Saturday, 18 July 2015
22 June 2021

«خبرهای دوم اوت ۲۰۱۱»

2011 August 02

در جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل:

«وقایع رخ‌داده در ماه اوت در سوریه وحشتناک بود»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

با ادامه سرکوب مخالفان در سوریه و بالا رفتن آمار کشته‌ها، شورای امنیت سازمان ملل متحد بعدازظهر دوشنبه، 1 اوت، به وقت آمریکا جلسه‌ای اضطراری تشکیل داده است.

این در حالی است که تاکنون جزییات چندانی از این جلسه منتشر نشده است.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل، گفته است گزارشی که از اوضاع سوریه ارایه شد «وحشتناک» بود و بیش‌تر حاضران جلسه نگرانی شدید خود را ابراز کرده و خشونت‌های حکومت سوریه را محکوم کردند.

روسیه، از متحدان حکومت بشار اسد رییس جمهوری سوریه، و یکی از پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد که حق وتو دارد، با صدور قطع‌نامه علیه سوریه مخالف است.

اما در ظاهر روسیه به‌طور تلویحی اعلام کرده ممکن است با بیانیه‌ای که لحن ملایم‌تری داشته باشد، موافقت کند.

قرار است اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد مجدد شام‌گاه دوشنبه، به وقت آمریکا، برای بررسی این موضوع تشکیل جلسه دهند.

مخالفان حکومت بشار اسد می‌گویند ارتش سوریه برای دومین روز متوالی با تانک و سلاح‌های سنگین به شهر حما‌ حمله کرده است.

بر اساس برخی از گزارش‌ها، چهار نفر در آتش‌باری‌های دوشنبه جان خود را از دست دادند. بیش از 140 تن از ساکنان حما و دیرالزور‌ در حمله روز یک‌شنبه ارتش سوریه کشته شدند.

اتحادیه اروپا نیز در واکنش به وقایع روزهای گذشته در سوریه، فهرست تحریم‌های این کشور را گسترش داده است.

…………………………………………..

مجلس نمایندگان آمریکا تصویب کرد

«‌افزایش سقف استقراض آمریکا تصویب شد»

خبر / رادیو کوچه

مجلس نمایندگان کنگره آمریکا طرحی را برای بالا بردن سقف استقراض برای جلوگیری از عدم توانایی دولت در پرداخت بدهی‌هایش تصویب کرده است.

این طرح با 269 رای مثبت در برابر 161 رای منفی تصویب شد.

به گزارش سی‌ان‌ان، این طرح اکنون باید به تصویب مجلس سنا برسد و توسط رییس جمهوری امضا شود تا جنبه قانونی پیدا کند.

این طرح سقف بدهی را که اکنون 14.3 تریلیون دلار است به میزان 2.4 تریلیون دلار بالا می‌برد و طی ده سال آینده تقریبن به همین میزان از هزینه‌های دولت می‌کاهد.

آمریکا 1.5 تریلیون دلار کسری بودجه دارد و بدهی عمومی این کشور در ماه مه به 14 تریلیون و 300 میلیارد دلار رسید که حد مجاز استقراض دولت این کشور است.

در ماه‌های اخیر بحث بر سر بالا بردن سقف بدهی عمق شکاف‌های عقیدتی موجود میان دو حزب را بیش از هر زمان نمایان کرد و چشم‌انداز تصویب این طرح در حالی روشن‌تر شده است که دولت می‌گوید در صورت عدم افزایش سقف بدهی، از روز دوم اوت قادر به پرداخت بعضی هزینه‌ها نخواهد بود.

…………………………………………..

در پی اجرای طرح بازخرید اجباری،

«اعتصاب ۲۴ ساعته روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 1 اوت، شماری از روزنامه‌نگاران و کارکنان خبرگزاری بریتانیایی بی‌بی‌سی، برای دومین بار در دو هفته گذشته دست به یک اعتصاب ۲۴ ساعته زده‌اند.

هدف از این اعتصاب اعتراض به کاهش اجباری کارکنان در بی‌بی‌سی اعلام شده است. اعتصاب پیشین، روز جمعه ۱۵ ژوییه صورت گرفته بود.

پس از به نتیجه نرسیدن گفت‌وگوها بین مقامات بی‌بی‌سی و رهبران اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران (ان‌یو‌جی)، اعضای این اتحادیه بار دیگر رای به اعتصاب دادند.

اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا می‌گوید: «بی‌بی‌سی قصد ندارد راه حلی معقول برای حل مسئله کسانی که به صورت اجباری بازخرید شده‌اند و یا در معرض این خطر قرار دارند، بیابد.»

یک سخن‌گوی بی‌بی‌سی ضمن عذر‌خواهی از مخاطبان این رسانه خبری به دلیل احتمال وقفه و یا کاهش در روند انتشار اخبار، تاکید کرده است که بی‌بی‌سی نمی‌تواند به اتحادیه روزنامه‌نگاران تضمین دهد که در آینده کاهش اجباری کارمندان وجود نخواهد داشت.

این اعتصاب بر فعالیت بخش فارسی بی بی سی در روز دوشنبه نیز تاثیر گذاشته است و در نتیجه آن، وب‌سایت فارسی به صورت عادی و همیشگی به روز نخواهد شد. در پی این اعتصاب، برنامه چشم‌انداز بامدادی بی‌بی‌سی فارسی در روز دوشنبه نیز به صورت عادی پخش نشد و برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی نیز در روز دوشنبه روال عادی خود را نخواهد داشت. بخش فارسی بی‌بی‌سی نیز ضمن پوزش از مخاطبان خود، از این‌که نمی‌تواند به صورت عادی، وظیفه اطلاع‌رسانی خود را در روز دوشنبه انجام دهد، متاسف است.

صادق صبا، رییس بخش فارسی بی‌بی‌سی در همین رابطه و در گفت‌و‌گویی با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی، به دلیل آن‌که برنامه‌های بخش فارسی به مانند برخی دیگر از بخش‌ها به روال عادی پخش نمی‌شود، از مخاطبان پوزش خواست. اما آقای صبا تاکید کرد که «اعتصاب حق مشروع و قانونی کارکنان بی‌بی‌سی است و این یکی از اصول دموکراسی است.»

آقای صبا در خصوص اعتصاب در بی‌بی‌سی گفت که در بخش فارسی هیچ بازخرید اجباری وجود نداشته است و برخی از کارکنان و روزنامه‌نگاران بخش فارسی «در حمایت از هم‌کاران خود در بخش‌های دیگر که با بازخرید اجباری مواجه هستند، در اعتصاب شرکت کرده‌اند؛ که این اقدام قابل احترام است.»

آقای صبا تاکید کرد که با کاهش حدود ۱۶ درصدی بودجه سرویس جهانی بی‌بی‌سی، برخی از بخش‌ها بسته شد، برخی دیگر از سرویس‌ها مجبور به بستن بخش‌های رادیویی خود شدند از جمله بی‌بی‌سی فارسی که در همین چارچوب برنامه شام‌گاهی خود را بست. اما او گفت که سایت فارسی بی‌سی فعالیت ۲۴ ساعته خود را ادامه می‌دهد، برنامه‌های بامدادی بی‌بی‌سی ادامه دارد و تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی نیز به انتشار اخبار و گزارش‌های خود ادامه می‌دهد.

آقای صبا گفت که ان یو جی معتقد است که بی‌بی‌سی تمام تلاش خود را برای باز به کارگیری روزنامه‌نگاران خود نکرده است؛ اگرچه مقامات بی‌بی‌سی می‌گویند که تمام تلاش خود را کرده‌اند و راهی به جز اتخاذ تصمیم برای بازخرید اجباری تعدای از کارکنان خود ندارند.

کاهش اجباری تعدادی از کارکنان بی‌بی‌سی به دنبال اعلام دولت بریتانیا مبنی بر کاهش هزینه‌ها صورت گرفته است و در همین رابطه مسوولان بی‌بی‌سی تمهیداتی را با هدف کاهش هزینه‌ها اتخاذ کرده‌اند.

دولت می‌گوید برای جبران کسری بودجه ۱۷۵ میلیارد دلاری و تقویت اقتصاد بریتانیا چاره دیگری ندارد.

پیش بینی شده است که حدود نیم میلیون نفر از کارکنان بخش های عمومی در بریتانیا بی‌کار شوند.

تصمیم دولت جدید این کشور برای کاهش بودجه بخش‌های عمومی با اعتراض‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده است.

…………………………………………..

توسط ماموران امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت سعید جلالی‌فر، فعال حقوق بشر»

خبر / رادیو کوچه

سعید جلالی‌فر، فعال حقوق بشر، ظهر روز یک‌شنبه، نهم مردادماه، توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش هرانا، مادر سعید جلالی‌فر در گفت‌وگویی کوتاه ضمن تایید بازداشت فرزندش افزود که وی روز گذشته با مراجعه به زندان اوین، جهت جلوگیری از اجرای وثیقه، دستگیر شد.

بازداشت این فعال حقوق بشر در حالی صورت گرفته که تاکنون دادگاهی جهت محاکمه وی تشکیل نشده است. وی که در آذرماه ۸۸ بازداشت شده بود، اواخر اسفندماه‌‌ همان سال با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

این عضو کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، طی این مدت چندین مرتبه از سوی مقامات قضایی احضار شده بود.

اتهام جلالی‌فر که از دانش‌جویان محروم از تحصیل دانش‌گاه زنجان و از فعالان حقوق کودک است، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شده بود.

…………………………………………..

به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام،

«یک‌سال حبس محکومیت فرجی، روزنامه‌نگار»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، مهران فرجی، خبرنگار اجتماعی روزنامه شرق، با صدور حکمی از سوی دادگاه انقلاب به یک سال حبس محکوم شده است.

به گزارش این رسانه‌ها، اتهام این روزنامه‌نگار، فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده است.

مهران فرجی در آذرماه سال پیش به این اتهام بازداشت و دو ماه در بند 209 زندان اوین زندانی شده بود.

…………………………………………..

لیگ برتر فوتبال ایران،

«ملوان به دنبال جبران شکست برابر پرسپولیس»

خبر / رادیو کوچه

مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران از شام‌گاه سه‌شنبه، 2 اوت، آغاز می‌شود، رقابت‌هایی که براساس اعلام سازمان لیگ برتر قرار است تا 290 روز ادامه پیدا کند و در تاریخ 29 اردی‌بهشت‌ماه 91 با معرفی چهره قهرمان به اتمام برسد.

به گزارش مهر، بر اساس برنامه یازدهمین دوره لیگ ایران، امشب تیم‌های داماش گیلان – صنعت نفت آبادان، فجرسپاسی شیراز – نفت تهران، مس کرمان – شهرداری تبریز، سایپای البرز – صنایع مس سرچشمه، تراکتورسازی تبریز – صبای قم، راه آهن – ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان – شاهین بوشهر و پرسپولیس تهران – ملوان بندرانزلی به مصاف هم خواهند رفت.

هم‌چنین در تنها بازی روز چهارشنبه سپاهان اصفهان به دیدار استقلال تهران خواهد رفت.

لازم به اشاره است فصل قبل که دهمین دوره این رقابت‌ها بود با قهرمانی تیم سپاهان اصفهان به پایان رسید.

…………………………………………..

سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی:

«آرامش در سوریه مطلوب برخی نیست»

خبر / رادیو کوچه

سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، 2 اوت، در نشست مطبوعاتی خود در خصوص درگیری‌ها با گروه پژاک، تحولات سوریه و احتمال تاخیر در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر با خبرنگاران گفت‌وگو کرده است.

به گزارش مهر، رامین مهمانپرست در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی در پاسخ به سئوالی در رابطه با مذاکرات ایران با آلمان در خصوص فعالیت‌های گروه پژاک که رهبر آن در آلمان به سر می‌برد، تصریح کرد: «در رابطه با فعالیت گروهک‌های تروریستی که با پوشش حمایتی غرب و اروپایی از این گروهک‌ها صورت می‌گیرد بارها تذکر داده شده که تروریست پدیده شومی است و حمایت از آن به نفع هیچ کشوری نیست.»

وی اضافه کرد: «باید با گروه‌های تروریستی برخورد شود و اعضای آن محاکمه شوند و جلوی فعالیت آنان گرفته شود و ما اجازه فعالیت‌های تروریستی علیه ملت خود را به هیچ گروهی نخواهیم داد.»

این در حالی است که درگیری بین نیروهای سپاه پاسداران و گروه پژاک در مناطق مرزی ایران و عراق در اقلیم کردستان عراق از دو هفته پیش آغاز شده و تاکنون منجر به کشته و زخمی شدن نیروهای دو طرف درگیر شده است. هم‌چنین صدها خانواده کرد بر اثر بمباران نیروهای سپاه پاسداران آواره شده‌‌اند.

