Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت «نیراد چودری»

«روزنگاشت / سه سوار اثری در نودونه سالگی»

2011 August 02

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

 یکم آگوست برابر با سا‌ل‌روز درگذشت «نیراد چودری» نویسنده بنگالی است. او که در سال 1999 و در سن صد و دو سالگی درگذشت، آخرین اثر خود با نام «سه سوار» در سن نود ونه سالگی نوشت که نوشتن یک کتاب کامل و بدون نقص در این سن در تاریخ ادبیات جهان بی‌سابقه بوده است. «خاور خاور است و باختر، باختر»، «زندگی کردن و یا زنده بودن و زندگی نکردن» و «قاره جادوگران» و ده‌ها اثر دیگر از تالیفات دیگر او هستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نیراد چودری» در بیست‌و‌سوم نوامبر سال 1897 در بنگال شرقی (بنگلادش امروز) به دنیا آمد. او که در «دانش‌گاه کلکته» در رشته تاریخ تحصیل کرده بود، کار نویسندگی را از نوشتن مقاله و تفسیر خبر آغاز کرد.او برای رادیو هند هم تفسیر می‌نوشت و خودش این تفسیرها را در رادیو می‌خواند.

نخستین اثر چودری که در عین حال معروف‌ترین اثر او به حساب می‌آید «سرگذشت یک هندی گم‌نام» نام دارد. پیروزی این کتاب، باعث شد که چودری بیش‌تر کتاب‌هایش را به شکل بیوگرافی بنویسد. کتاب معروف دیگر او «خاور، خاور است و باختر، باختر» است.

چودری در این کتاب، ضعف ملل شرقی را نداشتن روزنامه‌نگار واقعی و قاضی تمام عیار دانسته و نوشته است که عادت چاپلوسی، کتمان حقیقت، به کم ساختن (قناعت)، ترس از مافوق و نیز رواج رشوه در سازمان‌های دولتی، فساد اداری، پارتی بازی از عوامل بزرگ عقب ماندگی بسیاری از ملل مشرق زمین هستند که باید آن‌ها را به حساب مغول‌ها گذاشت که پس از استیلا بر بیش‌تر مناطق آسیا، با بی رحمی، زورگویی و خشونت‌هایی که نسبت به مردم مغلوب به‌کار بردند، باعث رواج این عادات بد و روش‌های منفی شده‌اند.

کتاب مهم دیگر چودری، «کارهای ماکس مولر» شرق‌شناس آلمانی است که تاریخ ادیان مشرق زمین را در یک مجموعه پنجاه جلدی منتشر ساخت و همه عمرش را صرف مطالعه درباره مشرق زمین، هند و مزدائیسم (خداپرستی، آیین زرتشت، معتقدان به اهورا مزدا) کرد. «گذرگاه» عنوان یکی دیگر از تالیفات چودری است.

نیراد در تالیف دیگرش «زندگی کردن و یا زنده بودن و زندگی نکردن» نظر فلسفی خودش را درباره زندگی و فعالیت بیان داشته و لذت را در ادامه کار یا همان حرفه مورد علاقه و مطابق استعداد دانسته است. هم‌چنین «دست تو، ای ماجراجوی بزرگ»، «درباره کلایو»، «قاره جادوگران» و سی‌و‌نه اثر دیگر از تالیفات دیگر او هستند.

چودری که در بنگلادش امروز به دنیا آمده و در هند و انگلستان زندگی کرده بود در سن نودو نه سالگی آخرین کتاب خود تحت عنوان «سه سوار» را نوشت. نوشتن یک کتاب کامل، جالب و بدون نقص در این سن، در تاریخ ادبیات جهان بی سابقه بوده است و اما سرانجام نیراد چودری در یکم آگوست سال 1999 و در سن صد و دو سالگی درگذشت.

منبع ها:

تاریخ ایران و جهان در این روز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , ,