Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
با استفاده از یک نرم‌افزار مدرن

«تصویرتفکر انسان به ثبت رسید»

2009 December 04

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا برکلی برای اولین بار موفق شدند با کمک گرفتن از سیستم اسکن fMRI از فکر انسان تصاویر ویدیویی استخراج کنند.

به گزارش مهر، برای ارائه این تصاویر دانشمندان از دستگاه اسکن مغزی fMRI استفاده کرده و مغز دو بیمار را در هنگام مشاهده تصاویر ویدیویی اسکن کردند. به گفته دانشمندان یک برنامه رایانه‌ای برای برقراری ارتباط میان ترکیب‌بندی شکلها، رنگها و حرکات در تصاویر ویدیویی با الگوهای فعالیت در غشای بصری مخ بیماران مورد استفاده قرار گرفته است.

این نرم افزار در نهایت توانست با توجه به فعالیت‌های مغزی دو داوطلب تصاویر متوالی اما کدری را از آنچه توسط بیماران مشاهده شده بود، ارایه کند. برای مثال تصویر ارایه شده از مغز بیمار از فیلمی که در آن مردی با لباس سفید رنگ در حال اجرای نمایش بود، شمایلی از پیکر مرد و حالت بدن وی بوده و جزئیاتی مانند حالات چهره مرد از بین رفته بود.

20091204-danesh-brain1

به گفته محققان نرم افزار مورد استفاده آن ها برخی از صحنه ها مانند تصویر سر انسانی که درحال صحبت کردن است را به خوبی رمز گشایی می کند و در مقابل زمانی که دوربین بر روی تصویر حرکت سریع پن (Panning) را اجرا می کند، نرم افزار تمرکز خود را از دست می دهد.

بر اساس گزارش لایو ساینس، این اولین باری است که دانشمندان موفق به استخراج تصاویر از مغز و افکار انسان شده اند و مطالعاتی که در گذشته در این زمینه صورت گرفته تنها به منظور ثبت خاطرات فضایی در هیپوکاموس مغز با کمک اسکن fMRI بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: