Saturday, 18 July 2015
03 December 2021

«خبرهای هفتم اوت ۲۰۱۱»

2011 August 06

با اتمام مرخصی ۴۸ ساعته،

«احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار به زندان بازگشت»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

احمد زیدآبادی، دبیرکل سازمان دانش آموختگان ایران(ادوار تحکیم وحدت) و روزنامه‌نگار زندانی، با پایان یافتن مرخصی ۴۸ ساعته خود، روز شنبه، 6 اوت، به زندان بازگشته است.

به گزارش ادوارنیوز، آقای زیدآبادی تحلیل‌گر سیاسی و عضو هیت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران بعدازظهر روز گذشته با پایان یافتن مرخصی ۴۸ ساعته خود و عدم تمدید آن از سوی مراجع قضایی به زندان بازگشت.

وی پس از دوسال محرومیت از مرخصی دو روز پیش به مرخصی آمده بود.

دادگاه انقلاب وی را شش سال زندان ،پنج سال تبعید و محرومیت مادام‌العمر از هرگونه فعالیت سیاسی و شرکت در احزاب و هواداری و مصاحبه و سخن‌رانی و تحلیل حوادث، به صورت کتبی یا شفاهی محکوم کرد، که دادگاه تجدید نظر حکم دادگاه بدوی را مورد تایید قرار داد.

احمد زیدآبادی، در سال ۱۳۹۰ توسط هیتی متشکل از ۱۲ کارشناس بین‌المللی مستقل رسانه‌ای برنده جایزه آزادی مطبوعات جهانی سازمان یونسکو ۲۰۱۱ موسوم به «گیلرمو کانو» شد.

……………………………………………….

دبیرکل سازمان ملل متحد در تماس تلفنی با اسد:

«بشار اسد باید به عملیات ارتش علیه مخالفان پایان دهد»

خبر / رادیو کوچه

بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، شام‌گاه شنبه، 6 اوت، در یک تماس تلفنی، از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه خواسته است که عملیات ارتش علیه معترضان را متوقف کند.

به گزارش الجزیره، این در حالی‌ است که مخالفان سوری از محاصره شهرهای حمص و دیرالزور توسط تانک‌های ارتش خبر داده‌اند و می‌گویند که بمباران بخش‌هایی از شهر حما هم‌چنان ادامه دارد.

مقام‌های سازمان ملل متحد می‌گویند که بشار اسد طی ماه‌های گذشته از گفت‌وگوی تلفنی با بان‌کی‌مون خودداری می‌کرد و این دو نفر، آخرین بار در ماه مه صحبت کرده بودند.

بنا بر بیانیه دفتر آقای بان، آقای اسد در تماس روز شنبه، به بان‌کی‌مون گفت که شمار زیادی از نیروهای ارتش و امنیتی نیز در درگیری‌ها کشته شده‌اند.

بر اساس بیانیه دفتر دبیرکل، بان‌کی‌مون کشته‌شدن افراد اعم از شهروندان غیرنظامی و نیروهای دولتی سوریه را محکوم کرده و از رییس جمهوری این کشور خواسته برای این‌که برنامه اصلاحاتش جدی گرفته شود توسل به زور و بازداشت‌های دسته‌جمعی را متوقف کند.

از سویی دیگر کشورهای عضو شورای هم‌کاری خلیج پارس، روز گذشته، «نگرانی شدید و تاسف» خود را از استفاده «خشونت مفرط» توسط نظام سوریه علیه معترضان در این کشور، ابراز کرد. هم‌زمان ایالات متحده آمریکا نیز از شهروندان خود خواست خاک سوریه را ترک کنند.

شورای هم‌کاری خلیج پارس در بیانیه‌ای اعلام کرد که «با نگرانی و تاسف شدید نا‌آرامی‌های سوریه و خشونت‌های رو به افزایش در این کشور را که به کشته و زخمی شدن شمار زیادی از مردم انجامیده پی‌گیری می‌کند.»

این بیانیه افزود:‌ «کشورهای شورا تاسف و نگرانی خود را از ادامه خون‌ریزی ابراز و بر پای‌بندی خود به امنیت و ثبات سوریه تاکید می‌کند و خواستار متوقف شدن فوری هر گونه خشونت و اعمال مسلحانه و پایان دادن به خون‌ریزی‌ها و اجرای اصلاحات فوری و ضروری شدند.»

این اولین بیاینه شورای هم‌کاری خلیج پارس پس از آغاز نا آرامی‌ها در سوریه است.

