Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
دهم مرداد- یکم اوت

«تقویم تاریخ دهم مرداد»

2011 August 01

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1498 میلادی- «کریستوفر کلمب» (دریانورد ایتالیایی که بر حسب اتفاق قاره‌ی آمریکا را کشف کرد) وارد سرزمینی در منطقه کارائیب شد که «ونزوئلا» (ونیز نو) نام گرفت. قبلن اروپایی دیگری وارد این سرزمین نفت‌دار نشده بود. برخی از بومیان ساحلی ونزوئلا خانه‌های خود را بر ستون‌های چوبی که در آب‌های کم‌عمق کارائیب واقع بود، ساخته بودند که چون این کارشان مشابه مردم «ونیز» ایتالیا بود سرزمین‌شان ونزوئلا نام گرفت. کلمب شش سال پیش از این وارد قاره غربی (آمریکا) شده بود و به کشف خود ادامه می‌داد.

1819 میلادی- «هرمان ملویل» (Herman Melville) داستان‌نویس و شاعر آمریکایی در شهر نیویورک در یک خانواده بازرگان به دنیا آمد. هرمان 12 ساله بود که پدرش که وارد‌کننده کالا از فرانسه بود، از اندوه ورشکستگی دیوانه شد و درگذشت. هرمان که در زمینه ادبیات و کارهای شکسپیر مطالعه فراوان داشت تصمیم به کار در کشتی گرفت و از کشتی‌های شکار نهنگ آغاز کرد و ملوان نیروی دریایی آمریکا شد. وی به هاوایی رفت و زندگانی پر‌ماجرایی داشت. در بازگشت به نیویورک و سکونت با مادر، به نوشتن داستان پرداخت. داستان‌های او همه در رابطه با دریا بود و آثارش نوعی خاطرات توام با داستان است.

در دهه ۱۹۲۰ میلادی، رمان «موبی‌ دیک»  (Moby-Dick) او یکی از برترین شاه‌کارهای ادبیات آمریکا و جهان شناخته شد. ملویل در این کتاب تلاش یک ناخدا برای صید نهنگی سفید رنگ را شرح داده که تنازع قدرت بشر و نهنگ سفید رنگ موضوع مهم در این کتاب است.

کتاب معروف دیگرش «‌اومو» (Omoo) درباره جزایر جنوبی یونان است که در طول کار در نیروی دریایی آمریکا به آن‌جا رفته بود‌. داستان «تای‌پی» (Typee) نیز از دیگر آثار او است که درباره قومی در اقیانوس آرام است که مدتی با آنان زندگی کرد. آخرین داستان او که نیمه تمام ماند و نویسنده‌ای دیگری آن را به پایان برد «بیلی باد» (Billy Budd) عنوان دارد که شرح اعدام یک ملوان جوان انگلیسی است که به خاطر جرمی که فرمانده کشتی مرتکب شده بود او را محاکمه و اعدام کردند.

1914 میلادی-  آلمان به روسیه اعلام جنگ کرد و جنگ جهانی اول آغاز شد. دو روز پس از حمله اتریش به صربستان و آغاز جنگ جهانی اول در 28 ژوئیه 1914، دولت روسیه اعلام داشت که از استقلال صربستان در مقابل اتریش حمایت خواهد کرد. از این رو، در 31 ژوئیه همین سال، کشور روسیه و اتریش، هر دو اعلام بسیج عمومی کردند. روز بعد در چنین روزی، آلمان که خواهان فرصتی برای آغاز جنگ با روسیه و توسعه قلمرو امپراتوری خود به طرف شرق بود، به روسیه اعلان جنگ داد.

این جنگ چهار سال به طول انجامید و تلفات این جنگ بیش از 8 میلیون کشته و میلیون‏ها زخمی برآورد شد. در جنگ جهانی اول، سراسر اروپا و بخش‏های دیگری از جهان عرصه زد و خورد نظامی بود.

1944 میلادی- در این روز ارتش مقاومت لهستان و مردم در شهر «ورشو» علیه اشغال‌گران نازی قیام کردند.

«جوزف استالین» رهبر اتحاد شوروی با قیام ورشو مخالف بود به همین دلیل به ارتش سرخ که فاصله چندانی تا شهر ورشو نداشت‌، دستور توقف داد. استالین بااین اقدام به آلمانی‌ها مهلت داد تا قیام را سرکوب کرده و صدها هزار نفر از مردم ورشو را به قتل برسانند. سرانجام قیام ورشو در 2 اکتبر سال 1944 توسط نازی‌ها درهم شکسته شد.

سرانجام 5 ماه پس از آغاز قیام، ارتش سرخ در 17 ژانویه سال 1945 وارد ورشو شد. دیگر فردی در این شهر وجود نداشت که بتواند در مقابل آن‌ها مقاومت کند و کمونیست‌های لهستانی قدرت را در دست گرفتند.

2005 میلادی- «ملک فهد بن عبدالعزیز» پنجمین پادشاه عربستان سعودی و هشتمین فرزند «عبدالعزیز آل سعود» بنیان‌گذار عربستان جدید، درگذشت. وی در سال ۱۹۲۳ متولد شد و تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه سلطنتی ریاض و سپس در موسسه علمی مکه ادامه داد.

مدت‌ها پیش از آن که در ژوئن ۱۹۸۲جانشین «ملک خالد» شود در پشت صحنه‌ی سیاسی یک چهره‌ی با نفوذ بود. وی در سال ۱۹۷۵و پس از درگذشت «ملک فیصل»، به عنوان ولیعهد ملک خالد و در سال ۱۹۸۲ پس از درگذشت ملک خالد پادشاه شد.

زمان به سلطنت رسیدن ملک فهد مصادف با اوج رونق نفتی و افزایش دلارهای نفتی بود که عربستان سعودی را از یک کشور صحرایی فقیر و یک جامعه‌ی قبیله‌ای به یکی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی جهان تبدیل کرد.

ملک فهد در دهه‌ی هشتاد طرح شناسایی اسراییل از سوی اعراب را مطرح کرد و رهبران کشورهای عربی در اجلاس سران در «فاس» مراکش این طرح را تصویب کردند.

وی در سال ۱۹۸۶ لقب «ملک» را حذف و نام «خادم ‌الحرمین ‌الشریفین» را برای خود برگزید.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

527 میلادی- «ژوستینیان» (Justinian) امپراتور روم شد و 38 سال حکومت کرد.

1936 میلادی- هشتمین دور تازه «بازی‌های المپیک» در این روز در شهر برلین آغاز شد. برای انجام این دور مسابقه‌ها که در آن ورزش‌کارانی از 52 ملت شرکت کرده بودند بزرگ‌ترین استادیوم آن زمان جهان ساخته شده بود. این استادیوم در طول دو سال آماده شده بود. هیتلر در مراسم آغاز این مسابقه‌ها شرکت کرده بود و ورزش‌کاران از برابر او رژه رفته بودند و 3 هزار کبوتر پرواز داده شده بود.

1331 خورشیدی- به دستور دکتر «محمد مصدق» نخست‌وزیر وقت، «اشرف پهلوی» خواهر دوقلوی «محمدرضا پهلوی» شاه وقت، ایران را ترک کرد و روانه اروپا شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

جام جم

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,