Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
تنش در شورای امنیت،

«مخالفت روسیه و چین با صدور قطع‌نامه علیه سوریه»

2011 August 03

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 2 اوت، نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، با وجود مذاکرات فشرده در نیویورک، نتوانسته‌اند که درباره پیش‌نویس یک قطع‌نامه که حکومت سوریه را به خاطر سرکوب معترضان محکوم می‌کند، به توافق دست پیدا کنند.

روسیه و چین در کنار آفریقای جنوبی، هند و برزیل، هم‌چنان با پیش‌نویس قطع‌نامه پیشنهادی کشورهای غربی عضو شورای امنیت، مخالفند.

روسیه که با حکومت بشار اسد رابطه سیاسی نزدیکی دارد، در عین حال اذعان داشت به طور اصولی با این قطع‌نامه مخالف نیست و احتمالن از یک پیش‌نویس «متوازن» حمایت خواهد کرد.

شورای امنیت در پی تشدید حملات ارتش و نیروهای امنیتی سوریه به شهر حما‌، بحران سوریه را در دستور کار خود قرار داده است.

بنا بر گزارش‌ها، این حملات که با شروع ماه رمضان نیز هم‌چنان ادامه یافته، بیش از ۱۴۰ کشته برجای گذاشته است.

مخالفان بشار اسد از این واقعه به عنوان «کشتار رمضان» یاد می‌کنند.

به گزارش رویترز، دولت سوریه روز سه‌شنبه از هند، رییس دوره ای شورای امنیت، خواست که به «تبلیغات غرب» توجه نکند.

از سوی دیگر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا برای نخستین بار با فعالان سیاسی مخالف دولت سوریه در واشنگتن دیدار کرده است.

او گفت درخواست مخالفان این است که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، به طور رسمی برای مردم سوریه سخن‌رانی کند و خواستار کناره‌گیری بشار اسد، رییس جمهوری سوریه شود.

این ملاقات همزمان با افزایش فشارهای دیپلماتیک بر دولت سوریه برای توقف عملیات در شهر حما‌ انجام شد.

لازم به اشاره است روز سه‌شنبه هم‌چنین دولت ایتالیا سفیرش را از دمشق فراخوانده است و اتحادیه اروپا تعداد بیش‌تری از مقامات سوری را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.

هم‌چنین بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد بشار اسد، رییس جمهوری سوریه انسانیت خود را از دست داده و او باید به درخواست‌های جامعه بین‌المللی و به ویژه خواسته‌های و آرزوهای مردم سوریه گوش کند.

 آقای بان‌کی‌مون افزود که بارها با بشار اسد صحبت کرده و از وی تقاضا کرده از طریق مسالمت‌آمیز  مسایل را حل کند. وی گفت: «بشار اسد باید آگاه باشد که تحت قانون بین‌المللی بشر‌دوستانه، وی مسوول است. من معتقدم که وی انسانیت خود را از دست داده است.»

بیشتر بخوانید:

«۲۴ کشته در یورش تازه ارتش به شهرهای سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,