Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
مجله جاماندگان- سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق- قسمت صد وشصت‌و‌‌نهم

«خامنه‌ای اسطوره، پاشنه آشیل نظام»

2011 August 07

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

اسطوره، قهرمان و نماد اقتدار تمام آن‌ چیزی‌ست که نیازهای روحی جامعه‌ای آرمان‌گرا و بی‌چیز را در قالب‌های ملون دارد، رویاپردازی‌هایی که به واسطه خلاهای روانی و عادی جوامع می‌تواند در هیبت یک اسطوره تجسم یابد و هر‌‌چه آن شخص بیش‌تر به فاکتورهای فرهنگی قهرمانی جامعه هدف نزدیک‌تر شود ابعاد نفوذش را گسترش داده است .

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

می‌دانیم که حکومت‌های توتالیتر به واسطه پرورش یک اسطوره و ایجاد هاله‌ای توهم‌آمیز به دور آن موجی کذایی را ایجاد می‌کند که می‌توانند به این وسیله بسیاری از رفتارهای خارج از عرف را توجیه و یا حتا مقدس و حیاتی جلوه دهند.

جمهوری اسلامی با وجود آیت‌اله خمینی که ذاتن فردی کاریزماتیک بود و جامعه‌ای که سال‌های بسیاری توسط گروه‌های مذهبی محجور شده دین‌شان را مظلوم می‌دیدند، توانست از پروژه قهرمان‌سازی نهایت استفاده را برده و بر روی موج حاصله یکه‌تازی کند.

از سویی دیگر اگر نقطه ضعف حکومت‌های تمامیت‌خواه را ایدئولوژی آنان بدانیم و رهبریت مذهبی پس از آیت‌اله خمینی را که هرگز نتوانست در قامت یک اسطوره ظاهر شود را سمبل فعلی این ایدئولوژی نتیجتن علت ضعف اقتداری کنونی نظام را در خواهیم یافت.

زندگی‌نامه و سبک رفتاری آیت‌اله خامنه‌ای نشان‌گر آن‌ست که تصمیم‌گیران شورای خبرگان رهبری در شرایط پیچیده پس از خمینی با انتخاب این ولی‌امر، دچار بزرگ‌ترین اشتیاه استراتژیک نظام شدند، گویی آنان از یاد برده بودند که حکومت تا چه حد وابسته به ستون اسطوره‌‌هاست و این نقصان آقای خامنه‌ای نمی‌تواند در طولانی‌مدت پنهان نگاه داشته شود.

رهبر کنونی جمهوری اسلامی اگرچه سال‌ها در پس پرده‌ها تنها سخن‌ران اعیاد و مناسبت‌ها بود و هر از چندگاهی برای نمایش هیبت رهبری، خود را به واسطه سخنانی نامفهوم آشکار می‌کرد، اما پس از آن، گاه موعود پرده‌دری در انتخابات 88 وقتی آمد که جلوه‌فروشی نابلد قهرمانی چهره غیرموجه‌ و مبتدی‌اش آشکار شد

رهبر کنونی جمهوری اسلامی اگرچه سال‌ها در پس پرده‌ها تنها سخن‌ران اعیاد و مناسبت‌ها بود و هر از چندگاهی برای نمایش هیبت رهبری، خود را به واسطه سخنانی نامفهوم آشکار می‌کرد، اما پس از آن، گاه موعود پرده‌دری در انتخابات 88 وقتی آمد که جلوه‌فروشی نابلد قهرمانی چهره غیرموجه‌ و مبتدی‌اش آشکار شد.

چهره‌ای که با هزاران ماسک طراحی شده توسط حامی‌یانش نه تنها هاله روحانی مورد احتیاج را فراهم نمی‌کند بلکه همان‌گونه که باور مومنان مذهبی و معتقدان به ایدئولوژی نظام را به چالش می‌کشد موجب تمسخر عوام را نیز فراهم می‌کند، به چند مورد از تلاش‌های بی‌مدیریت و عجولانه توجه کنید :

«مصباح یزدی» اظهار کرده که شان آقای خامنه‌ای حتا بالاتر از شخصیت «سید خراسانی» در سی دی موسوم به «ظهور» است.

مصباح می‌گوید: «اعتقادی که من به مقام معظم رهبری دارم خیلی بالاتر از آن سید خراسانی است که در روایات آمده است لزومی ندارد ما برویم دنبال آن روایات تا تاییدی بر معظم‌له بگیریم.»

هم‌چنین لحظه تولد خامنه‌ای و جاری ساختن عبارت یا علی بر زبان از دیگر مواردی بود که از سوی «سعیدی» امام جمعه قم مطرح شد.

وی گفت: «آقای خامنه‌ای هنگام تولد، زمان خروج از بدن مادر یا علی گفت و قابله در جواب او گفت علی یارت»

این اظهارات با واکنش‌های تمسخرآمیزی روبه‌رو شد و فیلم این موضوع در سطح گسترده‌ای در یوتیوپ و شبکه‌های اجتماعی منعکس شد و تردیدهای مومنان را بیش از پیش افزایش داد.

