Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
هجدهم مرداد- نهم اوت

«تقویم تاریخ هجدهم مرداد»

2011 August 09

رادیو کوچه

روز جهانی گرامی‌داشت مردم بومی- همه ساله‌ نهم اوت به نام روز مردم بومی از سوی مردم کشور‌های مختلف جهان گرامی داشته می‌شود. نوع زندگی مردم بومی و آداب و رسوم آنان به عنوان بخشی از جامعه جهانی، همواره مورد توجه جامعه‌شناسان قرار داشته است‌. توجه جوامع بومی به منابع طبیعی به عنوان مهم‌ترین اهرم توسعه، باعث شده تا مجامع علمی جهان امروزه توجه بیش‌تری به دانش بومی نشان دهند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 بر‌خی معتقدند نوع زندگی بومیان در واقع بازتابی از زندگی انسان‌های دوره‌های نخستین است که کم‌تر مورد هجوم آثار منفی شهر‌نشینی قرار گرفته است‌. انسان‌های شهری امروز با دل‌زدگی از آثار منفی این‌گونه زندگی سعی دارند به روستاها نقل مکان کنند و درواقع نوعی بازگشت به زندگی مردمان بومی داشته باشند.

480 پیش از میلاد- ارتش «خشایارشا» پادشاه «هخامنشی» ایران و پسر و جانشین «داریوش بزرگ» ارتش اسپارت را در تنگه «ترموپیل» (Thermopylae) واقع در شمال یونان در هم شکست. در این جنگ «لئونیداس» شاه اسپارت کشته و راه برای ارتش خشایارشا به سوی مرکز یونان و شهر آتن گشوده شد.

خشایارشا پادشاه هخامنشی که در جنگ حضور داشت با نیروهایش اسپارتی‌ها را در محاصره گرفته بود. او به لئونیداس پیشنهاد کرد که راه را برای عقب‌نشینی او و باقی‌مانده سربازانش باز می‌گذارد. اما براساس قانون اسپارت عقب‌نشینی از میدان جنگ ممنوع بود. به نوشته مورخان یونانی خشایارشا از سربازانش خواسته بود که یکی از اسپارتی‌ها را زنده دستگیر کنند تا خبر این شکست را به آتنی‌ها بدهد.

ارتش ایرانیان پس از عبور از تنگه ترموپیل شهر آتن را تصرف کرد. مقاومت لئونیداس در ترموپیل و تاخیر پیش‌روی ارتش ایران، به فرمان‌دهی کل یونانیان این فرصت را داد که آتن را از سکنه‌اش تخلیه کرده و آنان را به اماکن امن منتقل کند.

خشاریارشا در جریان همین لشکر‌کشی، در سرزمین یونان یک آب‌راه نسبتن طولانی ساخت تا کشتی‌ها مجبور نشوند شبه‌جزیره را دور بزنند. بقایای این آب‌راه کشف شد، و نشان می‌دهد که ایرانیان بیست و پنج قرن پیش در علم مهندسی تا چه حد پیش‌رفت داشتند.

«هرودوت» در تالیف 9 جلدی خود با عنوان «جنگ پارسیان» جزییات جنگ‌های ایرانیان از آغاز کار تا پایان لشکرکشی خشایارشا به یونان را شرح داده است.

1896 میلادی- «ژان ویلیام فریتز پیاژه» (Jean William Fritz Piaget) روان‌شناس، زیست‌شناس، منطق‌دان، و شناخت‌شناس سویسی متولد شد. او به خاطر کارهایش در روان‌شناسی رشد و شناخت‌شناسی شهرت یافته‌ است.

تحقیقات او چند نقطه عطف مهم در رشد ذهنی کودکان را مشخص کرده است. کارهای او هم‌چنین علاقه‌مندی فراوانی به روان‌شناسی شناخت و رشد به وجود آورده است. او این ایده که کودکان به گونه‌ای متفاوت از بزرگ‌سالان فکر می‌کنند را تقویت کرد.

