Saturday, 18 July 2015
25 June 2021

«خبرهای سی‌و یکم ۲۰۱۱»

2011 July 31

به دلایل امنیتی صورت گرفت،

«تغییر محل دادگاه حسنی مبارک و نزدیکانش»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های قضایی مصر روز شنبه، 30 ژوئیه، اعلام کرده‌اند که دادگاه حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین این کشور، دو پسر و تعدادی از دست‌یاران سابقش، به دلایل امنیتی در یک مرکز آموزش پلیس در شمال قاهره برگزار خواهد شد.

پیش‌تر قرار بود که این افراد روز چهارشنبه، سوم اوت، در ساختمانی در مرکز قاهره، پایتخت، محاکمه شوند.

به گزارش خبرگزاری رسمی مصر، منا، عبدل عزیز عمر، رییس دادگاه اظهار داشت که تامین امنیت ساختمان یاد شده دشوار است و جلسه دادگاه در یک مقر آموزش پلیس که با مرکز شهر فاصله دارد برگزار خواهد شد.

روز چهارشنبه، علاوه بر حسنی مبارک، جمال و علا، دو پسر وی، حبیب العادلی، وزیر کشور پیشین مصر، حسین سالم، بازرگان تحت تعقیب و شش تن از مقام‌های پیشین حکومت مصر نیز محاکمه خواهند شد.

آقای مبارک به فساد مالی و صدور دستور کشتار معترضان متهم است.

حسنی مبارک، ۸۳ ساله، پس از گسترش اعتراضات در ماه فوریه سال جاری استعفا داد.

حبیب العادلی نیز پیش‌تر در ارتباط با پرونده فساد مالی محاکمه و به دوازده سال حبس محکوم شده اما قرار است این بار، در ارتباط با صدور مجوز تیراندازی ماموران امنیتی به تظاهرکنندگان محاکمه شود.

حسنی‌ مبارک در بیمارستانی واقع در شرم‌الشیخ بستری و تحت بازداشت است.

………………………………………………………..

نماینده فراکسیون اقلیت مجلس:

«سوال از احمدی‌نژاد پس گرفته نشده است»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 30 ژوئیه، داریوش قنبری، یکی از نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی اظهار داشت که سوال از محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی منتفی نشده است و نمایندگان مصمم هستند که آن را مطرح کنند.

به گزارش ایلنا، داریوش قنبری با اشاره به آن‌چه وی «فضاسازی‌های رسانه‌ای» برای لغو سوال از رییس جمهوری خوانده، گفت: «متاسفانه برخی فقط دنبال این هستند که اهداف سیاسی خود را پیگیری کنند و به همین دلیل مشخص، نمی‌خواهند که آقای احمدی‌نژاد برای پاسخ‌گویی به مجلسی‌ها در مجلس حاضر شود.»

به گفته آقای قنبری، آقای احمدی‌نژاد بارها نشان داده است که هر وقت لازم می‌بیند به خود اجازه بی‌توجهی به تصمیم‌های مجلس را می‌دهد و حتا بارها به طور آشکار اعلام کرده است که نظرات دولت به قوانین مجلس ارجحیت دارد.

طرح سوال از رییس جمهوری، که علی مطهری نماینده اصول‌گرای تهران از طراحان اصلی آن است، با امضای ۱۰۰ نماینده به هیت رییسه مجلس ارایه شده است.

مهم‌ترین محورهای طرح سوال نمایندگان از رییس جمهوری، عدم اجرای مصوبه تامین نیاز ارزی شرکت مترو، خودداری از معرفی وزیر ورزش در مهلت قانونی و کوتاهی در امور فرهنگی از جمله اجرای قانون «عفاف و حجاب» است.

آقای قنبری در ادامه افزود: «امکان تغییر در رفتار رییس جمهوری قابل پیش‌بینی نیست. اما مسئله مهم در طرح سوال از رییس جمهوری حفظ جای‌گاه مجلس است.»

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه بعضی ها با عنوان کردن این که «طرح سوال، تحرک بر علیه نظام» است، بیان داشت: «این افراد کسانی هستند که هنوز هم در کمال تعجب گمان می‌کنند می‌توان به این دولت امیدوار بود و تحت هر شرایطی به دنبال حمایت‌های غیر‌منطقی از آن هستند.»

روح اله حسینیان یکی دیگر از نمایندگان مجلس اعلام کرده بود که طرح سوال از رییس جمهوری «قطعن» مورد رضایت آیت‌اله خامنه‌ای نیست.

………………………………………………………..

با رضایت شاکی،

«عدم اجرای حکم قصاص مرد اسیدپاش در تهران»

خبر / رادیو کوچه

آمنه بهرامی، زن جوانی که شش سال پیش در تهران، خواستگارش به روی صورتش اسید پاشیده بود، روز یک‌شنبه، 31 ژوئیه، از اجرای حکم قصاص منصرف شده است.