از سوی دیگر شام‌گاه جمعه صدها کویتی با راه‌اندازی تظاهراتی سفارت سوریه در کویت را محاصره کرده و خواستار اخراج سفیر سوریه از کشورشان شدند.

پلیس کویت نیز برای جلوگیری از هرگونه حمله احتمالی تظاهر کنندگان به سفارت سفارت‌خانه، آن را محاصره کردند.

شماری از نمایندگان پارلمان کویت نیز با تظاهر‌کنندگان هم‌کاری کردند. پس از این تظاهرات همایشی برگزار شد و شماری از نمایندگان پارلمان کویت در سخنانی خواستار اخراج سفیر کویت و فراخواندن سفیر کویت از دمشق شدند.

27 تن از نمایندگان پارلمان کویت نیز با امضای نامه‌ای از به وزارت خارجه کویت تا سه‌شنبه مهلت دادند تا سفیر سوریه را اخراج کند و سفیر کویت را از دمشق فرا بخواند.

وزارت امور خارجه کویت نیز از اتباع خود در سوریه خواست هر چه زودتر و تا زمان فراهم بودن وسایل انتقال، از سوریه خارج شوند.

هم‌چنین در پی کشته شدن تعدادی از سوری‌ها در اولین جمعه ماه رمضان‌، کشورهای آمریکا، فرانسه و آلمان اعلام کردند طرح مجازات بیش‌تری علیه حکومت سوریه را بررسی می‌کنند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دست‌کم 58 تن از تظاهر‌کنندگان سوری در جریان اعتراض‌های اولین جمعه ماه رمضان به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا شام‌گاه جمعه طی بیانه‌ای از شهروندان آمریکایی مقیم درسوریه خواست تا هرچه زود ترخاک این کشور را ترک کنند.

……………………………………………….

وزیر امور خارجه سوریه:

«اصلاحات ادامه دارد، انتخابات پارلمانی پیش از پایان سال»

خبر / رادیو کوچه

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه، بعدازظهر شنبه، 6 اوت، در دیدار با سفرای کشورهای خارجی در دمشق با تاکید بر ادامه اصلاحات در این کشور گفت که انتخابات پارلمانی پیش از پایان سال ۲۰۱۱ میلادی برگزار خواهد شد.

این اصلاحات، همان اصلاحات اعلام شده از سوی بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، است.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، المعلم اظهار داشت که انتخابات یک نقطه عطف است و پس از آن پارلمان خود در خصوص بازنگری قوانین تصمیم خواهد گرفت.

در روزهای گذشته بشار اسد در دو بخش‌نامه، قوانین جدید انتخابات و احزاب را ابلاغ کرد. برپایه بخشنامه قانون انتخابات، برگزاری انتخابات بر عهده کمیسیون مستقل قضایی گذاشته شده است. در قانون قبلی وزارت کشور برگزار کننده انتخابات بود. در قانون جدید احزاب، به سوری‌ها اجازه تشکیل احزاب داده شده است.

معترضان سوری می‌گویند که این دو بخش‌نامه دیر هنگام صادر شده است. چراکه در جریان سرکوب اعتراض‌ها توسط نیروهای امنیتی و ارتش، بیش از ۲ هزار نفر کشته شده‌اند. مسئله دیگری که معترضان مطرح می‌کنند این است که هم‌چنان در قانون اساسی سوریه حزب بعث به عنوان حزب حاکم معرفی شده است.

المعلم تاکید کرد که مقام‌های سوری هنوز معتقدند که راه حل بحران کنونی «گفت‌و‌گوی ملی است و در غیاب چنین گفت‌و‌گویی به دلیل مخالفت معترضان هنوز به پیش نرفته است و ما هیچ راهی جز پیش روی در مسیر اصلاحات نداریم»

وزیر خارجه سوریه دو قانون جدیدی که بشار اسد صادر کرد را اقدامی جدی در مسیر عملی کردن خواسته‌های مردم سوریه توصیف کرد.

 با این حال معترضان سوری می‌گویند که در سایه برخورد امنیتی با تظاهرات مسالمت‌آمیز نمی‌توان با نظام حاکم به گفت‌و‌گو نشست. آن‌ها آزادی زندانیان سیاسی و پایان سرکوب تظاهرات را به عنوان پیش شرط گفت‌و‌گو عنوان کردند.

این در حالی است که در ادامه یورش ارتش سوریه به شهر حما در چند روز اخیر گزارش شده بسیاری از اهالی از شهر فرار کرده و تنها ۵ در صد از مردم در شهر باقی مانده‌اند. هم‌چنین برق، آب و تلفن در شهر قطع است. شمار کشته‌شدگان، صد‌ها نفر برآورد شده است.

