Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
بیستم مرداد- یازدهم اوت

«تقویم تاریخ بیستم مرداد»

2011 August 11

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1921 میلادی- امروز زادروز «الکس هیلی» (alex haley) نویسنده سیاه‌پوست آمریکایی است که در نیویورک به دنیا آمد. او نویسنده قصه‌های تاریخی و روایت‌گر مطالبات سیاهان آمریکایی است.

وی یک بیوگرافر و نمایش‌نامه‌نگار بود که به صف نویسندگان داستان پیوست و داستان بسیار معروف و نافذ «ریشه‌ها» را نوشت. در این داستان  وی تا شش نسل خود را که به آفریقا و سپس به بردگی گرفته شدن ختم می‌شد به رشته تحریر کشید و باعث شد که مهاجران آمریکا به ویژه سیاهان در صدد شناختن نیاکان خود بر آیند و به ریشه خود توجه کنند.

1918 میلادی- نبرد «آمینز» (Amiens) پایان یافت. در میان نیروهای آلمان در این نبرد آثار شکست آشکار شد و این وضعیت شکست‌های دیگری را در پی داشت که به عقب‌نشینی نیروهای آلمانی در همه جبهه‌ها و ورود نیروهای متحدین به خاک آلمان و تسلیم این کشور ظرف 3 ماه منجر شد و جنگ جهانی اول نوامبر 1918 پایان یافت. دلایل عمده عقب‌نشینی آلمان در آگوست 1918 نداشتن نیروی ذخیره، تسلیم پی در پی نیروهای خسته و ناامید آلمانی و نیز تظاهرات چپ‌ها در برلین بود. 11 آگوست 1918، برای آلمان تنها 600 هزار نظامی باقی مانده بود.

1956 میلادی- «پال جکسون پولاک» (Paul Jackson Pollock) یک نقاش آمریکایی و از پیش‌گامان جنبش هیجان‌نمایی انتزاعی درگذشت.

وی نوجوانی را در کالیفرنیا گذراند و همان‌جا آموزش‌های مقدماتی هنر را فراگرفت‌. در سال‌های۱۹۳۳ ۱۹۳۱ در اتحادیه‌ی هنرآموزان نیویورک به تحصیل نقاشی و مجسمه‌سازی پرداخت. از ۱۹۳۷ به‌طور متناوب به روان‌کاوی «یونگ» روی آورد. جکسون پولاک اولین نقاشی بود که استفاده از قلمو را رها کرده و به‌طور مستقیم رنگ را بر روی اثر می‌پاشید .

این نقاش را با تابلو‌های نقاشی عجیبش می‌شناسند؛ تابلوهایی که در نگاه اول چیزی جز مخلوطی از رنگ‌های پاشیده شده به بوم نشان نمی‌دهند. اغلب منتقدان هم‌عصرش او را چیزی فراتر از یک نقاش عجیب که قلمو را با حرکت‌هایی تصادفی روی بوم می‌کشد، نمی‌دانستند.

پولاک با استفاده از شیوه‌ای نو (که بعدها با عنوان نقاشی «کنشی» معروف شد) آثاری درهم پیچیده و باطراوت را در سبک «هیجان‌نمایی انتزاعی» یا «اکپرسیونیسم انتزاعی» آفرید. این سبک آمیزه‌ای از هیجان اکسپرسیونیستی، نگاره‌های ساده بدوی و تجربه‌ای از نظم در غالب بی‌نظمی بود. هنرمندان این سبک بیش از آن‌که در سبک باهم شباهت داشته باشند، در نگرش و دیدگاه دارای وجه اشتراکند. همه می‌خواهند قیود و تکنیک‌های سنتی و دستوری را زیر پا بگذارند و ضوابط دیرینه زیبایی شناختی را لغو اعلام کنند، که نمونه بارز آن نقاشی‌های جکسون پولاک است.

1960 میلادی- جمهوری «چاد» (Chad)  کشوری در مرکز آفریقا که پایتخت آن «انجامنا»  (Ndjamena) است، در این روز از فرانسه اعلام استقلال کرد. کلمه «چاد» در زبان محلی به معنای «دریاچه» است وبرگرفته از وجود دریاچه حدود 20 هزار کیلومتر مربعی در این کشور.

در اواخر قرن هجدهم، برخی مبلغان مسیحی توانستند گروهی از مردم جنوب این کشور را به مسیحیت سوق دهند. کشور چاد از اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم مورد حمله استعمارگران فرانسوی قرار گرفت و پس از تصرف کامل آن، به مستعمرات آفریقایی فرانسه ملحق شد. چاد در سال 1946 جزو ممالک متحده فرانسه شد و در سال 1958 خودمختاری گرفت و سرانجام در چنین روزی به استقلال کامل دست یافت.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1357 خورشیدی- موج اعتراض و تظاهرات ضد حکومت، ایران را فراگرفت که صحنه‌های گسترده و خشن آن در اصفهان، شیراز، قزوین و تبریز به چشم خورد. متعاقب این تظاهرات، در اصفهان حکومت نظامی برقرار و فرودگاه این شهر بسته شد و از ساعت هشت شب تا شش بامداد رفت‌وآمد در معابر عمومی و اجتماع بیش از سه نفر ممنوع شد. در تظاهرات اصفهان به هتل شاه عباس و ساختمان‌های دیگر از جمله چندین بانک آسیب وارد آمد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,