Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
تکنو کوچه- «کد کیو آر» (QR code)

«تبلیغات نوین و کدهای جادویی»

2011 August 16

کیومرث سجادی/رادیو کوچه

«کد کیو آر» (Quick Response code) یک بارکد ماتریکسی و دو بعدی است که برای اولین بار توسط شرکت «تویوتا» در سال 1994 و برای ردیابی قطعات خودرو اختراع شد. این کدها توسط  دست‌گاه‌های خواندن «کیو آر»، «اسمارت فون»ها (phones Smart) و یا کامپیوترهای دارای وب‌کم قابل خواندن هستند. بارکدهای «کیو آر» از خطوط سیاه رنگی که داخل یک مربع سفید قرار می‌گیرند، تشکیل شده‌اند. اطلاعات قابل خواندن در این مدل از بارکد‌ها می‌تواند یک متن، یک آدرس اینترنتی، ایمیل و یا داده‌های دیگر باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به‌این‌وسیله می‌توانید با داشتن یک فضای مربع شکل کوچک در یک مجله، اتوبوس، ایست‌گاه مترو و یا هر فضای تبلیغاتی دیگری و قرار دادن کد «کیو آر» ، امکان دست‌رسی به اطلاعات‌تان مانند آدرس اینترنتی‌ و یا کارت مجازی‌ (VCARD) خود را به دیگران بدهید. بازدیدکنندگان با داشتن یک گوشی موبایل دوربین‌دار می‌توانند با استفاده از برنامه‌های خواندن بارکدهای «کیو آر»‌، بارکد را خوانده و به اطلاعات آن دست‌رسی پیدا کنند. یک کد «کیو آر» می‌تواند حاوی 7089 کاراکتر  عدد، 4296 کاراکتر حرف و 2953 بایت اطلاعات باینری باشد.

انتقال اطلاعات زیاد با اشغال یک فضای کم این اجازه را می‌دهد که با صرف کم‌ترین هزینه بیش‌ترین اطلاعات را به مخاطب منتقل کرد. یکی دیگر از مزایای آن قابلیت تشخیص از هر زاویه‌‌ای می‌باشد. بدین معنا که شما دوربین خود را با هر زاویه‌ای که بگیرید نشانه‌هایی در سه‌گوشه‌ی این نوع بارکد هست که تشخیص جهت اصلی آن را برای برنامه‌های بارکد‌خوان ممکن می‌سازد.

دریافت اطلاعات مربوط به مکان‌های تاریخی و تفریحی بر روی دست‌گاه موبایل یکی دیگر از کاربردهای این نوع از بارکدها است. کم‌تر پیش می‌آید که در یک سفر تفریحی همه‌ی بروشورها و اطلاعاتی را که به‌صورت چاپی از مکان‌های مورد بازدید دریافت می‌کنید تا آخر سفر حفظ و برای آینده نگه‌داری کنید. اما این بارکدها ضمن کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از مصرف بیهوده کاغذ، با ذخیره‌سازی اطلاعات بر روی موبایل شما امکان حفظ اطلاعات را نیز آسان‌تر می‌نماید.

آن‌چه در این بین حایز اهمیت است فراگیر شدن استفاده از این کدها و در اصل پذیرش آن توسط مردم است. یک صفحه از روزنامه با داشتن چند تبلیغ کوچک حاوی کدهای «کیو آر» می‌تواند به اندازه‌ی یک صفحه روزنامه، اطلاعاتی را از هر یک از صاحبان این تبلیغات در اختیار مخاطبان قرار دهد. این شیوه از تبلیغات می‌تواند دنیای تبلیغات را از جنبه‌های مختلف متحول سازد.

برای این‌که به صفحه «رادیو کوچه» در «آی تونز» مراجعه کنید کافی‌ست تا با گوشی آی‌فون خود و با استفاده از نرم‌افزارهای (QR Reader) اقدام به خواندن عکس زیر از طریق دوربین گوشی‌تان نموده و به آدرسی که توسط نرم‌افزار دی‌کد می‌شود مراجعه کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,