 ……………………………………………….

مهدی کروبی خطاب به فرزندش:

«‌زشتی و شرمندگی می‌ماند برای مسوولینی که ظلم می‌کنند»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت جمهوری اسلامی، که چند ماه است در حصر خانگی به‌سر می‌برد، در نامه‌ای به فرزندش حسین کروبی مواردی را به وی منتقل کرده است.

به گزارش سحام نیوز و به نقل از صفحه فیس بوک شخصی حسین کروبی، در بخشی از این نامه آمده است: «یقین داشته باشید این دوران سخت و دشوار پایان خواهد یافت. زشتی و شرمندگی می‌ماند برای افراد و مسوولینی که ظلم می‌کنند و بر خلاف قانون و شرع حقوق مردم را پای‌مال می‌نمایند.»

حسین کروبی پیش از انتشار نامه متن زیر را نوشته است:

نزدیک به شش ماه است که هنوز موفق به دیدار پدرم نشده‌ام تا وی را حتا برای دقایقی ببینم. خواستم تا در آستانه این ماه رمضان از پدرم یادی کرده باشم‌. پدری که مانند مهندس موسوی و همه زندانیان سیاسی دچار کینه و عداوت ماموران امنیتی قرار گرفته‌اند. امیدوارم در این ماه، زندانیان سیاسی هم‌چون احمد زیدآبادی، محمد داوری، عبداله مومنی، عیسی سحرخیز و بهاره هدایت و بسیاری دیگر از زندانیان و نیز گم‌نامان در بند که به ناحق دچار ظلم ظالمین شده‌اند هرچه زودتر آزاد شده و مسببان این ظلم در این ماه رحمت و توبه از درگاه خداوند طلب بخشش کنند و به عقلانیت و انسانیت بازگردند.

این متن نامه ای است که پدرم چند ماه قبل برای من نوشته بودند. متاسفانه در آن ایام، رسانه‌های جریان حاکم با شایعه‌پراکنی، خبر خروج من از کشور و پناهنده شدن در کشوری امن را منتشر کرده بودند. این خبرها توسط ماموران به گوش پدرم رسیده بود و ایشان چون نگران جو سازی و سو‌استفاده جریان حاکم بودند، طی نامه‌ای به من در این خصوص ابراز نگرانی خود را اعلام کردند.

متن کامل نامه مهدی کروبی به حسین کروبی در پی آمده است:

بسمه تعالی

فرزند عزیز و نور چشمم حسین کروبی

سلامتی شما و خانواده محترم و فرزندان عزیز زهرا خانوم و احمد جان را از خداوند منان خواستارم. انشاله از همه خطرها مصون و محفوظ باشید. یقین داشته باشید این دوران سخت و دشوار پایان خواهد یافت. زشتی و شرمندگی می‌ماند برای افراد و مسوولینی که ظلم می‌کنند و بر خلاف قانون و شرع حقوق مردم را پای‌مال می‌نمایند. با توکل به خداوند بزرگ در کنار خانواده و فرزندان باشید و در خصوص ملاقات با پدر، هرگونه صلاح می‌دانید عمل نمایید و از مسافرت به خارج از کشور حتمن پرهیز نمایید زیرا مصلحت نیست و مطمئن باشید ندامت و پشیمانی جبران ناپذیری دارد.

مهدی کروبی

……………………………………………….

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی:

«امیدوارم دو کوه‌نورد آمریکایی آزاد شوند»

خبر / رادیو کوچه

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه، 6 اوت، در مصاحبه‌ای اظهار امیدواری کرد که شین باوئر و جاشوا فتال، دو کوه‌نورد آمریکایی که از دو سال پیش به اتهام جاسوسی و ورود غیرقانونی در ایران زندانی هستند، در نهایت آزاد شوند.

به گزارش مهر، او اطلاع‌رسانی در این مورد را به مقامات قوه قضاییه ایران واگذار کرد.

پیش‌تر سفیر ایران در عراق هم از احتمال آزادی آقای باوئر و آقای فتال در آینده نزدیک خبر داده بود.

این دو آمریکایی دو سال پیش همراه با سارا شورد در منطقه مرزی کردستان عراق و ایران توسط ماموران ایرانی به اتهام ورود غیرقانونی بازداشت و به ظن جاسوسی مورد بازجویی قرار گرفته بودند.

خانم شورد سال گذشته میلادی با سپردن وثیقه آزاد شد.

……………………………………………….

