Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
توسط نزدیک به هشتادتن از شخصیت‌های جهانی مطرح شد

«درخواست از ایران براى آزادى کوهنوردان آمریکایی»

2009 December 03

نزدیک به هشتاد تن از شخصیت جهانى و چندین سازمان بین‌المللى، روز چهارشنبه، یازدهم آذرماه، با فرستادن نامه‌اى به محمود احمدى‌نژاد، خواستار آزادى سه کوهنورد آمریکایی از زندان اوین در جمهورى اسلامى ایران شدند.

20091203-news-namehtoahmadinejad

این افراد که نامه خود را به دفتر نمایندگی ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک تسلیم کردند تا به رئیس‌جمهوری ایران ارایه شود در این نامه از محمود احمدی‌نژاد خواسته‌اند تا از خود گذشت نشان داده و این سه جوان را بی هیچ تاخیری آزاد کند.

آن‌ها خطاب به رئیس‌جمهوری ایران نوشته‌اند: «سه کوهنورد جوان آمریکایی، شین باوئر، سارا شورد و جاش فتال چهار ماه است که بدون هیچ اتهام رسمى و بى‌ارتباط با خانواده‌هاى خود و به رغم وعدۀ بیش از دو ماه پیش شما براى رسیدگى به پروندۀ آن‌ها با اعمال حداکثر گذشت و ارفاق توسط قوه قضائیه، هم‌چنان در زندان اوین به سر مى‌برند.»

به گزارش رادیو فردا، در این نامه اضافه شده که ادامه‌ی بازداشت آنان بدون رسیدگى‌هاى لازم، بر این نگرانى شدید مى‌افزاید که ایران، سه جوان آمریکایی را به خاطر دلایل سیاسى در زندان نگاه داشته و موجب به زیرسوال رفتن تعهد ایران به حکومت قانون شده‌است.
در پایان نامه بار دیگر از محمود احمدی نژاد خواسته شده‌است که در این مسئله دخالت کند و از مقام‌هاى قضایی بخواهد که وسایل آزادى شین، سارا و جاش را فراهم آورند تا آنان بى درنگ به نزد خانواده‌هاى خود بازگردند.
در میان امضاکنندگان این نامه، اشخاص نامدارى چون بانو «هنان عشراوى»، استاد دانشگاه و وزیر پیشین حکومت خودگردان فلسطین، «رابرت برگنو»، رییس دانشگاه برکلى در کالیفرنیا، «سر ریچارد برنسن»، بنیانگدار صنایع ویرجین در بریتانیا و آمریکا، «فرناندو هنریک کاردوسو»، رییس جمهور پیشین برزیل، «ذکى شهاب»، نویسنده و روزنامه نگار معروف فلسطینى، پروفسور «نوآم چامسکى»، متفکر و استاد انستیتوى تکنولوژى ماساچوست «ام – آى – تى»، «ژان فرنسوا ژولییار»، دبیرکل سازمان روزنامه‌نگاران بدون مرز، «رابرت کندى جونیور»، فرزند سناتور فقید آمریکایی و ده‌ها شخصیت معتبر جهانى دیگر دیده مى‌شوند.
پیش از این، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران چندی پیش اتهام این سه نفر را جاسوسی اعلام کرده و گفته بود: «تحقیقات در مورد‌ این سه نفر ادامه دارد و در فرصت نه چندان دوری درباره آنها اظهارنظر خواهد شد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,