تمامی موارد عرض ارادت بسیار متملقانه بزرگان نظام به آیت‌اله خامنه‌ای که تا پابوسی ایشان توسط مصباح‌یزدی نیز پیش رفته است، آن‌چنان تصنعی و غیر‌مقبول می‌نماید که حتا نتوانسته رسانه‌های دولتی را نیز مجاب به استفاده کلمه مقدس شیعیان «امام» کند.

گفتیم که اگر تجربه‌های پیشین حکومت‌های توتالیتر را در نظر بگیریم بی‌اغراق این حکومت نیز توسط ایدئولوژی مبنای‌اش از میان خواهد رفت، ایدئولوژی که مصرانه در حفظ و بقای آن کوشش می‌کند و اگرچه نماد اسطوره‌ایش بسیار سست است، اما از پای ننشسته و به هر طریقی سعی در نجات باورهای‌اش دارد، این کوشش حتا در میان رقبای درون حکومتی نیز در جریان است و این افراد نیز از آن‌جا که باورمند ایدئولوژیک بوده و از نگاهی غیرواقعی و متوهم به جامعه نظر دارند سعی می‌کنند در این ماراتن نفس‌گیر ربانی‌تر بودن از حریف پیشی بگیرند و اداره دکان را در دست داشته باشند.

دولت و هواداران آقای احمدی‌نژاد با حربه جدیدتری به این میدان ورود داشتند، بهانه‌ای به نام امام زمان، نامی که اگر چه روزی در فرهنگ ایرانی محترم و جز نمادهای رویاپردازانه بود به واسطه حضور این آقایان و سخنان جنجالی و مضخک‌شان به سوژه جوک‌هایی بدل شد که از حریم مصون چند هزارساله نیز گذشت.

رفتار مبهوت‌کننده رییس جمهوری که بر سر سفره غذای‌اش بشقابی برای امام زمان می‌گذارد از سوی طرف‌داران خیالاتی رهبری تا به آن‌جا خطرناک به حساب آمد که جنجال‌شان یکی از قوی‌ترین ستون‌های حکومت توتالیترشان را به چالش کشید، وقتی که برای از بین بردن حریف از روی نام این تابو نیز گذشته و حتا تا انکار حضور فعال‌ و تاثیرگذارش پیش رفته و او را موجودی مظلوم معرفی کردند، بدنه اصلی مومنان مذهبی را به تفکر واداشتند، تاملی که مشکوک و هراسان شاهد رسوایی‌های امام زمانی و جادوگری رییس ‌جمهوری بود که به تفکرات رهبری به گفته خودش نزدیک‌تر بود.

ماجرای مهمانی «داوود احمدی‌نژاد» در منزل برادرش محمود از جمله مواردی بود که چند سایت نزدیک به دولت آن را مطرح کردند. ماجرا از این قرار بوده که داوود طلسمی با عبارات غریب را که توسط یک دعا‌نویس نوشته شده بود در گلدان منزل رییس دولت چال می‌کرده که احمدی‌نژاد متوجه آن شده و از او توضیح می‌خواهد و برادرش در مقام دفاع از خود گفته برای باطل کردن طلسم است که این امر خشم رییس دولت را برانگیخته، البته داوود احمدی‌نژاد بلافاصله این خبر را تکذیب کرد و مدعی شد که ظرف چند ماه گذشته اصلن دیداری با برادرش نداشته است. با این حال «مشایی» با اظهاراتش عملن تایید کرد که در میان برخی افراد نظام تلاش‌هایی برای سحر کردن او صورت گرفته است.

وی در گردهمایی شوراهای راهبردی استان‌ها مدعی شد که یک روحانی قصد داشته تا او را مسخ کند.

مشایی گفته بود: «یک روحانی آمده بود پیش من خودش می‌گفت یک توانایی‌هایی دارد. به من گفت خیلی در مورد شما مراجعه می‌کنند و به من می‌گویند که مشایی را سحر کن، گفتم این‌ها که خودشان می‌گویند مشایی خود سحر می‌کند؟ دیدم همان‌هایی که اتهام می‌زنند رفتند مراجعه کردند به این آقا. قوه قضاییه هم که فقط می‌آید سراغ ما تا اثبات کنیم، ما به سحر و مهره و اسطرلاب و غیره متهم شدیم، آخرین لطف‌شان هم به ما لقب یهودی صفت بود.»

تمامی این درگیری‌های رسوا تنها سودی که تابه‌حال داشته به نمایش گذاشتن پستوهای مستور نظام پیش چشم عوام است، رسوایی‌های ایدئولوژیکی که با پیش‌رفت ناگزیرش شرایط پیوستن این حکومت تمامیت‌خواه را به پیشینیانش فراهم می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,