هم‌چنین وی در واکنش به اظهارات یکی از مقامات وزارت خزانه داری آمریکا مبنی بر این‌که ایران گذرگاه تامین مالی القاعده است، بیان داشت: «اظهارات مسوولان خزانه‌داری آمریکا درباره ایراد اتهام به تهران مبنی بر ارتباط با القاعده فکر می‌کنیم که یک تفکر صهیونیستی که تلاش اصلی آن ضربه منافع ماست، دایمن مشغول فضاسازی و ایجاد ابهام است و ما شاهد این برخوردهای بی‌پایه و اساس هستیم‌.»

وی تاکید کرد: «این اظهارات ارزش بررسی و پی‌گیری ندارد.»

مهمانپرست در پاسخ به سوالی در رابطه با سفر دبیر شورای امنیت روسیه به تهران و احتمال ارایه طرح گام‌به‌گام از سوی روسیه در این سفر گفت: «سفر دبیر شورای امنیت روسیه به ایران در چارچوب رای‌زنی مستمر کشور ما و روسیه است و موضوعات مختلفی در رابطه با مسایل دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی در دستور کار است و احتمالن بحث‌های مربوط به فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان نیز در این گفت‌وگوها مطرح می‌شود.»

مهمانپرست اضافه کرد: «هم‌چنین جزییات طرح گام‌به‌گام در حال دریافت، مذاکره و رایزنی است.»

مهمانپرست در خصوص طرح حمله نظامی به سوریه که از سوی برخی کشورها از جمله بریتانیا مطرح شده است، گفت: «در رابطه با تحولات داخلی کشورهای منطقه شمال آفریقا و خلیج پارس هر‌گونه مداخله خارجی در این کشورها مشروعیت ندارد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان کرد: «متاسفانه برخی قدرت‌های خارجی به دنبال پی‌گیری اهداف خاص تهدیدآمیزند و تلاش می‌کنند تنش در داخل کشورها و بین کشورهای مختلف را دنبال کنند.»

این خبرنگار پرسید آیا جزئیات طرح گام به گام دریافت شده است که

مهمانپرست در رابطه با برگزاری جلسه دادگاه سه تبعه آمریکایی که متهم به ورود غیر‌قانونی به ایران هستند، گفت: «قوه قضاییه باید نظر نهایی در رابطه با این سه متهم آمریکایی را بدهد و پرونده قضایی است و معتقدیم دادگاه در شرایط عادلانه به کار خود ادامه می‌دهد و رای نهایی را صادر خواهد کرد.»

مهمانپرست گفت: «شواهد در سوریه حاکی از دخالت کشورهای فرامنطقه‌ای و فعالیت گروه‌های مسلح بین تظاهرکنندگان است و غرب دخالت آشکار می‌کند که نمونه آن حضور سفیر آمریکا در بین تظاهرکنندگان است که با هیچ قاعده دیپلماتیک سازگاری ندارد و آشکارا دخالت این کشور را نشان می‌دهد.»

وی با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در سوریه گفت: «این اصلاحات خیلی از مطالبات را پوشش می‌دهد و اگر قدرت‌ها اجازه دهند سوریه به سمت آرامش پیش می‌رود اما به نظر نمی‌آید آرامش سوریه مطلوب آمریکا، متحدانش و رژیم صهیونیستی باشد.»

سخن‌گوی دست‌گاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در خصوص احتمال تاخیر مجدد در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر گفت: «نیروگاه در مسیر تکمیل قرار دارد و مسئله‌ای که حاکی از تاخیر و تعویق در راه‌اندازی نیروگاه باشد وجود ندارد.»

…………………………………………..

در پی اجرای حکم بیست ماه حبس،

«انتقال احمد قابل به زندان وکیل آباد مشهد»

خبر / رادیو کوچه

احمد قابل روشن‌فکر دینی و از شاگردان آیت‌اله منتظری برای سومین بار طی دو سال گذشته بازداشت و به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شده است.

به گزارش جرس، وی که روز یک‌شنبه در پی تایید حکم ۲۰ ماه زندان به دادگاه انقلاب مشهد مراجعه کرده بود‌، به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.

آقای قابل هم اکنون در بند قرنطینه زندان وکیل آباد مشهد نگه‌داری می‌شود.

آقای قابل در دیماه سال ۸۹ مجددا از زندان وکیل آباد آزاد شد و هم اکنون با تایید حکم زندانش برای بار سوم به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,