Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
بیست‌و‌چهارم مرداد- پانزدهم اوت

«تقویم تاریخ بیست‌و‌چهارم مرداد»

2011 August 15

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1771 میلادی- «سر والتر اسکات» (Sir Walter Scott) رمان‌نویس، شاعر، تاریخ‌دان و زندگی‌نامه‌نویس اسکاتلندی زاده شد. او را اغلب ابداع‌کننده و یا پدر رمان تاریخی می‌دانند. چرا‌که وی قالبی را برای این سبک از ادبیات داستانی به‌کار بست که تا امروز از آن پیروی شده‌ است. اشعار و رمان‌های معروف به «ویورلی» (Waverley) او، به بازگویی وقایع مربوط به تاریخ کشورش می‌پردازند و سایر رمان‌های وی به بریتانیا و فرانسه‌ی دوران قرون وسطا برمی‌گردند که شخصیت‌های آن را شاهان، ملکه‌ها، افراد سیاسی، مزرعه‌داران، گدایان و راه‌زنان تشکیل می‌دهند.

اسکات از برجسته‌ترین چهره‌های رمانتیسیسم بریتانیا محسوب می‌شود که آثارش هنوز از استقبال بالایی برخوردار است. از آثار معروفش به «آیوانهو» (Ivanhoe)، «راب روی» (Rob Roy)، «بانوی دریاچه» (The Lady of The Lake) و «ویورلی» (Waverley) می‌توان اشاره کرد.

اسکات در سال 1805 با انتشار «ترانه آخرین خنیاگر» شهرتی جهانی یافت.

1914 میلادی- سرانجام پس از سال‌ها کانال «پاناما» که اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام متصل می‌کرد، افتتاح شد. نخستین کشتی که از این آب‌راهه ساخت بشر عبور کرد‌، کشتی «انکن» (Ancon) بود.

در اول ژانویه 1880‌ یک شرکت فرانسوی، حفر کانال پاناما را آغاز کرد و 11 سال بعد در سال 1891‌ در حالی که 33 کیلومتر از حفر کانال به پایان رسیده بود، به علت ورشکستگی، از ادامه حفاری باز ماند. در سال 1902‌ دولت آمریکا شرکت فرانسوی را خریداری کرد و در سال بعد، کار حفاری را آغاز کرد. در نهایت، کار حفاری کانال پاناما به طول بیش از 60 کیلومتر که دو اقیانوس اطلس و آرام را به هم متصل می‏کرد، در چنین روزی پایان پذیرفت و در این روز افتتاح شد.

1948 میلادی- شبه‏جزیره کره تا پایان جنگ جهانی دوم، یک کشور متحد را تشکیل می‏داد و در آخرین روزهای جنگ، نیروهای شوروی از شمال کره وارد این کشور شدند و نیمه شمالی کره را تصرف کردند. براین اساس، کره در مدار 38 درجه عرض جغرافیایى به دو قسمت تقسیم شد. در قسمت جنوبی این شبه‏جزیره، انتخاباتی برگزار شد و کشور جمهوری کره جنوبی در 15 اوت 1948 شکل گرفت. نظام این کشور جمهوری چند حزبی است.

کره جنوبی که با نام رسمی جمهوری کره نیز شناخته می‌شود، کشوری است در بخش جنوبی شبه‌جزیره کره در شرق آسیا و پایتخت آن شهر «سئول» است.

1975 میلادی- چهار سال پس از تاسیس کشور مستقل بنگلادش، در این کشور یک کودتای نظامی روی داد که ضمن آن «شیخ مجیب‌الرحمن» (Sheikh Mujibur Rahman) بنیادگذار بنگلادش و رییس این کشور که به پدر بنگلادش معروف شده است کشته شد و دولت تغییر یافت. در جریان این کودتا اعضای خانواده شیخ مجیب و کارکنان دفتر او، جز دو دخترش که در مسافرت اروپا بودند کشته شدند.

وی رهبر جدایی‌طلبان پاکستان شرقی بود که فعالیت‌های او به یک قیام مسلحانه در سال 1971 انجامید که دولت هند نیز نیرو برای کمک به قیام کنندگان فرستاد و دولت پاکستان در 17 دسامبر سال 1971 با قبول آتش‌بس از دعاوی خود در پاکستان شرقی صرف‌نظر کرد و این سرزمین به رهبری شیخ مجیب به نام «جمهوری بنگلادش» پایه‌گذاری شد.

در پی کودتای آگوست 1975 کودتای دیگری در سال 1977 روی داد که منجر به روی کارآمدن «ژنرال ضیا‌الرحمن» در بنگلادش شد. مدتی گذشت تا دمکراسی به بنگلادش بازگشت و «حصینه واجد» دختر شیخ مجیب نخست وزیر بنگلادش شد و هم‌چنان رهبر حزب «عوامی لیگ» است که نقش «حزب اقلیت» را ایفا‌ می‌کند.

1364 خورشیدی- در تابستان 1364، در حالی که تهدیدات عراق برای حمله مجدد به شهرها و مکان‌های غیرنظامی ادامه داشت، وزیر اطلاعات عراق تهدید کرد که عراق حملات خود علیه کشتی‌رانی در خلیج فارس را تشدید خواهد کرد، تا بدین وسیله ایران را وادار به نشستن بر سر میز مذاکره کند. هم‌چنین وزیر نفت عراق نیز گفته بود، عراق به نفت‌کش‏هایی که به بندرهای ایران نزدیک شوند حمله خواهد کرد زیرا این بندرها شاه‌رگ اقتصادی ایران است که ماشین جنگی این کشور را تغذیه می‏کنند. به دنبال این تهدیدات، عراق سرانجام در 24 مرداد 1364، پایانه‏های نفتی ایران در جزیره خارک را مورد حمله قرار داد که این اقدام عراق به منزله بنیان نهادن گسترش دامنه جنگ ارزیابی شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1769 میلادی- «ناپلئون بناپارت» در جزیره «کورسیکا» (Corsica) از پدر و مادری ایتالیایی‌تبار به‌دنیا آمد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,