Saturday, 18 July 2015
20 June 2021

«خبرهای یکم اوت ۲۰۱۱»

2011 August 01

رییس پلیس تهران:

«بازداشت تعدادی هنجار شکن در یکی از بوستان‌های تهران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

رییس پلیس تهران، روز یک‌شنبه، 31 ژوئیه، اعلام کرد که بعدازظهر روز شنبه، نهم مردادماه، تعدادی از دختران و پسران که بنا بر گفته‌ی وی «اعمال غیرمتعارف و خلاف شئون اسلامی» انجام داده بودند، در تهران بازداشت شده‌اند.

این خبر در حالی منتشر شده است که روز جمعه، 30 ژوئیه، تصاویری از «آب بازی» جوانان در بوستان آب و آتش تهران، منتشر شد و گروهی از نمایندگان اصول‌گرای مجلس و نیروی انتظامی به آن واکنش نشان داده‌‌اند.

به گزارزش ایسنا، حسین ساجدی‌نیا اظهار داشت: «تعدادی از پسران و دختران جوان در یکی از بوستان‌های شهر تهران اقدام به انجام خلاف شئون اسلام کردند که ماموران پلیس پایتخت پس از اطلاع از ماجرا بلافاصله در محل حاضر و تمامی این متخلفان و هنجارشکنان را دستگیر و تحویل مراجع قضایی دادند.»

وی ادامه داد: «پلیس تهران در صورت مشاهده این‌گونه موارد قاطعانه با برهم زنندگان نظم و امنیت اجتماعی و هنجارشکنان برخورد می‌کند.»

این مقام انتظامی اشاره‌ای به جزییات ماجرا و تعداد بازداشت‌شدگان نکرده است.

…………………………………………………….

در پی حمله ارتش زرهی سوریه،

«بیش از یک‌صد کشته و زخمی در شهر حما سوریه»

خبر / رادیو کوچه

معترضان دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، روز یک‌شنبه، 31 ژوئیه، گزارش دادند که تانک‌های ارتش این کشور به شهر حما، که یکی از کانون‌های اصلی تظاهرات ضد دولتی در سوریه است و هم‌چنین دیرالزور حمله کرده، و تاکنون 121 تن کشته شده‌اند.

فعالان حقوق بشر در سوریه اعلام کردند در آستانه ماه رمضان تنها در شهر حما سوریه 95 تن کشته و تعدادی نیز مجروح شدند. هم‌چنین تعداد 26 تن نیز در شهر دیرالزور بر اثر گلوله‌باران تانک‌های ارتش جان خود را از دست دادند.

به گزارش العربیه، شاهدان عینی گفته‌اند 5 تانک به هم‌راه سربازان آن‌ها از ارتش سوریه جدا شدند و به مردم پیوستند.

پیش‌تر یکی از پزشکان شهر حما با بیان این‌که تانک‌های ارتش سوریه بیمارستان‌های این شهر را محاصره کرده‌اند اعلام کرده بود که 51 زخمی در بیمارستان «بدر» پذیرش شده‌اند. اما تاکنون از تعداد زخمی‌ها گزارش تایید شده‌ای ارسال نشده است.

در همین حال فعالان سوری گزارش دادند که حکومت بشار اسد پس از جدایی 30 سرباز از ارتش این کشور ، نیروهای امنیتی ویژه‌ای را به شهر البوکمال ارسال کرده است.

از سوی دیگر ریاض سعد که خود را سخن‌گوی «ارتش آزاد سوریه» می‌داند گفته است که نیروهای دیگری از سربازان سوری به ارتش آزاد سوریه پیوسته‌اند.

وی هم‌چنین گفته است این ارتش در دیر الزور با نیروهای امنیتی سوریه درگیر شده است.

…………………………………………………….

دلیل استعفا ذکر نشده است،

«سخن‌گوی حامد کرزی استعفا کرد»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های خارجی، روز دوشنبه، 1 اوت، وحید عمر سخن‌گوی حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان، از سمت خود استعفا داده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، هم‌چنین حامد کرزی با استعفای آقای عمر موافقت کرده است.

این در حالی است که تاکنون در خصوص دلایل آقای عمر برای استعفا گزارشی منتشر نشده است.

…………………………………………………….

عضو جامعه روحانیت مبارز:

«مردم خطای احمدی نژاد را نخواهند بخشید»

خبر / رادیو کوچه

جعفر شجونی، عضو جامعه روحانیت مبارز روز یک‌شنبه، 31 ژوئیه، در مصاحبه‌ای عنوان کرد که محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی با قهر یازده روزه خود همه را از خودش ناامید کرده است.

