Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
در راستای بازنگری علوم انسانی،

«حذف سیزده رشته علوم انسانی از دانش‌گاه علامه»

2011 August 06

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌‌های داخلی ایران، روز شنبه، 6 اوت، از «حذف ۱۳ رشته علوم انسانی» از جمله رشته روزنامه‌نگاری، در مقطع کارشناسی، در دانش‌گاه علامه طباطبایی خبر داد‌ه‌اند. علت حذف این رشته‌ها «در راستای بازنگری علوم انسانی» در دانش‌گاه‌های ایران عنوان شده است.

به گزارش روزنامه اعتماد، چاپ تهران، کار بازنگری رشته‌های علوم انسانی در بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ در زمانی به‌طور رسمی اعلام شد که رییس پژوهش‌گاه علوم انسانی با اعلام بررسی ۳۸ رشته دوره کارشناسی از تمرکز جدی «بخش‌های مسوول» در بازنگری سرفصل‌های علوم انسانی خبر داد.

حمیدرضا آیت‌اللهی، رییس این پژوهش‌گاه، نگرانی آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از محتویات رشته‌های علوم انسانی را دلیل آغاز این اقدام نامید و از «تحصیل حدود دو میلیون دانش‌جو از سه و نیم میلیون دانش‌جوی کشور در رشته‌های علوم انسانی» ابراز نگرانی کرد.

در همین حال رییس دانش‌کده علوم ارتباطات دانش‌گاه علامه طباطبایی از حذف ۱۳ رشته از دانش‌کده خود، از جمله روزنامه‌نگاری و روابط عمومی، اظهار بی‌اطلاعی کرده و هیچ مقام رسمی دیگر در این زمینه واکنش نشان نداده است.

اما، به نقل از روزنامه اعتماد، در کنار رشته روزنامه‌نگاری رشته‌های فلسفه، مدیریت، حساب‌داری و روان‌شناسی نیز از فهرست رشته‌های این دانش‌گاه حذف شده است.

استادان این دانش‌گاه «با اظهار تاسف از حذف این تعداد رشته» و تایید تلویحی این اقدام تنها از «علل حذف و شرایط خاص سال جاری برای انتخاب رشته» اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند.

از این ۱۳ رشته در دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش که برای تعیین رشته دانش‌گاهی در اختیار متقاضیان تحصیل در دانش‌گاه قرار گرفته خبری نیست.

یکی از این متقاضیان که داوطلب تحصیل در رشته روزنامه‌نگاری بوده در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد می‌گوید که رشته روزنامه‌نگاری «نه در لیست دانش‌گاه علامه بود و نه در دانش‌گاه تهران».

دیگر رشته‌هایی که در سال جاری از فهرست علوم انسانی دانش‌گاه علامه طباطبایی حذف شده‌اند عبارت‌اند از علوم تربیتی، مدیریت برنامه‌ریزی آموزشی، آموزش و پرورش کودکان عقب‌مانده ذهنی و پیش‌دبستانی و دبستان، و علوم اقتصادی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,