Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
سیدمحمد خاتمی:

«در عرصه سیاست و اجتماع باید از آمنه آموخت»

2011 August 02

سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، به دلیل انصراف آمنه بهرامی، از اجرای حکم قصاص اسیدپاشی، و گذشت از این حکم، که قرار بود روز دوشنبه، 1 اوت در بیمارستان دادگستری تهران صورت بگیرد، اقدام به انتشار پیامی خطاب به خانم بهرامی کرده است.

متن کامل پیام در پی آمده است:

به نام خدا

دل‌ها پر از درد می‌شود، هنگامی که آسیب‌های اجتماعی و خشونت‌هایی را رو به گسترش می‌یابیم که موجب تباهی جان‌ها و از هم پاشیدن زندگی‌ها و گسست پیوندها و از میان رفتن سلامت‌ها و افزایش نفرت‌ها و نگرانی‌ها می‌شود.

سال‌ها پیش، در دوران ریاست جمهوری که همواره دغدغه امنیت عمومی و نگاه‌داشت حق و حرمت مردم را داشتیم (هر چند در این باب آن‌گونه که دل‌خواه بود موفق نبودیم) و مشکلات و مسایل اجتماعی و پرخاش‌گری‌ها و آسیب‌ها هرگز قابل مقایسه با امروز نبود، هنگامی که خبر رسید که سنگ‌دل منحرف و بی‌انصافی بر چهره دختر جوانی که شادابی و زیبایی از جمله سرمایه‌های زندگی او است اسید پاشیده است و حاصل جنایت، محرومیت آن دختر جوان از نعمت بینایی و آسیب جدی به همه صورت و چهره او بوده است، بر خود لرزیدم، نه تنها بر اساس یک احساس شخصی که به خاطر مسوولیت بزرگ اجتماعی که ملت بزرگ بر عهده ما گذاشته بود؛ و مگر از مهم‌ترین مسوولیت‌های دولت حفظ و بسط امنیت اجتماعی در کنار حفظ و بسط امنیت سیاسی و اقتصادی و فرهنگی نیست؟ هر چند که نمی‌توان جامعه‌ای را در نظر آورد که هیچ نقطه نا‌امنی در آن نباشد. ولی نگرانی از این‌که ناامنی‌ها گسترده شود امری به‌جا است. آن روز این داستان غم‌انگیز پی‌گیری شد، ولی مگر می‌شد آن‌چه را آمنه خانم بهرامی عزیز از دست داده است به او برگرداند و تنها نقطه امید شکیبایی و بالا بودن توان تحمل این خانم بزرگوار و خانواده شریف او بود و آن سوی داستان جوان نگون‌بختی که شکوه زندگی خود و دیگری را نگون‌سار کرده بود و بدترین روزهای خود را می‌گذراند تا از یک‌سو حکم دادگرانه دادگاه او را به کیفر عمل زشت خود برساند و از سوی دیگر تازیانه تاب‌سوز ملامت وجدان.

وقتی در خبرها آمد که «آمنه» در کمال بزرگواری، آموزگاری کرد و از حق قصاص خود گذشت بر همه ثابت شد که در برابر سنگ‌دلی و بی‌آزرمی و نفرت‌پراکنی و خودخواهی و کین‌توزی هنوز می‌توان از مهربانی، شرافت و احترام به زندگی، دیگرخواهی و بزرگ منشی هم سراغ گرفت و زیبایی را در اوج آن به تماشا نشست. آن‌چه آمنه از خود نشان داد حکایت گر آن است که جان زیبا و شکوه‌مند را هیچ عاملی جز نفرت و نابردباری و خشونت نمی‌تواند زشت کند و یا زشت بنمایاند.

درود به آمنه خانم!

آیا در عرصه زندگی سیاسی و اجتماعی نیز نمی‌توان از آمنه آموخت و بحران را با آرامش و تنش را با احترام به یک‌دیگر و پاس داشت حق و حرمت انسان و دوری از غرور – به‌خصوص آنان که قدرت بیش‌تری دارند – سودا کرد؟

سید محمد خاتمی

۱۰ مرداد 1390

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,