Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
در حمایت از جنبش حقوق مدنی در ایران

«برگزاری روز جهانی هنر برای حقوق بشر»

2009 December 04

«روز جهانی هنر برای حقوق بشر» در روز 21 آذرماه 1388؛ همراه با برنامه‌های متعدد، در 25 منطقه از جهان با عنوان روزی برای همبستگی و حمایت جهانی از جنبش حقوق مدنی در ایران، برگزار خواهد شد.

به مناسبت این روز، مجموعه برنامه‌های سخنرانی، کنسرت، نمایشگاه، شعرخوانی، میزگرد، نمایش فیلم و بسیاری برنامه‌های دیگر برای بیش از 25 نقطه در جهان از جمله آمستردام، اورلاندو، لس آنجلس، سانفرانسیسکو، آلمان، انگلستان، و واشنکتن دی سی برنامه‌ریزی شده‌است.

به گزارش شبکه غیرسیاسی «اتحاد برای ایران»، هدف از برگزاری چنین روزی  جلب توجه جهان، در روز جهانی حقوق بشر بر وضعیت حقوق بشر در ایران است

به گزارش شبکه غیرسیاسی «اتحاد برای ایران»، هدف از برگزاری چنین روزی  جلب توجه جهان، در روز جهانی حقوق بشر بر وضعیت حقوق بشر در ایران است.

در این گزارش گفته شده که جامعه جهانی به دنبال قطع‌نامه مجمع عمومی سازمان ملل درمورد وضعیت حقوق بشر در29 آبان، با شرکت در این برنامه‌ها از حکومت ایران می‌خواهد که به آزادی تجمع، آزادی بیان،و آزادی مطبوعات احترام گذاشته،تمامی زندانیان عقیدتی-سیاسی را آزاد کند،  به شکنجه وتجاوز در زندان‌ها پایان دهد و کسانی را که مسوول نقض حقوق بشر میباشند محاکمه کند.

گزارش‌گران بدون مرز، دیده‌بان حقوق بشر، موسسه ابتکار زنان برنده جایزه صلح نوبل، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، مدافعان خط مقدم (فرانت لاین) و سازمان آرتیکل 19 (ARTICLE 19)  از جمله حامیان روز جهانی هنر هستند.

بنا به این گزارش، بسیاری از شخصیت‌های حقوق بشری و هنرمندان از جمله اسماعیل خویی، محسن نامجو، آرش سبحانی (گروه کیوسک)، نرگس کلهر، رکسانا صابری، بهمن قبادی؛ و سوسن دیهیم؛ خواننده ایرانی و آهنگساز، محبوب مردم حمایت خودشان را از «اتحاد هنرها برای ایران» از طریق پیام‌های ویدیویی اعلام‌کرده و در آن از مردم خواستند که در برنامه روز 21 آذرماه شرکت کنند.

گروه «یو تو» هم ترانه دیهیم بشنو از نی براساس شعر مولوی، را در آغاز برنامه «یکشنبه خونین یکشنبه» در بارسلونا به مردم ایران تقدیم کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,