Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
مجله جاماندگان- سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق- قسمت صد‌و‌هفتاد

«فقر هرگز عادی نمی‌شود»

2011 August 09

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

حکومت روحانیت شیعه در ایران با آن‌که مدعی اسلام‌مداری‌ست، اما در بسیاری از قوانینی که در این دین لحاظ شده بنا بر مصالحی توجه نکرده و حتا گاهی آن‌را منکر می‌شود، این ترفندی برای بسیاری از امور است، یکی از این موارد «فقر» است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

زیرکی حکومت پابرهنگان و ایجاد فرهنگ هیجانی برتری کوخ‌نشینان بر کاخ‌نشینان اگرچه در جو انقلابی سال‌های ابتدایی موجب شد تا توقعات منطقی از حکومت با افت چشم‌گیری مواجه شود اما پس از آن سال‌ها به خصوص در دوران سازندگی و ثروت‌های بادآورده این تبلیغ عوام به ساده‌زیستی در هنگام مشاهده اختلاف طبقاتی چشم‌گیر مسوولین و منتسبان‌شان با مردم موجب شد تا تحمل فقری ویروسی برای مردم عادی ناممکنی هم‌راه با پرخاش‌گری‌های نامتعارف شود، زیرا فقر بر خلاف ثروت هرگز عادت نمی‌شود.

در روایات بسیارى، فقر مالى زمینه‌ساز بى‌دینى‌، کفر و فسادهاى اخلاقى دانسته شده است‌. محمد  پیامبر از فقر و کفر، در کنار هم، به خدا پناه برده: «به خدا پناه مى‌برم از کفر و بدهى.»

به او گفته شد: «اى رسول خدا! آیا قرض را با کفر برابر مى‌دانى‌؟» گفت: «آرى فرزندم. من بر تو از فقر هراسانم، پس، از فقر، به خدا پناه ببر، زیرا فقر دین را مى‌زداید، عقل را سرگردان مى‌کند و دشمنى ایجاد مى‌کند..»

در اسلام فقر، «مرگ اکبر» خوانده شده است . على می‌گوید: «فقر، انسان باهوش و زیرک را از بیان حجت، گنگ مى‌کند.»

از سویی داریوش قنبری، سخن‌گوی فراکسیون اقلیت مجلس ایران معتقد است: «هیچ زمان، حتا در دوران هشت سال جنگ ایران و عراق نیز، وضعیت معشیتی مردم تا این اندازه بد نبوده و مردم در چنین تنگنای اقتصادی قرار نگرفته بودند.»

علی‌رضا محجوب دبیرکل خانه کارگر اعلام کرد سالانه یک میلیون و 200 هزار نفر به جمعیت بی‌کاران ایران افزوده می‌شود.

آمارها نشان‌گر آن‌ست که جمهوری اسلامی موجب فاجعه جبران‌ناپذیر اقتصادی در ایران است، اتفاقی که سال‌هاست به صورت مستمر در جریان بوده و این گسترش در تمامی لایه‌های کشور آن‌چنان نفوذ کرده که اکنون کم‌تر کسی حتا اوضاع اقتصادی سال پیش‌اش را به خاطر دارد.

علی‌رضا محجوب دبیرکل خانه کارگر اعلام کرد سالانه یک میلیون و 200 هزار نفر به جمعیت بی‌کاران ایران افزوده می‌شود

ما می‌دانیم که حکومت روحانیت برای اداره کشوری با منابع و ذخایر ایران نه تنها بسیار ناشی و بی‌تجربه بود بلکه به علت عادت به تفسیر اقتصاد در چارچوب خمس و زکات و وجوهات شرعی، اقتصاد کلان موجبات سردرگمی و سپس انکار وجوب‌اش شد. از سویی تفکر به عناصر حوزه اقتصاد علمی و ذهنیات بسته اقتصاد بازار موجب تضاد میان اقتصاددانان و حاکمان شد و به علت قدرت روحانیت، اقتصاد ایران در 32 ساله گذشته در سایه عدم مدیریت کارشناسانه به ویرانه‌ایی تبدیل شد که به علت عدم چرخش اقتصادی سالم‌، بیش‌تر قربانیان اقتصاد ورشکسته را اقشار پایین جامعه تشکیل دادند که پس از گذشت این زمان آمار فقرا در جامعه ایران را به حد فاصل 14 تا 20 میلیون نفر رساند.

