Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
گزارش‌گر ویژه حقوق بشر برای ایران:

«درخواست رسمی برای ورود به ایران را به مسوولان داده‌ام»

2011 August 04

خبر / رادیو کوچه

احمد شهید، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران روز چهارشنبه، 3 اوت، از مقامات جمهوری اسلامی خواست به او اجازه ورود داده شود تا بتواند در موارد اتهامی نقض حقوق بشر جمهوری اسلامی علیه شهروندان ایران تحقیق و بازرسی کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای شهید در بیانیه‌ای اعلام کرد: «من تقاضای رسمی معرفی خود و برنامه‌هایم برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در ایران را به مقامات جمهوری اسلامی ارسال کرده‌ام.»

آقای شهید گفت که «امیدوارم مقام‌های حاکم بر ایران قدم‌های لازم را بردارند و به مسوولیت و وظایف خود در امور حقوق بشر ایران عمل کنند.»

آقای شهید که از روز اول ماه اوت، دوشنبه گذشته، به طور رسمی مسوولیت خود برای گزارش‌گری ویژه حقوق بشر سازمان ملل آغاز کرده، گفت که از نماینده جمهوری اسلامی در دفتر سازمان ملل در ژنو تقاضای ملاقات کرده و تلاش می‌کند گفت‌وگو با مقامات ایران را دنبال کند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در چهارم فرودین ماه امسال، 24 مارس، به پیشنهاد ایالات متحده، منصب جدیدی را به عنوان گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در امور ایران ایجاد کرد.

به گفته مقام‌های سازمان ملل از سال ۲۰۰۵ تاکنون  ایران به نمایندگان این سازمان اجازه نداده برای بررسی اوضاع حقوق بشر به کشور بیایند.

بیشتر بخوانید:

«سیاست‌ ما پذیرش گزارش‌گر سازمان ملل نیست»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,