تبانی» به دو سال حبس محکوم شده است.

کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری با اعلام این خبر افزود که این حکم سوم مردادماه به این فعال کارگری ابلاغ شده و هم چنین نام‌برده این اتهام را در دادگاه نپذیرفته و آن را رد کرده بود.

…………………………………………..

اسلام‌گرایان خواستار نظامی اسلامی شدند،

«هفت کشته و زخمی در درگیری‌های مصر»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 29 ژوئیه، درگیری مسلحانه میان افراد مسلح نا‌شناس و نیروهای ارتش و پلیس مصر در منطقه «العریش» واقع در استان سینا، به کشته شدن سه تن از جمله یک درجه‌دار ارتش و زخمی شدن چهار نفر دیگر انجامیده است.

به گزارش رویترز، درگیری هنگامی آغاز شد که یک مرکز پلیس مورد حمله خمپاره‌ای افراد مسلح نا‌شناسی قرار گرفت که چهره‌های خود را پوشانده بودند.

دوتن از غیر‌نظامیان که در حال عبور از نزدیکی مرکز پلیس بودند و یک درجه‌دار ارتش در این حادثه کشته شدند.

این مرکز پلیس فوریه گذشته در زمان انقلاب مصر که به سرنگونی حسنی مبارک رییس جمهوری پیشین این کشور انجامید نیز در معرض حمله افراد مسلح نا‌شناس قرار گرفت.

شاهدان عینی پیش‌تر گفته بودند که روز جمعه‌ نزدیک به ۱۵۰ تن از افراد مسلحی که چهره‌های خود را پوشانده بودند، تظاهراتی در العریش به راه انداختند و اقدام به تیراندازی هوایی کردند. در این حادثه کودک ۱۲ ساله‌ای نیز زخمی شد.

ماه‌های گذشته مصر شاهد اعمال خشونت  در برخی مناطق این کشور بود.

منطقه سینا از آمار بالای بی‌کاری رنج می‌برد. شماری از افراد متهم به خراب‌کاری در این منطقه در دادگاه‌های غیابی محاکمه و به زندان محکوم شده‌اند.

این درگیری‌ها در حالی روی می‌دهد که قاهره پایتخت مصر نیز جمعه روز پرتنشی را پشت سر گذراند. قرار بود احزاب مصری در میدان التحریر گردهم آیند و پیامی واحد را به شورای عالی نیروهای مسلح در خصوص اصلاحات و ضرورت تسریع در محاکمه سران نظام پیشین برسانند.

اما گروه‌های اسلام‌گرا خواستار حاکمیت «نظامی اسلامی» در مصر شدند.

این ماجرا باعث واکنش هواداران دیگر احزاب مصری شد؛ احزابی که در جریان انقلاب مشارکت برجسته‌ای داشتند. در پی تحرکات اسلام‌گرایان اعضای ۳۰ حزب به هم‌ر‌اه هوادارانشان میدان التحریر را ترک کردند.

…………………………………………..

به اتهام فساد مالی،

«حکم زندان دادگاه تونس برای بن‌علی»

خبر / رادیو کوچه

زین‌العابدین بن‌علی، رییس جمهوری سابق تونس که مدتی است در عربستان اقامت دارد به هم‌راه دختر و دامادش، با صدور حکمی از سوی دادگاه تونس که در روز جمعه، 29 ژوئیه، صادر شد به حبس محکوم شده‌اند.

آقای بن‌‌علی، دختر و دامادش که غیابی و به اتهام فساد مالی محاکمه می‌شدند، هم‌چنین به پرداخت 100 میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شدند.

رییس جمهوری پیشین تونس و دامادش هرکدام به شانزده سال زندان، دختر آقای بن علی هم به هشت سال زندان محکوم شده است. جرم آن‌ها خرید خانه‌های مردم به قیمت پایین‌تر از قیمت واقعی، اعلام شده است.

این سومین دادگاهی است که به اتهامات رییس جمهوری سابق تونس رسیدگی می‌کند. آقای بن علی زمستان گذشته و بعد از گذشت چند هفته از اعتراض‌های مخالفان به عربستان سعودی گریخت.

علی‌رغم درخواست دولت موقت تونس، عربستان تا به حال زین‌العابدین بن علی را به کشورش باز نفرستاده است.

لازم به اشاره است دادگاه اولیه بن‌علی را با اتهامات قاچاق مواد مخدر، اسلحه و آثار باستانی متعلق به این کشور به 15 سال حبس محکوم کرد.

