Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
سیزدهم مرداد- چهارم اوت

«تقویم تاریخ سیزدهم مرداد»

2011 August 04

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1335 خورشیدی- دکتر «محمد مصدق» پس از تحمل سه سال زندان به احمد‌آباد (ساوجبلاغ ـ نزدیک کرج و به قول خود او قلعه احمدآباد) تبعید شد و تا پایان عمر به مدت ده سال و هفت ماه در این روستا تحت نظر بود. تبعید دکتر مصدق به این روستا، از سوی حقوق‌دانان عملی غیر قانونی اعلام شده است، زیرا این تبعید به حکم دادگاه نبود و به اراده و طبق سیاست دولت وقت صورت گرفته بود. دولت وقت دکتر مصدق را دو هفته زودتر از انقضای محکومیت از زندان خارج کرده و به احمدآباد فرستاده بود تا بتواند او را تبعید کند. این رهبر ملی پیش‌تر هم (قبل از نخست وزیر شدن) یک بار به احمد‌آباد تبعید شده بود. وی در احمدآباد مدفون است و آرام‌گاه او از بناهای ملی ایران به شمار می‌رود.

1901 میلادی- «لویی آرمسترانگ» (Louis Armstrong) یکی از مشهورترین موسیقی‌دان جاز، در آمریکا زاده شد. او برترین نوازنده ترومپت تاریخ و به عقیده بسیاری از منتقدان بزرگ‌ترین شخصیت موسیقی غرب در صد سال اخیر به شمار می‌رود.

او در ابتدا به عنوان نوازنده کورنت (شیپور کلید‌دار بم) شناخته شد، سپس به نواختن ترومپت روی آورد و در نهایت در سال‌های پایانی حرفه‌اش، بیش از هر چیز به آوازه‌خوانی شهرت داشت. آرمسترانگ با تک‌نوازی‌های نوآورانه خود موجب تغییرات بنیادی در موسیقی جاز شد و از تاثیرگزارترین خوانندگان این سبک به‌شمار می‌رفت .او فعالیت حرفه‌ای خود را از دهه‌ی ۱۹۲۰ آغاز کرد. خلاقیت‌های او در نواختن انفرادی موجب شد که موسیقی جاز از ارکسترهای گروهی به اجرای انفرادی نیز روی بیاورد.

از ترانه‌های معروف وی می‌توان از «سلام دالی» (Hello, Dolly) و «چه دنیای شگرفی» wonderful world) (what a، نام برد.

1914 میلادی- بریتانیا، آلمان را متهم به نقض پیمان لندن و اعزام نیرو به بلژیک کرد و به آن کشور اعلان جنگ داد. اعلان جنگ ارتش آلمان به بلژیک و متعاقب آن، اعلان جنگ انگلستان به آلمان در چنین روزی از سال ۱۹۱۴ میلادی صورت گرفت. از نیمه‏ دوم قرن نوزدهم، اگرچه جنگ‏های پراکنده‏ای در سطح جهان میان کشورهای مختلف ادامه داشت، اما در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ فرانتس فردیناند ولیعهد اتریش و همسرش توسط یک دانش‌جوی صرب در جریان سفر این دو به شهر سارایوو ترور شد و به قتل رسید. به‏دنبال این حادثه، دولت اتریش خواستار دخالت مستقیم در بازجویى و سایر مراحل پرونده‏ این قتل شد. دولت صربستان از توطئه‏ قتل ولیعهد اتریش اطلاع نداشت ولی متهم به شرکت در این توطئه شد و دولت اتریش ضمن آمادگی برای یک تهاجم نظامی به صربستان، روز ۲۳ ژوئیه‏ ۱۹۱۴ اولتیماتومی به دولت صربستان اعلام کرد. صربستان برای جلوگیری از وقوع جنگ، شرایطی را که اتریش در اولتیماتوم خود عنوان کرده بود پذیرفت اتریش، در ۲۸ ژوئیه‏ ۱۹۱۴ به ‏صربستان حمله کرد و از ماه اوت همان سال، با حمایت آلمان از اتریش و حمله‏ ارتش آلمان به بلژیک، جنگ آغاز شد.

2007 میلادی- کاوش‌گر «فینیکس» (Phoenix) فضاپیمای فرودگر و بدون سرنشینی است که بر روی سیاره مریخ، ماموریت خود را آغاز کرد و در چنین روزی به فضا پرتاب شد، و بر طبق برنامه در روز ۲۵ مه ۲۰۰۸ در منطقه قطب شمال سیاره مریخ فرود آمد. فینیکس پس از به‌کار انداختن بازوی روباتیک خود، به نمونه‌برداری و آزمایش‌های علمی پرداخت.

برنامه کاوش‌گر فینیکس توسط آزمایش‌گاه مطالعات ماه و سیارات در دانش‌گاه «آریزونا» پیشنهاد و مدیریت شده است. سازمان «ناسا» ناظر بر انجام این عملیات بوده و کشورهای آلمان، بریتانیا، دانمارک، کانادا و سوئیس در این برنامه مشارکت کردند.

فینیکس، از بین هفت کاوش‌گر فرود آمده بر سطح مریخ تاکنون، ششمین فضاپیمای کاوش‌گری است که با موفقیت بر سطح این سیاره فرود آمده است. هم‌چنین اولین فضاپیمایی است که برای فرود بر سطح مریخ از موتورهای ترمزکننده استفاده کرده است. این فضاپیما دو ماه بیش‌تر از مدت زمان پیش‌بینی شده برای آن (سه ماه) به کاوش در سطح مریخ پرداخت و سرانجام با مخابره آخرین پیام در دوم نوامبر ۲۰۰۸ در زمستان این سیاره، پایان ماموریت، در تاریخ ۱۰ نوامبر توسط ناسا اعلام شد.

نخستین هدف این ماموریت مطالعه پیشینه زمین‌شناسی سیاره مریخ برای بررسی امکان وجود «آب» در آن و دومین هدف جست‌وجو برای یافت محیط مناسب برای پرورش حیات در میان لایه‌های یخ و خاک بود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1875 میلادی- «هانس کریستین آندرسن» نویسنده کتاب کودکان درگذشت.

1736 میلادی- «رضاقلی میرزا افشار» که از جناب پدر خود – نادرشاه – فرمان‌دار همه خراسان شده بود «ابوالحسن خان» فرمان‌دار محلی بلخ را که در پرداخت مالیات تعلل می‌کرد دستگیر و برای محاکمه و مجازات نزد پدرش فرستاد که در آن تاریخ در قندهار بود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

سلطان

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,