Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
پس‌کوچه تماشا

«زندانیان و محکومان بر صحنه تاتر»

2011 August 05

مجید بهشتی / رادیو کوچه

majid.b@koochehmail.com

اثری از «هارولد پینتر» در ایتالیا به صحنه رفت

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش ایران تاتر، نمایش« اتاق» اثر نمایش‌نامه‌نویس انگلیسی «‌هارولد پینتر» و به کارگردانی «‌ساسو مارکون‌» در ایتالیا در سی‌امین دوره جشن‌واره «‌اورستیادی دی جیبلینا» به صحنه رفته است‌.‌ این جشن‌واره هر ساله در تابستان و در شهر جیبلینا واقع در سیسیل برگزار شده و از سال 1981 فعالیت خود را آغاز کرده است. در اجرای اثر «پینتر» «‌ساسو مارکونی» کوشیده تا مرز میان واقعیت و ورای واقعیت را به هم ریخته و با درون مایه‌هایی از طنز آن را بیامیزد.

در این سلسله اجراها و در روز 24 تیرماه نیز نمایشی با اقتباس از تراژدی زنانه «ترویان» اثر« اوریپید» و با نام «خشم سرخ» به اجرا گذاشته شد.

این جشن‌واره پس از سالیان سال به مکان گردهمایی کارگردانان، بازیگران و طراحان تبدیل شده و در این دوره به شکل خاص به رابطه انسان و خاطراتش می‌پردازد. جشن‌واره اورستیادی از 11 تیرماه کار خود را آغاز کرده و تا 11 شهریور به درازا خواهد انجامید. تمام نمایش‌های این جشن‌واره در یکی از خانه‌های رعیتی قدیمی که بازسازی شده و درمحل تاتر «‌اورستیادی دی جیبلینا‌» است، به صحنه می‌روند.

نمایش «نامه‌ای به چخوف» در پایتخت ایرلند اجرا می‌شود‌

نمای‌شنامه‌ها و خاطرات «آنتوان چخوف‌» دست‌مایه نمایشی موزیکال با نویسندگی و کارگردانی «داینل فینزی پاسکا» قرار گرفته که در افتتاحیه جشن‌واره «اولستر بانک» دوبلین به صحنه می‌رود.

این اثر با هم‌راهی حرکات آکروباتیک، موسیقی و تصاویر مولتی مدیا، در روزهای 7 تا 10 مهرماه عرضه می‌شود. «نامه‌ای به چخوف» پیش‌تر در سال 2010 و در افتتاحیه جشن‌واره بین‌المللی چخوف اجرا شده و از عناصر سورئالیستی سود می‌جوید.

گفتنی است که در روز 8 مهرماه پس از اجرا و با حضور کارگردان و اعضای گروه «دونکا» گفت‌وگویی با علاقه‌مندان این نمایش صورت خواهد گرفت.

پنجاه و چهارمین جشن‌واره بین‌المللی «اولستر بانک» که در این دوره پذیرای 28 نمایش در 25 تماشاخانه شهر دوبلین است، از 7 مهرماه کار خود را آغاز کرده و 18 روز ادامه خواهد داشت. از جمله مهمانان خارجی این دوره می‌توان به حضور چند گروه از بلژیک، انگلیس، فرانسه و دانمارک اشاره کرد.

یک گروه از زندانیان آلمان اجرایی از اثر «‌سروانتس» را به نمایش گذارده‌اند

گروهی از زندانیان برلین که نام «آف براک» (AufBruch) را بر خود نهاده، به تازگی اجرایی میدانی از «‌دن کیشوت» را به کارگردانی «‌پیتر آتاناسو» در زندان‌های آلمان، شیلی و روسیه عرضه کرده‌اند.

آف براک که 13 سال است در آلمان به اجرای نمایش می‌پردازد، از جمله خاص‌ترین گروه‌های تاتری این کشور به شمار می‌رود.

مدیران، تهیه‌کنندگان و طراحان این گروه همگی از حرفه‌ای‌های دنیای تاتر به شمار می‌روند، اما بازیگران آن از جمله محکومان و زندانیان هستند. این گروه «‌دن کیشوت» را در آغاز در حیاط زندان به نمایش گذارد.

تماشاگران آثار آنان برای دیدن اجراهایشان در زندان «‌تگلم» برلین نمی‌توانند بسیاری از وسایل خود را به هم‌راه داشته باشند، اما نمایش «دن کیشوت» امروز به پلی میان دنیای درون و بیرون زندان تبدیل شده و عنصر ارتباطی زندانیان با مردم به شمار می‌رود. این زندان 1500 زندانی دارد که 19 نفر از آنان در اجرای اثر «‌سروانتس» هم‌کاری می‌‌کنند.