…………………………………………..

با حضور رهبران سیاسی نروژ،

«برگزاری مراسم تشییع جنازه کشته‌شدگان نروژ»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 29 ژوئیه، رهبران سیاسی نروژ و عده‌ای از مردم این کشور در مراسم یادبود کشته‌شده‌های حوادث اخیر نروژ شرکت کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، جمعه هفته گذشته، آندرس برینگ برویک، ابتدا در مقر نخست وزیری نروژ یک بمب کار گذاشت و سپس به اردوی نوجوانان هوادار حزب کارگر رفت و به کسانی که آن‌جا بودند تیراندازی کرد. در مجموع دو حادثه ۷۶ تن کشته شدند.

تشییع جنازه و مراسم یادبود عده‌ای از کشته شده‌ها امروز در نروژ انجام شد. در یکی از این مراسم، نخست وزیر نروژ هم حضور داشته و اعلام کرد: «بهترین یادبود برای کشته‌شده‌ها این است که ارزش‌های دموکراتیک در کشور تقویت شود.»

پلیس دومین دور بازجویی از آقای برویک را آغاز کرده است. آقای برویک این روزها تحت شرایط امنیتی شدید به سر می‌برد و هم‌زمان روان‌شناسان هم در حال بررسی اوضاع و احوال روحی‌اش هستند. وکیل آقای برویک می‌گوید موکلش «جنون» دارد.

…………………………………………..

در پی تنش با اردوغان، نخست وزیر ترکیه،

«فرماندهان ارتش ترکیه استعفا کردند»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، روز جمعه، 29 ژوئیه، رییس ستاد نیروهای مسلح ترکیه و فرماندهان نیروهای زمینی، هوایی و دریایی از سمت‌های خود استعفا کرده‌اند.

به گزارش الجزیره، دلیل استعفای فرماندهان ارشد نظامی تاکنون مشخص نشده است. اما گفته شده این استعفا به دلیل تنش در روابط نظامیان و دولت رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور است.

ژنرال ایسیک کسنار، رییس ستاد نیروهای مسلح ترکیه در چند وقت اخیر دیدارهای متعددی با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه داشته است.

ژنرال کسنار یک سال پیش به این سمت گماشته شده بود.

وی اعلام کرد که این کار ضروری است.

اشاره می‌شود که این نخستین بار در تاریخ ترکیه است که تعداد زیادی از فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای مسلح این کشور استعفا می‌کنند.

…………………………………………..

هزاران معترض سوری به خیابان آمدند،

«هشت کشته در تظاهرات علیه بشار اسد»

خبر / رادیو کوچه

بر اثر تیراندازی و بمباران تانک‌های ارتش سوریه به سوی تظاهرکنندگان روز جمعه، 29 ژوئیه، در شهر دیرالزور، دست‌کم 8 تن کشته‌ و عده‌ای نیز زخمی شدند. به گفته فعالان حقوق بشر در سوریه، یک کودک نیز در میان کشته‌شدگان به چشم می‌خورد.

به گزارش الجزیره، هزاران معترض سوری مانند جمعه‌های گذشته امروز هم دست به تظاهرات زدند. خواسته تظاهر‌کنندگان استعفای بشار اسد، رییس جمهوری سوریه است که بعد از پدرش به این سمت رسیده بود.

بزرگ‌ترین تظاهرات هم‌چون جمعه گذشته در شهر حماه روی داده است.

در سوریه، مخالفان دولت هر جمعه و بعد از نماز جمعه به خیابان‌ها می‌روند و به حکومت بشار اسد اعتراض می‌کنند. هر چند آقای اسد دست به اصلاحاتی زده، اما هنوز این اصلاحات برای معترضان کافی نبوده و آن‌ها به اعتراضشان ادامه می‌دهند.

 …………………………………………..

با حضور چند ده تن از کنش‌گران ایرانی،

«نشست چهار روزه سفیران سبز امید در پاریس»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، نشستی تحت عنوان «سفیران سبز امید» منسوب به جنبش مردمی ایران موسوم به جنبش سبز، با حضور چند ده تن از کنش‌گران ایرانی از نقاط مختلف جهان در پاریس از روز جمعه، 29 ژوئیه، آغاز به‌کار کرده است.

به گزارش جرس، این نشست که به همت کانون «دکتر شریعتی» برپا می‌شود، بعدازظهر امروز در سالن شهرداری پاریس آغاز به کار کرد.