فریبرز رییس دانا در مورد آمار فقر در ایران می‌گوید‌: «در حدود 60 درصد از کارگران شاغل در ایران در مناطق شهری متوسط، بزرگ و بسیار بزرگ و ابرشهرها به کار اشتغال دارند که 50درصد از آنان در همین مناطق و 10 درصد بقیه در روستاها و شهرهای کوچک سکونت دارند. بخش اعظم کارگران، در شهرهای بزرگ، در محله‌های کم‌درآمد و فقیرنشین و بخش اندکی درمحله‌های متوسط زندگی می‌کنند. بنابراین در نظر گرفتن هزینه‌های خانوار شهری می‌تواند برای برآورد سطح حداقل دست‌مزد و سطح دست‌مزد مورد نیاز برای قرار گرفتن در بالای خط فقر نسبی و مطلق مناسب باشد.»

او می‌افزاید: «به هر حال اگر به‌طور متوسط نگاه کنیم در حدود 77درصد از خانوارهای شهری هزینه‌ی مصرفی کم‌تر از هزینه‌ی متوسط دارند و این به معنای آن است که 77درصد از خانوارهای شهری زیر خط فقر نسبی‌اند. برآورد برای خط فقر مطلق از 17درصد «آمارهای معاونت مدیریت وبرنامه‌ریزی» و 32درصد جمعیت شهری» برآوردهای انجام شده در منابع و حتا 45درصد جمعیت شهری «در برخی برآوردهای کارشناسی متعارف در کشور» تفاوت دارد.

ما در این محاسبات از روش حداقل نزدیک به خط فقر مطلق استفاده می‌کنیم. درجه‌ی نزدیکی معیار ما با خط فقر مطلق چنان است که 10 تا 20 درصد کاهش در درآمد خانوار، خانوار کارگری که خانه دارد را به زیر خط فقر مطلق پایین می‌کشد.»

بر اساس محاسبات این کارشناس ارشد مسایل اقتصادی و توجه به قیمت تنها 11 کالای ضروری و نیازهای حداقلی «گوشت قرمز، گوشت سفید، نان، میوه، پنیر، چای معمولی و مخارج پیش‌بینی نشده‌ای مانند آمدن مهمان» بر حسب قیمت روز و کالاهایی با مرغوبیت کم‌تر از متوسط و مصرف حداقل برای خانوار 4 نفری که به‌طور متوسط سن پدر 45 سن مادر 40 و سن فرزندان 19 و  10باشد، هزینه‌ی خوراک حداقلی که فقط 70 تا 80 درصد از خوراک را نیز پوشش می‌دهد به قرار ماهانه معادل263 هزار تومان خواهد بود که برای هر فرد از قرار 66 هزار تومان خواهد شد. با توجه به سهم هزینه‌های خوراک در کل هزینه برای دهک‌های یک تا هفت که به‌طور متوسط سی درصد است باید هزینه‌ی متوسط خانوار 877 هزار تومان باشد و اگر خانوار پس‌اندازی نداشته باشد باید این خانوار همین مقدار درآمد ماهیانه داشته باشد. به این ترتیب بیش از 80 درصد از خانوارهای شهری با محرومیت غذایی روبه‌رویند.

گران شدن سال به سال مواد غذایی که در کنار مسکن بیش‌ترین افزایش قیمت در نرخ تورم را تجربه کرده است موجب گسترش فقر و محرومیت شده است.

بدین‌سان نتیجه می‌گیریم که بر اساس حقوق انسانی و حداقل ضرورت‌های زیستی و معیشتی و حتا کم‌تر از حداقل برای خدماتی مانند پوشاک، مسافرت، تفریح و فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی به طور متوسط هیچ کارگری با متوسط خانوار 4 نفره نباید کم‌تر از 781 هزار تومان ضرب‌در 1.25 «برای 25درصد تورمی سال آینده» دریافتی داشته باشد که این رقم به 986 هزار تومان در ماه برای خانوار 4 نفره می‌رسد. برای کارگران جوان و کم‌سابقه و با خانوار کوچک این رقم باید دست کم 740هزار تومان باشد.

و ما می‌دانیم با این داده‌ها حداقل دست‌مزد بسیار پایین‌تر از متوسط است، دست‌مزد و برخورداری انسان از حداقل نیازهای غذایی، سکونتی، فرهنگی و حقوق انسانی مربوط به آن‌ها در سیاست‌های جمهوری اسلامی اصولن جایی ندارد و هر‌گونه مخالفتی با این استراتژی نامفهوم حرکتی از سوی بیگانگان تعبیر می‌شود…

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,