Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
آن‌چه انقلاب ترسیم کرد؟

«بعضی‌ها بستنی روکش طلا می‌خورند، بعضی‌ها نان شب ندارند»

2011 August 06

منبع: واشینگتن پست

در برج میلاد مردم عادی می‌توانند با خرید بلیط 20 دلاری با آسانسور خود را به قسمت بالای برج رسانده و از آن‌جا تهران را مشاهده کنند. هم‌چنین از شیشه دوجداره‌ای به تماشای رستوران گردان برج میلاد در قسمت «وی‌آی‌پی» بنشینند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما با گذشت بیش از 3 دهه از انقلاب درآمدهای نجومی نفت که میلیارد‌ها دلار پول می‌شود‌، این امکان را برای عده‌ای از ثروت‌مندان ایرانی فراهم کرده که این بستنی روکش طلا را بخورند.

در اثر سیاست‌های نادرست دولت و نیز فساد اقتصادی موجود در ایران‌، طبقه‌ای جدید از سرمایه‌داران در ایران شکل گرفته است‌. این طبقه فرزندان برخی مقامات و خانواده صاحبان صنایع و کارخانه‌ها و نیز افرادی را شامل می‌شود که با زدوبند و با سودهای پایین میلیاردها تومان از بانک‌ها وام گرفته‌اند و این در حالی است که افزایش در آمد نفتی ایران در سال‌های گذشته  (‌500 میلیارد دلار در 5 سال گذشته) این طبقه جدید سرمایه دار در ایران را بیش از دیگر طبقات منتفع کرده است.

طبقه سرمایه‌دار جدید در ایران ماشین پورشه سوار می‌شود‌، برای پارتی‌های آخر شب خاویار سرو می‌کند و در بلند‌ترین رستوران چرخشی در جهان بستنی روکش طلا با قیمت 250 دلار می‌خورد‌.

از بالای ساختمان 1427 فوتی برج میلاد فقرای تهران نقطه‌های کوچکی به نظر می‌رسند که به صورت گروهی در خیابان‌ها حرکت می‌کنند.

ما در این‌جا محیطی لوکس و آرام برای دوری مشتریانمان از مشکلات روزانه تهران فراهم آورده‌ایم. این را احمد طلایی یکی از صاحبان رستوران چرخان برج میلاد تهران می‌گوید که در حال استقبال از مشتریان در قسمت «وی‌آی‌پی» این رستوران است که قیمت ثابت منوی غذاهای آن رقمی بین 280 تا 300 دلار است که البته این رقم شامل دسر بستنی روکش طلا نمی‌شود.

صاحب رستوران که در حال توضیح مشخصات بستنی مخصوصی است که علاوه بر روکش طلا محتوی خاویار و روکش نقره نیز هست‌، می‌افزاید که این حق مردم است که با پول خود هر چه که دوست دارند بخرند و این هیچ ربطی به سیاست ندارد.

وی در ادامه افزود: «ما در این‌جا هدف‌مان خلق افسانه هزار و یک شب در تهران است.»

شکاف بین فقیر و غنی در ایران در حالی رو به افزایش است که میلیون‌ها تن از ایرانیان طبقه متوسط و زیر متوسط با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

امیرحسین ثابتی، وبلاگ‌نویس محافظه‌کار در یادداشتی در ماه گذشته نوشته است: «شیوه زندگی که ایرانی‌ها در پیش گرفته‌اند کاملن با آن‌چه انقلاب برای آن‌ها تجویز کرده بود متفاوت است تا حدی که من فکر می‌کنم تا چندی بعد ایرانیان از آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها در نظام سرمایه‌داری خطرناک‌تر خواهند شد.»

او در ادامه نوشته است: «چطور ممکن است با خودنمایی مادی از ساده زیستن و ساده نگاه کردن شعار سر داد؟»

وی در پایان اشاره کرد: «روزی خواهد رسید که سیاست ما دیگر در صدد رفع احتیاجات ما بر نخواهد آمد و از سرمایه‌داران حمایت خواهد کرد.» (اشاره به جمله آیت‌اله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. امیر
    1

    مگه تو آمریکا نفت میفروشن میارن جلو در خونه ها پولش رو بین مردم تقسیم می کنن؟