اردشیر امیر‌ارجمند، مشاور میرحسین موسوی در نخستین روز نشست «سفیران سبز امید» طی سخنانی از برپایی این نشست ابراز خرسندی کرد. وی تلاش کنش‌گران سیاسی و مدنی را برای سازماندهی و تقویت نظام‌مند تشکل‌ها و شبکه‌ها در تعمیق و گسترش جنبش سبز موثر خواند، و از همین زاویه برگزاری چنین نشست‌هایی را قابل تحسین و امیدبخش دانست. سخن‌گوی شورای هماهنگی راه سبز امید، لزوم توجه به تنوع و تکثر در جنبش سبز و اهمیت برقراری هم‌فکری و گفت‌و‌گو میان طیف‌های مختلف حامی این جنبش را مورد تاکید قرار داد.

آقای امیرارجمند هم‌چنین در بخشی از سخنان خود به بحث انتخابات آتی در ایران پرداخت؛ وی تاکید کرد که «انتخابات آزاد، سالم و منصفانه، یک حق است و حاکمیت موظف به ادای این حق به شهروندان خویش.» مشاور ارشد موسوی لزوم اعمال فشار جامعه مدنی برای وادار ساختن حاکمیت به برگزاری انتخاباتی آزاد و سالم را مورد تاکید قرار داد. امیرارجمند هم‌چنین حذف نظارت استصوابی را از جمله لوازم انتخابات آزاد و سالم دانست. وی بر لزوم آزادی هرچه سریع‌تر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت، تمامی فعالان سیاسی و نیز تمامی شهروندان معترض پس از انتخابات 88 تاکید کرد.

در مراسم افتتاحیه، روح‌اله شهسوار از اعضای کانون «دکتر شریعتی» و از جوانان برگزارکننده‌ی این نشست، شرح مختصری از اهداف برپایی این نشست چهار روزه ارایه کرد. وی حاضران در این نشست را افراد و گروه های متشکل حول منشور جنبش سبز عنوان کرد، و مهم‌ترین هدف برپایی این نشست را بررسی چگونگی کمک به افرادی دانست که در داخل کشور علیه شرایط حاضر مبارزه و فعالیت می‌کنند.

در ادامه، دو تن از اعضای گروه فرانسوی «ایرانین هیستوری» که مدت یک ماه است با راه اندازی سایتی گزارش شهروند خبرنگاران از شرایط ایران را به سه زبان فارسی، فرانسوی و انگلیسی در فضای مجازی منتشر می‌کند، به تبیین فعالیت‌های این گروه پرداختند.

لویی، از اعضای این نهاد، هدف از این کار را فراموش نشدن شرایط ایران و ایرانیان از ذهن جهانیان عنوان کرد.

درپایان نشست، فیلم مستند و داستانی «زمانی که محارب نبودم» ساخته محمدرضا کلانی درباره روزهای پیش از انتخابات 22 خرداد و حوادث پس از آن، به نمایش درآمد.

جلسه درنهایت با گفت‌و‌گو در مورد  انتخابات مجلس پایان یافت.

نشست «سفیران سبز امید» تا روز سه‌شنبه، دوم اوت ادامه خواهد داشت.

…………………………………………..

پس از اتمام دوران محکومیت در زندان وکیل‌آباد،

«اجرای حکم تبعید یک درویش گنابادی»

خبر / رادیو کوچه

عبدالرضا کاشانی از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی که به 5 ماه حبس تعزیزی و 50 ضربه شلاق  و یک سال تبعید به شهرستان نهبندان محکوم شده بود از زندان‌ وکیل آباد مشهد به نهبندان منتقل شده است.

به گزارش سایت مجذوبان نور، این درویش گنابادی پس از اتمام دوران محکومیت زندان و تحمل 50 ضربه شلاق‌، راهی تبعیدگاه شد‌.

در تیر ماه 1388، جمعی از دراویش گنابادی در اعتراض به برخورد دادستان گناباد مقابل دادگستری آن شهرستان تجمع کرده بودند که در این واقعه،‌ 24 تن از دراویش بازداشت و محاکمه شدند. دادگاه گناباد 14 نفر از این 24 درویش را به سه ماه و یک روز حبس تعلیقی ‌به مدت سه سال و 25 ضربه شلاق تعزیری و 10 نفر دیگر را به 5 ماه حبس تعزیری، 50 ضربه شلاق و یک سال تبعید به مناطق محروم محکوم کرد که این حکم از سوی شعبه 12 دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی نیز مورد تایید قرار گرفت.