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت کوهیار گودرزی، فعال حقوق بشر و مادرش»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های رسیده به رادیو کوچه، کوهیار گودرزی، دانش‌جوی ستاره‌دار و فعال حقوق بشری که در آذرماه 89 از زندان رجایی‌شهر آزاد شده بود، و مادرش پروین مخترع در روزهای اخیر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، کوهیار گودرزی و مادرش در هفته گذشته بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

هم‌چنین از وضعیت این دو و هم‌چنین دلیل یا دلایل بازداشت ‌گزارشی منتشر نشده است.

لازم به اشاره است کوهیار گودرزی در تاریخ 23 آذر ماه 89 پس از پایان یافتن دوران محکومیتش از زندان رجایی‌شهر آزاد شده بود.

این فعال و عضو کمیته گزارش‌گران حقوق بشر در زمان محبوس بودنش درخواست تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب مستقل ملی، به منظور کشف حقایق مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و حوادث پس از آن بود که به این علت از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر منتقل شده بود.

در آن زمان کوهیار گودرزی به محاربه، تبلیغ علیه نظام و حضور در تجمع‌های غیرقانونی متهم شد.

……………………………………………….

سفیر آمریکا در یمن:

«گفت‌وگوی غیر‌علنی میان مخالفان و دولت یمن»

خبر / رادیو کوچه

گرالد فایرستان، سفیر ایالات متحده در یمن، روز شنبه، 6 اوت، در اظهارنظری اعلام کرد گفت‌وگوهایی غیر‌علنی میان مخالفان علی عبداله صالح و دولت این کشور آغاز شده است.

به گزارش العربیه، سفیر آمریکا در خصوص تفاوت موضع آمریکا در مورد سوریه و یمن اظهار داشت: «در سوریه با یک رژیم جنایت‌کاری روبه‌رو هستیم که مردم خود را بی‌رحمانه می‌کشد در حالی که در یمن اوضاع به این نقطه نرسیده است و هنوز مردم در تظاهرات شرکت می‌کنند و کسی به آن‌ها شلیک نمی‌کند یا خیلی کم شلیک شده است.»

وی گفت: «رژیم اسد تنها در یک روز 150 تن را در شهر حماه به قتل رساند در حالی که در یمن هم حکومت و هم مخالفان به اصل انتقال قدرت به تفاهم رسیده‌اند ولی بر زمان اجرای آن اختلاف نظر دارند.»

سفیر ایالات متحده سپس افزود‌: «هم اکنون میان مخالفان و دولت یمن مذاکراتی وجود دارد و من به این مذاکره بسیار خوش‌بین هستم.»

سفیر آمریکا در یمن هم‌چنین ار مذاکره میان عبدربه منصورهادی معاون صالح و یاسین سعید نعمان رییس «دیدار مشترک» که بزرگ‌ترین جبهه مخالف صالح است پرده برداشت.

وی گفت از این‌که برخی‌ها می‌گویند آمریکا در یمن دمکراسی را فدای مبارزه با القاعده کرده است‌، سخت در اشتباهند ما ضمن مبارزه با تروریسم از دمکراسی در همه جای دنیا دفاع می‌کنیم و حاضریم برای تحقق آن از دوستانمان هم در این زمینه بگذریم.

وی در پایان با قدر‌دانی از کشورهای هم‌کاری خلیج پارس و دبیر کل سازمان ملل متحد به‌خاطر تلاش آن‌ها در ایجاد زمینه مذاکره میان طرف‌های درگیر، برای موفقیت همه مردم یمن ابراز امیدواری کرد.

……………………………………………….

صبح روز شنبه روی داد،

«تیراندازی به قصر وزیر کشور عربستان»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 6 اوت، رسانه‌های عربستان سعودی از کشته شدن فردی خبر داده‌اند که در جده به سوی قصر شاهزاده نایف بن عبدالعزیز آل سعود، وزیر کشور، تیراندازی کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، فرد مذکور ساعت یک بامداد به وقت محلی به سوی پاس‌گاه نگهبانی در نزدیکی قصر شاهزاده نایف تیراندازی کرد.

بنابر این گزارش، فرد دیگری در جریان واقعه کشته نشد.

……………………………………………….

در اثر سقوط هلیکوپتر ناتو در افغانستان،

«کشته‌شدن بیش از سی سرباز آمریکایی و افغان»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 6 اوت، دفتر حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که در اثر سقوط هلیکوپتر آیساف ۳۱ تن از نیروهای ویژه آمریکایی کشته شده‌اند. پیش از این ناتو از سقوط یک هلیکوپتر خود خبر داده بود، اما در‌باره تلفات آن گزارشی ارایه نکرده بود.