به گزارش ایلنا، آقای شجونی با اشاره به این که مردم می‌پرسند چرا آقای احمدی‌نژاد در جریان برکناری وزیر اطلاعات «خانه‌نشینی» را انتخاب کرد، گفته که «مردم هیچ‌گاه این خطای نابخشودنی را نخواهند بخشید و احمدی‌نژاد باید بداند که با این حرکت که یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات این شش سالش بود مردم را از خودش ناامید کرد.»

آقای شجونی پیشنهاد کرد که آقای احمدی‌نژاد «باید با اعلام برائت از گروه انحرافی حداقل نشان دهد که هم‌چنان در دایره اصول‌گرایی قرار دارد.»

در اوایل سال جاری در پی انتشار خبر پذیرش استعفای حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات توسط محمود احمدی‌نژاد، آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با این استعفا مخالفت کرد و پس از آن، محمود احمدی‌نژاد به مدت یازده روز در ظاهر به نشانه اعتراض به این تصمیم، در جلسات هیت دولت شرکت نکرد و بعد از آن مخالفت چهره‌های اصول‌گرا با آقای احمدی‌نژاد شدت یافت.

…………………………………………………….

در سال‌روز بازداشت کوه‌نوردان آمریکایی متهم به جاسوسی،

«پایان محاکمه دو آمریکایی کوه‌نورد زندانی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

با گذشت دو سال از بازداشت سه آمریکایی در منطقه مرزی ایران و عراق، آخرین جلسه محاکمه دو نفر از آن‌ها که هنوز زندانی هستند روز یک‌شنبه، 31 ژوئیه، برگزار شد و مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند که حکم دادگاه «به زودی» صادر خواهد شد.

به گزارش شبکه العالم، غلامحسین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور جمهوری اسلامی اظهار داشت: «جلسه دوم دادگاه این سه متهم که امروز (یک‌شنبه) به‌صورت غیرعلنی برگزار شد، آخرین جلسه دادگاه بود.»

او افزود: «آخرین جلسه دادگاه در اتاق پانزدهم دادگاه انقلاب تهران برگزار شد، و دادگاه به اظهارات وکلا گوش داد و در نهایت، پایان جلسه اعلام شد و حکم به‌زودی صادر می‌شود.»

شین باوئر، جاشوا فتال و سارا شورد دو سال پیش در منطقه مرزی کردستان عراق و ایران به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران توسط ماموران جمهوری اسلامی بازداشت و به جاسوسی متهم شدند. آن‌ها اتهامات وارده را رد می‌کنند.

خانم شورد در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰ با سپردن ۵۰۰ هزار دلار وثیقه آزاد و از ایران خارج شد، اما آقای فتال و آقای باوئر تاکنون در ایران زندانی هستند.

مسعود شفیعی وکیل این دو نفر پس از جلسه روز یک‌شنبه گفت که حکم آن‌ها ظرف یک هفته صادر خواهد شد.

او یک روز پیش‌تر اظهار امیدواری کرده بود که ممکن است آن‌ها پس از جلسه پایانی دادگاه که در دومین سال‌گرد بازداشت آن‌ها برگزار شد، آزاد شوند.

آقای شفیعی تاکید کرد که این هم‌زمانی می‌تواند نشانه‌ای از احتمال آزادی آن‌ها باشد و ممکن است دو سالی که در بازداشت به سر برده‌اند به عنوان مجازات آن‌ها در نظر گرفته شود و آن دو آزاد شوند.

…………………………………………………….

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی:

«خروج‌ مغزها و استعدادها از ایران مایه تاسف است»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 31 ژوئیه، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجموع تشخیص مصلحت نظام، از آن‌چه عمل‌کرد برخی مسوولان و سیاست‌گذاران که موجب خروج مغزها و استعدادهای درخشان از ایران می‌شود ابراز تاسف کرده است.

به گزارش ایلنا، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی در دیدار با مدال‌آوران مسابقات ربوکاب ترکیه از دانش‌گاه‌های سراسر ایران، تاکید کرد: «امیدوارم از این به بعد طوری تصمیم‌گیری و عمل شود تا استعدادها در داخل احساس بی‌انگیزگی نکنند و بتوانند با امکانات و فراغتی که برایشان فراهم می‌شود، در همین مملکت به ادامه تحصیل و کار بپردازند.»

لازم به اشاره است وزیر علوم جمهوری اسلامی پیش‌تر گفته است که کشور با مشکلی به نام فرار مغزها روبه‌رو نیست.