…………………………………………..

بر اثر تیراندازی‌های افراد ناشناس،

«کشته شدن یازده شیعه در کویته پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 30 ژوئیه، پلیس پاکستان اعلام کرد یازده تن در تیراندازی‌های افراد ناشناس در شهر کویته کشته شده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، تمام قربانیان از اقلیت شیعه پاکستان هستند. در این تیراندازی‌ها، پنج نفر نیز زخمی شده‌اند.

پلیس می‌گوید مهاجمان مسلح ناشناس به سوی یک خودرو در نزدیکی ایست‌گاه اتوبوس آتش گشودند.

کویته، مرکز استان بلوچستان پاکستان، در همسایگی افغانستان است.

تا‌کنون گروهی مسوولیت این حمله را قبول نکرده است اما شاخه نظامی گروه پیکارجوی سنی «سپاه صحابه» متهم به انجام حملات خشونت‌آمیز سال‌های اخیر شده است.

گفته شده که این گروه روابط نزدیکی با القاعده و طالبان دارد.

روز جمعه، مردان مسلح، به سوی هفت زائر شیعه در حومه کویته تیراندازی کرده و آن‌ها را کشتند.

…………………………………………..

با صدور بیانیه‌ای اعلام شد،

«کاخ سفید طرح بودجه جمهوری‌خواهان را رد کرد»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 29 ژوئیه، کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای طرح تصویب شده در مجلس نمایندگان آمریکا برای کاهش کسری بودجه کلان این کشور را رد کرده است.

مجلس نمایندگان روز جمعه طرح بحث برانگیز جان بینر، رییس جمهوری‌خواه این مجلس را برای مقابله با افزایش بدهی‌های آمریکا و کاهش کسری بودجه ایالات متحده تصویب کرد.

بر اساس این طرح، طی ده سال از هزینه‌های دولت به میزان ۹۱۷ میلیارد دلار کاسته خواهد شد و سقف استقراض دولت فدرال نیز در مرحله اول ۹۰۰ میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

کاخ سفید با رد این طرح، بر تصویب طرحی که در مجلس سنا کلیات آن توسط دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تدوین شده، تاکید کرده است.

…………………………………………..

پس از استعفای دست‌جمعی فرماندهان ارتش ترکیه،

«فرمانده جدید ارتش ترکیه منصوب شد»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 30 ژوئیه، عبداله گل، رییس جمهوری ترکیه، ژنرال نجدت اوزل را به فرماندهی نیروهای زمینی و کفیل ریاست ستاد فرماندهی ارتش این کشور منصوب کرده است.

ژنرال ایشیک کوشانر، رییس ستاد فرماندهی ارتش و فرماندهان نیروهای زمینی، دریایی و هوایی ارتش ترکیه روز جمعه به طور دسته جمعی استعفا دادند.

دولت رجب طیب اردوغان اعلام کرد که این افراد بازنشسته شده‌اند اما بنا بر گزارش‌ها، این رخ‌داد کم سابقه به علت تشدید اختلاف‌ها بین ژنرال‌های ارتش و دولت اسلام‌گرای وی رخ داده است.

به گزارش رویترز، ژنرال کوشانر گفته است که در اعتراض به ادامه پی‌گرد قضایی حدود 250 تن از افسران ارتش که طی ماه‌های گذشته به اتهام توطئه علیه دولت آقای اردوغان دستگیر شده‌اند کنار رفته است.

ژنرال کوشانر، یک سال پیش به ریاست ستاد فرماندهی ارتش منصوب شده بود.

ژنرال نجدت اوزل هم اکنون علاوه بر فرماندهی نیروهای زمینی، به سمت کفیل ریاست ستاد فرماندهی ارتش نیز تعیین شده و انتظار می‌رود که به زودی تصدی وی قطعی شود.

دولت ترکیه در انتخاب فرماندهان ارتش حق وتو دارد.

آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکیه، گزارش داده بود که ژنرال کوشانر استعفایش را «امری ضروری» اعلام کرده است.

رییس جمهوری ترکیه روز جمعه با نخست وزیر درباره این روی‌داد دیدار و گفت‌وگو کرد.

اعلام این خبر باعث کاهش ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار شد.

ادامه برگزاری دادگاه ده‌ها افسر ارشد ارتش به اتهام توطئه برای براندازی دولت به اختلاف بین دولت و ارتش در این کشور دامن زده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,