Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
بیست‌و‌پنجم مرداد- شانزدهم اوت

«تقویم تاریخ بیست‌و‌پنجم مرداد»

2011 August 16

رادیو کوچه

1977 میلادی- «الویس آرون پریسلی» (Elvis Aaron Presley) خواننده و هنرپیشه آمریکایی و یکی از موفق‌ترین شخصیت‌ها در هنر معاصر و موسیقی آمریکا درگذشت. او در دوران شکوفا شدن موسیقی سبک «راک اند رول» به ویژه در نیمه دوم دهه ۱۹۵۰ بود و به «شاه راک اند رول» مشهور شد. الویس از سال ۱۹۵۶ به بعد با اجرای ۴۵ ترانه و با بازی در ۳۳ فیلم سینمایی و حضور در برنامه‌های تلویزیونی و کنسرت‌ها، موفقیت اقتصادی بسیاری را کسب کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در سال ۱۹۵۵ شرکت «آرسی‌ای ویکتور» (RCA Victor) قرارداد ضبط موسیقی او را از «فیلیپس» خریداری کرد و در سال ۱۹۵۶ و پس از اجرای ترانه «هتل دل‌شکستگان» (Heartbreak Hotel) الویس پریسلی از لحاظ فروش کارهایش و بازی در برنامه‌های تلویزیونی به موفق‌ترین هنرمند تبدیل شد. نخستین فیلم سینمایی او به نام «به ملاطفت دوستم بدار» (Love Me Tender) نیز در همان سال بر پرده سینماها قرار گرفت.

بعد از مرگ او فروش آثاراش رو به فزونی گذاشت و حتا بازدید از قبر او جزو یکی از نمادهای صنعت توریسم آمریکا به شمار می‌رود. اهمیت الویس تا اندازه‌ای است که جان لنون درباره اش گفت: قبل از الویس هیچ چیز نبود.

1332 خورشیدی- «محمد‌رضا پهلوی»، پیش از کودتای ۲۸ مرداد ایران را در چنین روزی برای نخستین بار ترک کرد. وی ابتدا از تهران به رامسر و با یک هواپیما از طریق عراق و به ایتالیا رفت. این واقعه هنگامی اتفاق افتاد که بیش از یک‌سال از وقایع 30 تیرماه سال 1331 می‌گذ‌شت. در این روز با قیام مردم‌، محمد‌رضا پهلوی مجبور شد با عزل قوام از پست نخست وزیری‌، پس از رای اعتماد مجلس به دکتر مصدق، وی را به ریاست دولت منصوب کند. محمدرضا پهلوی در 31 مرداد همان سال به ایران بازگشت.

روزهای 25 تا 27 مرداد، در سراسر ایران اجتماعات بزرگی تشکیل و از دولت لغو نظام سلطنتی درخواست شد.

1364 خورشیدی- در چنین روزی در سال1364 چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی برگزار شد که طی آن آیت‌اله خامنه‌ای به ریاست جمهوری اسلامی انتخاب شد. آیت‌اله خمینی حکم ریاست جمهوری او را در تاریخ بیست‌ونهم شهریور برای دومین بار تنفیذ کرد.  پس از کشته شدن رجایی و باهنر در 8 شهریور 1360، به پیشنهاد تعدادی از اعضای مرکزی حزب جمهوری اسلامی آیت‌اله خامنه‏ای از طرف روحانیت و سایر نهادهای انقلابی نامزد ریاست جمهوری شد. هم‌چنین در چنین روزی و برای دومین بار کاندیدای ریاست جمهوری و به این پست برگزیده شد.

1358 خورشیدی- «رضا صادقی»، خواننده موسیقی پاپ ایرانی در «بندر عباس» زاده شد. به موسیقی علاقه داشت و اولین تجربه‌ی او در این هنر به آهنگ «راز عشق» در سال ۱۳۷۱ باز می‌گردد. او در سال ۱۳۷۲ اولین آلبوم خود را با همین نام ارایه کرد که از نظر بعضی هیچ بار هنری در آن دیده نمی‌شود. بعد از آن هم‌کاری خود را با گروه هنری «کیمیا» آغاز کرد و آلبوم‌های «گل لاله»، «رویای شیرین» و «مستانه و دیوانه» را عرضه کرد. سپس هم‌کاری خود را با گروه کیمیا قطع کرد و برای پیش‌رفت در کار به تهران آمد.

او که به «مشکی‌پوش» معروف است از ۲۵ مرداد ۱۳۷۲ لباس مشکی بر تن می‌کند. آغار معروفیت او به ترانه‌ی «مشکی رنگ عشقه» در آلبوم «پیرهن مشکی» بر‌می‌گردد. وی مستندی به نام «رمز شب» را روانه بازار کرد که حقایق در مورد زندگی و کار خود را اعلام کرد. وی در این مستند گفت که تمامی آهنگ‌هایش را از ته دل خوانده و حرف مشکی پوش بودن او شعار نیست و اعتقادی درونی است.

وی در سال 90 آلبومی به نام «دیگه مشکی نمی‌پوشم» را ارایه کرد. وی در خصوص این آلبوم گفته که مشکی رنگه عشقه و برای رفتن و مردن شخصی مشکی نمی‌پوشم. در تلاشی جدید فیلم زندگی رضا صادقی با نام «بی خداحافظی» در حال ساخت است.

«یکی بود یکی نبود»، «وایسا دنیا»، «کما» برخی از آلبوم‌های این خواننده ایرانی هستند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1960 میلادی- قبرس که پس از سلطه عثمانی، در استعمار انگلستان بود در پی مبارزات مسلحانه مردم آن جزیره استقلال یافت و اسقف «ماکاریوس» رهبر مبارزه، به‌عنوان نخستین رییس‌ جمهوری آن انتخاب شد.

1972 میلادی- یک روی‌داد بی‌سابقه در آسمان مراکش روی داد و یک جنگنده نیروی‌هوایی این کشور به سوی هواپیمای حامل «حسن‌دوم» پادشاه وقت مغرب که به پایتخت باز می‌گشت آتش گشود، ولی هواپیمای حامل پادشاه و سرنشینان آن آسیب ندیدند. هم‌زمان، چند هواپیمای دیگر با راکت و گلوله کاخ سلطنتی و فرودگاه را به گلوله بستند و عده‌ای را مجروح کردند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,