کامران دانشجو، وزیر علوم، سال گذشته گفت: «ما به هیچ عنوان در کشور فرار مغزها نداریم و تکرار این جمله از سوی برخی از افراد، توهین به جامعه دانش‌گاهی است.»

…………………………………………………….

وزارت امور خارجه‌ى کره شمالی:

«بازگشت کره‌ى شمالى به مذاکرات هسته‌اى»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های کره‌ى شمالى روز دوشنبه، 1 اوت اعلام کردند به زودى ‌و بدون هیچ پیش‌شرطى مذاکرات بین‌المللى هسته‌اى را از سر خواهد گرفت.

به گزارش اسوشیتدپرس، سخن‌گوى وزارت امور خارجه‌ى این کشور گفت: «دولت پیونگ‌یانگ آماده است تا مذاکرات شش‌جانبه درباره‌ى برنامه‌ى هسته‌اى‌اش را ادامه دهد».

کره‌ى شمالى آخرین بار در سال ۲۰۰۹  میلادى از مذاکرات شش‌جانبه‌ى هسته‌اى با آمریکا، روسیه، چین ، ژاپن و کره‌ى جنوبى، کناره گرفت.

 اعلام آمادگى کره‌ى شمالى براى ازسرگیرى مذاکرات هسته‌اى  پس از دیدار و گفت‌و گوهاى اخیر میان مسوولان این کشور و مقام‌هاى آمریکایى در نیویورک  صورت گرفت.

لازم به اشاره است کره شمالی، روز پنج‌شنبه، 28 ژوئیه، در یک نشست خبری خواستار تغییر صلح موقت خود با کره جنوبی به صلح دایم و ایجاد پیمان صلح با آمریکا شد و آن را اولین قدم برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای خود خوانده بود.

…………………………………………………….

در پی کشتار روز یک‌شنبه در شهرهای سوریه،

«احتمال نشست فوری شورای امنیت برای سوریه»

خبر / رادیو کوچه

کشتار مردم سوریه بر اثر تیراندازی ارتش این کشور در روز یک‌شنبه، 31 ژوئیه، واکنش‌های تند بین‌المللی را به هم‌راه داشت و هم‌زمان با محکومیت آمریکا، آلمان به طور رسمی از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا در این زمینه نشست فوری تشکیل دهد.

این در حالی است که بشار اسد از نیروهای این کشور به خاطر سرکوب معترضان ستایش کرده است.

وی در مراسم شصت و ششمین سال تاسیس ارتش سوریه خطاب به آن‌ها گفت: «ارتش وفاداری خود را به مردم و کشور ثابت کرده است. تلاش‌ها و هزینه‌هایی که متحمل شده است قابل ستایش است.»

در تظاهرات مختلف روز یک‌شنبه در شهرهای سوریه به‌ویژه حما بیش از ۱۴۰ تن کشته شدند. ۱۰۰ نفر از این افراد تنها در شهر حما جان خود را از دست داده‌اند.

این کشتار با واکنش شدید باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روبه‌رو شد و وی در بیانیه‌ای اقدامات دولت بشار اسد را محکوم کرد.

در بیانیه‌ رییس جمهوری آمریکا آمده ‌است: «‌بشار اسد نه می‌خواهد و نه توانایی آن را دارد که به خواسته‌‌های مشروع شهروندان سوری پاسخ بدهد.»

در همین حال، نماینده آلمان در شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز یک‌شنبه خواستار برگزاری نشست اضطراری‌ ۱۵ کشور عضو دایم این شورا درباره ناآرامی‌‌های سوریه شد.

بر اساس گمانه‌زنی‌ها، این نشست روز دوشنبه برگزار شود.

از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه، بریتانیا، فرانسه، ‌آلمان، پرتغال و آمریکا بارها رفتار خشن حکومت این کشور با معترضان را محکوم کرده‌اند اما روسیه، چین، آفریقای جنوبی، هند و برزیل از دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، با ابراز ناخرسندی از مداخله‌ نظامی ناتو در ناآرامی‌‌های لیبی، از هم‌راهی برای محکومیت سرکوب‌ها در سوریه خودداری کرده‌اند.

چین و روسیه به طور رسمی تهدید کرده اند که هرگونه قطعنامه ای در این زمینه را وتو خواهند کرد.

بر اساس گزارش‌های منتشره، از اواسط ماه مارس که اعتراض‌های گسترده در سوریه آغاز شده است، حدود ۱۵۸۳ نفر از مردم این کشور و ۳۶۹ نیروی نظامی و امنیتی جان باخته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,