براساس رای دادگاه، مجید موحد که شش سال پیش به صورت خانم بهرامی اسید پاشیده بود، قرار بود پس از بی‌هوشی با چکاندن اسید در چشمانش کور شود.

گزارش ها از ایران حاکی از آن است که آمنه در آخرین لحظات، فرد مجرم را بخشیده است.

به گزارش ایسنا، عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران خبر انصراف آمنه بهرامی از اجرای قصاص را تایید کرده است.

او گفته که قرار بود حکم صادره در مورد مجید موحد امروز در بیمارستان دادگستری اجرا شود، اما آمنه به عنوان صاحب حق قصاص، اعلام رضایت کرد.

دادستان تهران تاکید کرده است که خانم بهرامی کماکان خواهان پرداخت دیه سایر جراحات شده است.

………………………………………………………..

قرعه‌کشی بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2014،

«هم‌گروهی تیم فوتبال ایران با اندونزی، بحرین و قطر»

خبر / رادیو کوچه

مراسم قرعه‌کشی مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، شام‌گاه شنبه، 30 ژوئیه، در شهر ریو‌دو ژانیرو برگزار شد و تیم ملی فوتبال ایران با تیم‌های اندونزی، بحرین و قطر هم گروه شد.

بیست تیم آسیایی حاضر در این رقابت‌ها در ۵ گروه چهار تیمی تقسیم شدند و تیم‌‌های ژاپن، استرالیا، کره جنوبی، ایران و چین که در آخرین رده‌بندی فیفا رده‌های اول تا پنجم قاره آسیا را دارند، به عنوان سرگروه قرار گرفتند.

گروه‌بندی تیم‌ها در قاره آسیا به ترتیب زیر است:

گروه A: چین، اردن، عراق، سنگاپور

گروه B: کره جنوبی، کویت، امارات متحده عربی، لبنان

گروه C: ژاپن، ازبکستان، سوریه، کره شمالی

گروه D: استرالیا، عربستان سعودی، عمان، تایلند

گروه E: ایران، قطر، بحرین، اندونزی

………………………………………………………..

وضعیت بحرانی در اقتصاد آمریکا،

«تلاش جمهوری‌خواهان به حصول توافق درباره استقراض آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

رهبران جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا ابراز اطمینان کرده‌اند که پیش از روز سه‌شنبه، دوم اوت، با دموکرات‌ها بر سر بحران سقف استقراض دولت به توافق برسند.

به گزارش الجزیره، جان بینر، رییس مجلس نمایندگان، شام‌گاه شنبه اعلام کرد با وجود اختلاف‌های موجود بین دو حزب مذاکرات کنونی، «افرادی منطقی» می‌خواهند هر چه زودتر به بحران پایان دهند.

کاخ سفید خواهان افزایش سقف استقراض برای پرداخت هزینه‌های جاری و تعهدات مالی است.

با به نتیجه نرسیدن چند هفته گفت‌گو بین کاخ سفید و رهبران دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان و دموکرات‌های سنا اقدام به تصویب طرح‌هایی برای کاهش مشکلات مالی دولت کرده‌اند ولی این طرح‌ها از سوی طرف مقابل رد شده است.

 ………………………………………………………..

رییس جمهوری ترکیه:

«بحرانی در ترکیه وجود ندارد»

خبر / رادیو کوچه

عبداله گل، رییس جمهوری ترکیه، در پی استعفای چهار تن از فرماندهان ارشد ارتش، وجود هر‌گونه بحران در ترکیه را رد کرده است.

به گزارش آناتولی، آقای گل در کنفرانسی مطبوعاتی تاکید کرد که استعفای فرمانده پیشین نیروی زمینی از مدت‌ها قبل مطرح بود و سایر فرماندهان هم به دلیل سن شان بازنشسته شده‌اند.

پیش از این گفته شده بود که استعفای این چهار فرمانده ارتش در اعتراض به محاکمه افسران ارتش به اتهام توطئه برای براندازی دولت صورت گرفته است.

برخی گزارش‌ها هم‌چنین از تنش فزاینده بین نیروهای مسلح باگرایش‌های سکولار با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر که دارای ریشه های اسلامی است حکایت دارد.

………………………………………………………..

7 ورزش‌کار ایرانی در دو هفته جان‌باختند،

«جان‌باختن قهرمان پیشین وزنه‌برداری ایران»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی، یعقوب محبوب‌وند یکی از پیش‌کسوتان وزنه‌برداری ایران طی نزاعی خیابانی در مقابل درب منزلش کشته شده است. این اتفاق در شهریار کرج روی داده است.

به گزارش برنا، آقای محبوب‌وند با ضربات قمه دو فرد ناشناس جان‌باخته است.

