Saturday, 18 July 2015
31 March 2023
به بهانه روز جهانی «چپ‌دست‌ها»

«روزنگاشت‌/‌جشنی برای چپ‌دست‌ها»

2013 August 14

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

سیزدهم آگوست برابر با بیست‌و‌دوم مرداد مصادف است با «روز جهانی چپ‌دست‌ها» که حدود سیزده‌درصد از جمعیت کره زمین را تشکیل می‌دهند. مشکلات چپ‌دست‌ها سبب شد در سال 1976 سازمان جهانی چپ دست‌ها توسط افراد چپ دست دنیا شکل بگیرد و این روز را روز جهانی چپ‌دست‌ها اعلام کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

علت چپ دست بودن هنوز هم به صورت یک راز است و هیچ جواب قطعی برای این سوال که چرا بعضی از افراد چپ دست هستند و بعضی راست دست، یافت نشده ‌است، ولی نظریه‌های زیادی در این رابطه وجود دارد. مثلن وجود ژن‌هایی خاص در افراد چپ دست یا موارد وراثتی و محیطی که در رشد جنین موثر است.

اکثر مردم فکر می‌کنند تنها کسانی که با دست چپ می‌نویسند یا غذا می‌خورند، چپ دست هستند. ولی این یک اشتباه است بسیاری از چپ دست‌ها به دلایلی مجبور شده‌اند که از دست راست برای انجام کارهای‌شان استفاده کنند و گاهی حتا خودشان هم نمی‌دانند که یک چپ دست محسوب می‌شوند.

از جمله نشانه‌های چپ‌دستی یا راست دستی را می‌توان بلند کردن دست در کلاس، پرتاب ‌توپ، مسواک زدن، شانه کردن، چکش زدن، آب دادن پای‌گیاه و دوختن نام برد. در رفتار افراد چپ دست و راست دست تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. در افراد راست دست بخش چپ مغز کار کنترل سرعت عمل و زبان را بر عهده دارد و سمت راست مغز مسئول کنترل احساسات است، ولی در افراد چپ دست این موضوع برعکس است.

در گذشته چپ‌دست‌ها با مشکلات زیادتری نسبت به امروزه مواجه بودند. در فرهنگ‌های قدیم به خصوص در اروپا چپ‌دستی را یک نوع نحوست می‌دانستند. مادران، کودکان چپ دست خود را مجبور می‌کردند که با دست راست کارهای‌شان را انجام دهند که این موضوع باعث ایجاد هیجانات اضافی و گاهی مشکلات روحی در کودکان می‌شد.

متاسفانه در ایران هم بعضی از خانواده‌ها با کودکان چپ دست‌شان درست رفتار نمی‌کنند و در مواردی مثل غذا خوردن و نوشتن بچه‌ها را مجبور به استفاده از دست راست می‌کنند. امروز چپ دستان خیلی کم‌تر با مشکلاتی از این قبیل مواجه هستند ولی هنوز هم مشکلات و کمبودهای زیادی دارند که بعضی از آن مشکلات، به علت وجود اکثریت راست دست‌ها در جهان به فراموشی سپرده شده است.

پس از مشکلات بسیاری که چپ‌دست‌ها با آن مواجع بودند در سیزدهم آگوست 1976 سازمان جهانی چپ دستان توسط خود افراد چپ‌دست دنیا شکل گرفت و این روز ‪ را «روز جهانی چپ‌دست‌ها» اعلام کردند.

1467.LeftHanded

و در سی سال گذشته تا این روز برای بالابردن سطح آگاهی عموم نسبت به موضوع چپ‌دستی در جهان استفاده شده است و در جهانی که راست دست‌ها در آن اکثریت چشم‌گیری دارند، چپ دست‌ها برای حفظ انجمن خود باش‌گاه‌ها و فروش‌گاه‌ها و حتا سایت‌های خاص را در اینترنت راه اندازی کردند.

از نکات جالب توجه در مورد چپ‌دست‌ها، چپ دست بودن 25درصد از کارکنان ناساست این در حالی است که تنها سیزده‌درصد مردم جهان را چپ‌دستان تشکیل می‌دهند با این وجود هنوز دلیلی علمی بر باهوش‌تر بودن چپ دستان یافت نشده است.

در نقاشی‌های به جا مانده از غارنشینان نیز دانش‌مندان دریافته‌اند که چپ دستی در آن زمان نیز رایج بوده و هم‌چنین این نقاشی‌ها از دقت و ظرافت بالاتری نسبت به آثاری که با دست راست کشیده شده‌اند برخوردار بوده است.

و اما هر ساله در این روز چپ دست‌ها در گوشه و کنار جهان در صورت امکان جشنی را برگزار می‌کنند. این جشن که گاهی جنبه گرد‌همایی به خود می‌گیرد با اعتراضاتی نسبت به تبعیضی که   به طور عمده  و سهون در تهیه  بسیاری  از  لوازم مورد نیاز  برای  چپ‌‌دستان  رایج است انجام می‌شود. از لوازمی که کارکردن با آن‌ها برای چپ‌دستان سخت هست می‌توان به قیچی‌، چاقو، ابزار باغبانی، دربازکن و سایر ابزار آشپزی اشاره کرد.

هم چنین باش‌گاه چپ‌دستان از «باراک اوباما»، «دیوید کامرون» و دیگران خواسته‌اند تا مناطق ویژه چپ‌دست‌ها در محیط‌های کاری ایجاد کنند و بازی‌هایی خاص این افراد طراحی کنند. سایت این باشگاه در این باره گفته است: چپ‌دست‌ها در سراسر جهان می‌توانند روز خود را جشن بگیرند و اطلاعات جامعه را نسبت به فواید و مضرات چپ دست بودن افزایش دهند.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

دانستنی‌ها

همشهری

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. hosain nickhah
    1

    سلام رادیو شما در کدام کشور نشرات دارد و فرکانس ان چه است اگر جواب بنده را بدهید ممنون نان خواهم شد