پیاژه یافته‌های خود را درکتاب‌ها و مقالات متعددی شرح داده است. از آن جمله می‌توان به «زبان و تفکر کودک»، «قضاوت اخلاقی در کودک» و «روان‌شناسی هوش» اشاره کرد. در سال1967 با انتشار کتاب «زیست‌شناسی و شناخت پیوستگی» جنبه‌های زیستی و عقلی را ترسیم کرد. در سال 1970 در اثر مشهور «ساختی‌نگری» مسئله ساخت و پدید‌ایی را از دیدگاه تحولی و در چارچوب علوم مختلف مورد بررسی قرار داد.

ژان پیاژه در سن یازده سالگی کارش را به عنوان یک پژوهش‌گر آغاز کرد و در همان سال نیز مقاله کوتاهی درباره یک پرستوی سیاه و سفید که در باغ ملی دیده بود نوشت .او مطالعاتش در زمینه علوم طبیعی را ادامه داد و از دانش‌گاه «نوشاتل» سوییس، مدرک دکتری خود را در زیست‌شناسی در سن21 سالگی دریافت کرد و یک‌سال در موسسه‌ای که «آلفرد بینه» (Binet Alfred) تاسیس کرده بود به کار پرداخت.

 1902 میلادی- «ادوارد هفتم» با نام کامل «آلبرت ادوارد» (Albert Edward) به عنوان پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند، در این روز تاج‌گذاری کرد. او پسر ملکه «ویکتوریا» و پرنس «آلبرت» بود. در  ژانویه 1901 ملکه ویکتوریا پس از یک دوره سلطنت طولانی‌مدت درگذشت و آلبرت ادوارد با عنوان ادوارد هفتم بر تخت پادشاهی بریتانیا نشست. وی به پادشاهی محبوب بدل شد. دوران حکومت ادوارد هفتم با آرامش و رونق اقتصادی هم‌راه بود که این شرایط تا پیش از جنگ جهانی اول ادامه داشت.

 او نام ادوارد را از این جهت به‌جای آلبرت ادوارد برگزید که در تمام زندگیش با پدرش پرنس آلبرت مقایسه شده بود.

1962 میلادی- «هرمان هسه» (Hermann Hesse) ادیب، نویسنده و نقاش آلمانی – سوییسی درگذشت. وی برنده‌ی جایزه نوبل سال ۱۹۳۲ در ادبیات بود. به‌واسطه مادرش که فرزند یک استاد هندشناس بود با فرهنگ شرقی از جمله فلسفه هندوستان آشنا شد؛ به‏همین دلیل نیز رد فلسفه مشرق‏زمین در تمام آثار او به چشم می‌خورد.

رمان «زیر چرخ» از محوری‌ترین نوشته‌های این نویسنده است که در سال ۱۹۰۶‌ منتشر شد. این رمان منعکس‌کننده نشانه‌های موجود در مجموعه آثار اوست. او علاوه بر جایزه نوبل، هشت جایزه ادبی دیگر از جمله جایزه جهانی «گوته» را به دست آورده است.

او در جنگ جهانی دوم شرکت کرد و به بحران‌های روحی و بیماری‌های روانی شدیدی دچار شد و طعم فقر را چشید، اما به‌رغم همه این‏ها، بیش از ۲۵ رمان، مجموعه شعر و یا کتاب داستان کوتاه از خود به یادگار گذاشت. در ایران بیش‏تر از ۱۰ اثر از این نویسنده به ترجمه رسیده‌اند که از میان آن‏ها می‌توان به کتاب‌هایی چون «سیذارتا»، «بازی مهره شیشه‌ای»، «داستان دوست من»، «از عشق و جدایی»، «اگر جنگ ادامه یابد»، «سفر به سوی شرق» و «تیزهوش‌» اشاره کرد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1945 میلادی- پس از آن‌که در ششم اوت اولین بمب هسته‏ای بر شهر هیروشیما فرو ریخت، در نهم آگوست نیز، دومین بمب هسته‏ای آمریکا، شهر ناکازاکی ژاپن را به کام مرگ و ویرانی کشاند.

1363 خورشیدی- «ابوالقاسم پاینده» مترجم و نویسنده ایرانی درگذشت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

تفکر نو

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,