هم‌چنین هفت سرباز افغان نیز در این حادثه کشته شده‌اند.

دفتر آقای کرزی با صدور اعلامیه‌ای گفته است که رییس جمهوری افغانستان به مناسبت کشته شدن این سربازان ابراز تاسف کرده و به باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا تسلیت گفته است.

بر اساس این اعلامیه، این هلیکوپتر شب گذشته در ولایت میدان وردک سقوط کرد و ۳۱ تن و از جمله خدمه پرواز کشته شدند.

ناتو محل دقیق سقوط این هلیکوپتر خود را هم مشخص نکرده، اما ذبیح‌اله مجاهد سخن‌گوی طالبان مدعی شد که آن‌ها این هلیکو پتر را در میدان-وردک در غرب کابل توسط راکت سرنگون ساخته‌اند.

او از کشته شدن هشت طالب نیز در جریان درگیری با نیروهای افغان وناتو در این منطقه خبر داد.

مرکز اطلاع‌رسانی ناتو در افغانستان ادعای طالبان را تایید نکرده، اما حضور شورشیان در محل حادثه را تایید کرده است.

در همین حال دفتر مطبوعاتی ناتو در خبرنامه دیگر خود از کشته شدن یک سرباز تحت فرمان ناتو در جنوب افغانستان خبر داده است.

در اطلاعیه ناتو آمده که این سرباز در اثر انفجار بمب دست‌ساز جان خود را از دست داده است.

……………………………………………….

وزیر خارجه ترکیه تایید کرد:

«توقیف محموله سلاح از ایران به مقصد سوریه»

خبر / رادیو کوچه

وزیر خارجه ترکیه روز جمعه، 5 اوت، تایید کرد که مقام‌های کشورش یک محموله سلاح که از ایران به سوریه می‌رفته را در بین راه متوقف کرده‌اند.

به گزارش رویترز، احمد داووداغلو با تایید این خبر افزود: «ما این اطلاعات را دریافت کرده‌ایم و تحقیقات لازم در این زمینه آغاز شده ‌است.»

وی افزود: «در زمان مقتضی جزییات این اطلاعات را بازگو خواهم کرد.»

روز پنج‌شنبه یک روزنامه آلمانی از قول «منابع دیپلماتیک غربی» نوشت که ترکیه چنین محموله‌ای را که از ایران به سوریه می‌رفته و «مقصد نهایی‌اش حزب‌اله لبنان» بوده متوقف کرده ‌است.

لازم به اشاره است مقام‌های ترکیه در ماه مارس نیز محموله یک هواپیمای ایرانی به مقصد سوریه را به این علت که حمل آن تحریم‌های سازمان ملل را نقض می‌کرد توقیف کردند.

رسانه‌های ترکیه نوشتند که بار آن هواپیما شامل سلاح‌های سبک از جمله مسلسل، موشک‌انداز و خمپاره‌انداز بود.

……………………………………………….

لیگ برتر فوتبال ایران،

«نبرد ذوب آهن و تراکتورسازی در هفته دوم لیگ فوتبال»

خبر / رادیو کوچه

دومین هفته از مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران شام‌گاه یک‌شنبه، 7 اوت، با برگزاری پنج دیدار آعاز و با 4 مسابقه در روز دوشنبه، 8 اوت به پایان می‌رسد. در حساس‌ترین بازی‌ روز یک‌شنبه، ذوب آهن اصفهان به مصاف تراکتورسازی تبریز خواهد رفت.

به گزارش مهر، روز یک‌شنبه، تیم‌های ملوان بندرانزلی – راه آهن تهران، ذوب آهن اصفهان – تراکتورسازی تبریز، شهرداری تبریز – سایپای البرز، مس سرچشمه – فولاد خوزستان و شاهین بوشهر – پرسپولیس تهران، دیدار خواهند کرد.

روز دوشنبه هم در ادامه هفته دوم صنعت نفت آبادان – فجرسپاسی شیراز، صبای قم – سپاهان اصفهان، نفت تهران – مس کرمان و استقلال تهران – داماش گیلان، به مصاف هم‌ می‌روند.

هم‌اکنون در جدول رده‌بندی در پایان هفته نخست سایپای البرز با تفاضل گل 2+ و صبای قم با تفاضل گل 1+ هر دو با سه امتیاز در مکان اول و دوم قرار دارند و ذوب آهن اصفهان و راه آهن تهران هر دو با یک امتیاز در مکان سوم هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,