شرکت فرهنگی ورزشی سایپا و باش‌گاه سایپا نیز پس از حادثه با صدور بیانیه‌ای با خانواده وی ابراز هم‌دردی کرده است.

یعقوب محبوب‌وند چندین سال سابقه عضویت در تیم کارگران سایپا داشته و قهرمان وزنه‌برداری کارگران ایران، محسوب می‌شد.

این در حالی است که در دو هفته گذشته شمار کشته‌شدگان ورزش‌کار ایران به ۷ نفر رسیده است. پیش از این روح‌اله داداشی قهرمان مسابقات قوی‌ترین مردان ایران، رضا کریم‌پورتیرانداز ملی‌پوش در رشته تپانچه، زهرا فرجی، قایق‌ران تیم ملی روئینگ زنان، لیلا اسفندیاری ‌کوه‌نورد، صادق شیخ‌زاده قهرمان پرس سینه و محمودرضا صادق‌نیا کاراته‌کایی که سابقه عضویت در تیم ملی را داشت، در پی بروز حوادث مختلف جان باختند.

………………………………………………………..

در پی حمله ارتش زرهی سوریه،

«بیش از نود کشته و زخمی در شهر حما سوریه»

خبر / رادیو کوچه

ساکنان شهر حما در سوریه روز یک‌شنبه، 31 ژوئیه، گزارش دادند که تانک‌های ارتش این کشور به شهر حما، که یکی از کانون‌های اصلی تظاهرات ضد دولتی در سوریه است حمله کرده، و تاکنون 45 تن کشته شده‌اند.

به گزارش العربیه، شاهدان عینی گفته‌اند 5 تانک به هم‌راه سربازان آن‌ها از ارتش سوریه جدا شدند و به مردم پیوستند.

یکی از پزشکان شهر حما با بیان این‌که تانک‌های ارتش سوریه بیمارستان‌های این شهر را محاصره کرده‌اند اعلام نمود که 51 زخمی در بیمارستان «بدر» پذیرش شده‌اند.

او هم‌چنین گفته است که تا‌کنون پیکر 17 تن به بیمارستان‌های این شهر منتقل شده است.

یکی دیگر از شاهدان عینی در شهر حما اعلام کرد تانک‌های ارتش از چهار نقطه‌، شهر حما را مورد حمله قرار دادند.

در همین حال فعالان سوری گزارش دادند که حکومت بشار اسد پس از جدایی 30 سرباز از ارتش این کشور ، نیروهای امنیتی ویژه‌ای را به شهر البوکمال ارسال کرده است.

از سوی دیگر ریاض سعد که خود را سخن‌گوی «ارتش آزاد سوریه» می‌داند گفته است که نیروهای دیگری از سربازان سوری به ارتش آزاد سوریه پیوسته‌اند.

وی هم‌چنین گفته است این ارتش در دیر الزور با نیروهای امنیتی سوریه درگیر شده است.

………………………………………………………..

جهت اجرای حکم حبس،

«احضار شمس، فعال دانش‌جویی به زندان اوین»

خبر / رادیو کوچه

فواد شمس دانش‌جوی دانشکده جغرافیای دانش‌گاه تهران، روزنامه‌نگار و از فعالان دانش‌جویی جهت اجرای حکم حبس به زندان اوین احضار شده است.

به گزارش هرانا، فواد شمس، ملزم شده بود که روز یک‌شنبه، نهم مردادماه، جهت گذراندن باقی حکم حبس خویش، خود را به زندان اوین معرفی کند.

این فعال دان‌شجویی یازدهم آذرماه سال ۸۸ توسط ماموران وزارت اطلاعات در مقابل دانش‌گاه تهران دستگیر شده بود و مدت ۹۷ روز را در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت به سر برد.

لازم به یادآوری ست که وی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیر‌عباسی به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۶ ماه حبس تعزیری و ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم شده بود.

………………………………………………………..

با رای دادگاه انقلاب،

«جریمه نقدی محکومیت دو تن از فعالان کارگری سنندج»

خبر / رادیو کوچه

یداله قطبی و وفا قادری، دو تن از فعالان کارگری سنندج، بنابر رای شعبه ۲ دادگاه انقلاب، به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

حکم جریمه ۹۰۰ هزار تومانی یداله قطبی و وفا قادری که چند روز قبل از مراسم اول ماه مه‌ سال جاری، روز جهانی کارگر، بازداشت شده بودند، صادر شده و این حکم در دادگاه تجدید نظر به مدت ۲۰ روز قابل اعتراض است.

به گزارش کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری، نام‌بردگان چند روز قبل از مراسم اول ماه مه به اداره اطلاعات احضار شده و پس از ۱۲ روز بازداشت با قرار وثیقه‌های ۵۰ و ۳۰ میلیون تومانی از اداره اطلاعات آزاد شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,