اقتباسی از اثر هنریک ایبسن در هند و استرالیا به صحنه می‌رود

گروه تاتر «آبینایا» با کارگردانی «‌یوتیش ام‌جی» اجرای اقتباسی غیر‌معمول از اثر «هنریک ایبسن» با نام «‌ساگارا کانیاکا» (بانویی از دریا) را در نیو دهلی، در جشن‌واره سالیانه «‌باهارات رنگ ماهوستاو» و در مدرسه ملی درام نیو دهلی به صحنه می‌برد. در این اقتباس، بر روی شخصیت سه کاراکتر محوری، الیدا ونجل، دکتر ونجل و غریبه، تمرکز شده است.

پس از اجرا در نیو دهلی، هفت تن از اعضای این گروه برای تمرین و در ماه اکتبر، راهی استرالیا خواهند شد تا با کارگردانی «‌روبرت دیویدسن » و با موسیقی زنده «‌آندره روسم» ابتدا در شهر بریزبن به اجرای متفاوتی پرداخته، سپس به هند سفر می‌کنند و در ماه می سال آینده، در شهر بنگالور اجرا خواهند کرد. این اثر در سال 2012 در جشن‌واره بین‌المللی تاتر و با هم‌کاری خانه هنرهای شهر بریزبن استرالیا به صحنه می‌رود.

در پاتوق سنتی «تالار وحدت»‌ نقالی، شاه‌نامه‌خوانی، موسیقی نمایش‌های سنتی ایران 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد «‌رودکی»» پاتوق سنتی تالار وحدت با برنامه آیین‌های نمایشی و موسیقیایی «رخصت» در بخش جنبی ویژه برنامه‌های ماه رمضان که تحت عنوان «دل‌شدگان» در تالار وحدت برگزار خواهد شد، این برنامه، بخش‌های متنوعی هم‌چون نقالی، شاه‌نامه‌خوانی، نقل موسیقیایی، موسیقی نواحی ایران، نمایش‌های سنتی ایران، آیین‌های ویژه در قوم‌های مختلف و … را شامل می‌شود؛ این در حالی است که تمامی این برنامه‌ها در درون بازی «ترنا» که بازی ویژه شب‌های ماه رمضان است تدارک دیده شده  و به اجرا در می‌آید.

حضور پیش‌کسوتانی هم‌چون «داود فتحعلی بیگی» برای اجرای نمایش‌های آیینی و سنتی ایران «مرشد ترابی» « مرشد دهقان،» مرشد سعیدی برای نقالی« محمد یگانه» «سهراب محمدی »و … برای نقل موسیقیایی است این ویژه برنامه به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی از 13 مرداد تا 8 شهریور  پس از اذان مغرب تا ساعت 24  برگزار و پذیرای علاقه‌مندان و هنر دوستان خواهد بود.

نمایش «خواجه نظام» به کارگردانی «شکرخدا گودرزی» اجرای یک‌شنبه 10 مردادماه خود را به «بهزاد فراهانی» کارگردان و بازیگر با سابقه تاتر ایران تقدیم کرد

به گزارش روابط عمومی نمایش «خواجه نظام» در اجرای روز یک‌شنبه 10 مردادماه نمایش «خواجه نظام» نوشته و کارگردانی «شکرخدا گودرزی» هنرمندانی چون «مریم معترف» «نیره فراهانی» «حسن باستانی،» «سیروس همتی» و «الهام جعفرنژاد» نیز به تماشای این نمایش نشستند.

در نمایش «خواجه نظام»، «اصغر همت»، «فرزانه نشاط‌خواه»، «خسرو احمدی»، «نسیم ادبی»، «ایوب آقاخانی»، «عباس شادروان»، «افشین زارعی»، «آذر خوارزمی»، « صادق توکلی»، «عبدالرضا فریدزاده» و تنی چند به ایفای نقش می‌پردازند.

«سیامک احصایی » طراحی صحنه نمایش «خواجه نظام» را بر عهده دارد و «منیره ملکی» طراح لباس، «ماریا حاجیها» طراح گریم، «احسان تارخ »و «مهدی رفعتی» آهنگ‌ساز، «بابک جواهرپور» طراح پوستر و بروشور، «نیما گودرزی» دستیار کارگردان و مدیرتولید، «اختر تاجیک» عکاس و «منصور علیاری» منشی صحنه این نمایش هستند.

نمایش «خواجه نظام» از مرگ آرت ارسلان دومین پادشاه سلجوقی تا پایان زندگی خواجه نظام را در بر می‌گیرد. این نمایش در تالار چهارسوی مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    CQPZAP kgtabrazldpc, [url=http://phujsdkdqriz.com/]phujsdkdqriz[/url], [link=http://iibfncmkunjh.com/]iibfncmkunjh[/link], http://myrscjeswamf.com/