Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
در پی کشتار روز یک‌شنبه در شهرهای سوریه،

«احتمال نشست فوری شورای امنیت برای سوریه»

2011 August 01

خبر / رادیو کوچه

کشتار مردم سوریه بر اثر تیراندازی ارتش این کشور در روز یک‌شنبه، 31 ژوئیه، واکنش‌های تند بین‌المللی را به هم‌راه داشت و هم‌زمان با محکومیت آمریکا، آلمان به طور رسمی از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا در این زمینه نشست فوری تشکیل دهد.

این در حالی است که بشار اسد از نیروهای این کشور به خاطر سرکوب معترضان ستایش کرده است.

وی در مراسم شصت و ششمین سال تاسیس ارتش سوریه خطاب به آن‌ها گفت: «ارتش وفاداری خود را به مردم و کشور ثابت کرده است. تلاش‌ها و هزینه‌هایی که متحمل شده است قابل ستایش است.»

در تظاهرات مختلف روز یک‌شنبه در شهرهای سوریه به‌ویژه حما بیش از ۱۴۰ تن کشته شدند. ۱۰۰ نفر از این افراد تنها در شهر حما جان خود را از دست داده‌اند.

این کشتار با واکنش شدید باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روبه‌رو شد و وی در بیانیه‌ای اقدامات دولت بشار اسد را محکوم کرد.

در بیانیه‌ رییس جمهوری آمریکا آمده ‌است: «‌بشار اسد نه می‌خواهد و نه توانایی آن را دارد که به خواسته‌‌های مشروع شهروندان سوری پاسخ بدهد.»

در همین حال، نماینده آلمان در شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز یک‌شنبه خواستار برگزاری نشست اضطراری‌ ۱۵ کشور عضو دایم این شورا درباره ناآرامی‌‌های سوریه شد.

بر اساس گمانه‌زنی‌ها، این نشست روز دوشنبه برگزار شود.

از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه، بریتانیا، فرانسه، ‌آلمان، پرتغال و آمریکا بارها رفتار خشن حکومت این کشور با معترضان را محکوم کرده‌اند اما روسیه، چین، آفریقای جنوبی، هند و برزیل از دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، با ابراز ناخرسندی از مداخله‌ نظامی ناتو در ناآرامی‌‌های لیبی، از هم‌راهی برای محکومیت سرکوب‌ها در سوریه خودداری کرده‌اند.

چین و روسیه به طور رسمی تهدید کرده اند که هرگونه قطعنامه ای در این زمینه را وتو خواهند کرد.

بر اساس گزارش‌های منتشره، از اواسط ماه مارس که اعتراض‌های گسترده در سوریه آغاز شده است، حدود ۱۵۸۳ نفر از مردم این کشور و ۳۶۹ نیروی نظامی و امنیتی جان باخته‌اند.

 بیشتر بخوانید:

«بیش از یک‌صد کشته و زخمی در شهر حما سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,