Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
یازدهم مرداد- دوم اوت

«تقویم تاریخ یازدهم مرداد»

2011 August 02

رادیو کوچه

1884 میلادی- «رومولو گاله‌گوس» (Rómulo Gallegos Freire) نویسنده و سیاست‌مدار ونزوئلایی زاده شد. نخستین نویسنده‌ی آمریکای لاتین است که با انتشار رمان «دونا باربارا» (Doña Bárbara) به شهرتی جهانی دست یافت. علاقه به فرهنگ مردمی و آداب و رسوم مردم روستا در آثار گاله‌گوس مشخص است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او عقاید آزادی‌خواه داشت و به علت مخالفت با «خوان ویسنته گومس» (Juan Vicente Gómez)، دیکتاتور ونزوئلا تبعید شد. در سال ۱۹۴۸ به برقراری دوران کوتاه دموکراسی در این کشور وی به عنوان چهل‌و‌ششمین رییس جمهوری برگزیده شد اما کم‌تر از یک‌سال با کودتای نظامی برکنار شد.

پس از درگذشت وی هر دو سال یک‌بار معتبرترین جایزه‌ی ادبی ونزوئلا به نام «رومولو گاله گوس» به به‌ترین رمان اسپانیولی‌زبان اعطا می‌شود.

1934 میلادی- مارشال «پاول لودویگ هیندنبورگ» رییس جمهوری آلمان درگذشت و همان روز هیتلر از پارلمان خواست که با تصویب یک قانون او را «رهبر و پیشوا» لقب دهد که هم رییس جمهوری باشد و هم صدر اعظم (رییس دولت). پاول هیندنبورگ قهرمان آلمان در جنگ جهانی اول و مارشال این کشور بود که با مرگ او راه برای قدرت مطلق شدن هیتلر هموار شد.

در ۲ اکتبر ۱۸۴۷ در«پوسن» (Posen) آلمان به دنیا آمد. در ۱۸ سالگی داخل ارتش شد و بعد از جنگ جهانی اول به درجه مارشالی ارتقا‌ یافت و به عنوان فرمانده قوای آلمان منصوب شد. در سال۱۹۲۵ به ریاست جمهوری برگزیده شد و هیتلر را به سمت صدر اعظم تعیین کرد.

1939 میلادی- «آلبرت اینشتاین» دانش‌مند آلمانی در نامه‌ای که برای روزولت رییس جمهوری وقت آمریکا فرستاد، به او تاکید کرد که ساخت بمب اتمی کاری است شدنی که هیتلر آن را دنبال می‌کند. این نامه روزولت را ترغیب کرد تا مقدمات تولید بمب اتمی را فراهم کند. یک دسته از دانش‌مندان مربوط دوم دسامبر 1942 (سه سال بعد) در دانش‌گاه شیکاگو موفق به کنترل واکنش‌های زنجیره‌ای اتم شدند و نخستین بمب اتمی آمریکا در نیمه جولای 1945 آزمایش شد و ششم آگوست (سه هفته بعد) بر ضد ژاپن به کار رفت.

1945 میلادی- کنفرانس سران دول فاتح در «پتسدام» (Potsdam) که از 17 ژوئیه آغاز شده بود، پس از موافقت با تقسیم آلمان و اتریش میان فاتحان و محاکمه اطرافیان هیتلر و باز گرداندن آلمانی‌ها از خاک لهستان و واگذاری تعیین مرزهای لهستان به یک اجلاس بین‌المللی به کار خود در چنین روزی پایان داد.

کنفرانس پتسدام، در سال آخر جنگ جهانی دوم یعنی سال ۱۹۴۵ میلادی با حضور ترومن، استالین و چرچیل تشکیل شد. در همین کنفرانس بود که به ترومن خبر دادند بمب اتمی با موفقیت آزمایش شده که وی نیز تصمیم به استفاده از آن علیه ژاپن گرفت.

1360 خورشیدی- پس از عزل «بنی‏صدر» از مسند ریاست جمهوری، ایران در حال مهیای دومین انتخابات ریاست جمهوری بود و بعد از برگزاری این دوره از انتخابات (مرداد ماه سال 1360)، «محمد‌علی رجایی» انتخاب شد‌. در چنین روز آقای رجایی به «حسینیه جماران» رفت و طی مراسمی‌، «آیت‌اله خمینی» مقام ریاست جمهوری وی را تنفیذ کرد.

محمد‌علی رجایی در دوران کوتاه 29 روزه ریاست جمهوری خود، «محمدجواد باهنر» را به عنوان نخست‏وزیر به مجلس معرفی کرد و با تشکیل کابینه‏ خود، در صدد برآمد مشکلات ناشی از شرایط جنگی و بحران‏های اقتصادی را مرتفع کند ولی در هشتم شهریور همان سال، در اثر انفجار بمب کشته شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1990 میلادی- نیروهای نظامی عراق با ورود به خاک کویت این کشور را به اشغال کامل خود درآوردند.

1924 میلادی- «آرتور جیمز بالدوین» (James Baldwin) نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، شاعر، مقاله‌نویس و فعال حقوق مدنی آمریکایی زاده شد. بالدوین مقالات خود را در مجموعه‌ای با عنوان «یادداشت‌های یک فرزند وطن» منتشر کرد که مورد استقبال و توجه قرار گرفت. «کسی نام مرا نمی‌داند» و «دفعه بعد، آتش می‌زنم» از داستان‌های عمیق، فلسفی و پر‌معنای او هستند. هم‌چنین نمایش‌نامه «قتل یک جوان سیاه» که به صورت فیلمی سیاسی ـ اجتماعی در آمده است به‌ترین فیلم‌نامه او به شمار می‌رود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,