Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
گزارش روز تاجیکستان،

«رحمان جایزه بحث برانگیز «پیشوای قرن ۲۱» را گرفت»

2011 August 19

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

اخیرن «پژوهش‌گاه روابط بین‌المللی و هم‌کاری‌های اقتصادی» در رومانی جایزه «پیشوای قرن ۲۱» را به «امام علی رحمان» رییس جمهوری تاجیکستان تقدیم کرد.‌ رییس این پژوهش‌گاه در سخن‌رانی خود به مناسبت اعطای جایزه «پیشوای قرن ۲۱» به رییس جمهوری تاجیکستان گفته است، «به چنین عنوان نامزدها تنها پس از بررسی همه جانبه دست‌آوردها و فعالیت مثبت سرفراز می‌شوند.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مقام‌های تاجیک از اعطای این جایزه به «امام علی رحمان» استقبال کردند و می‌گویند که این جایزه برای خدمت‌هایش در زمینه مساعدت به وحدت ملی، مبارزه با فساد مالی، آزادی مطبوعات، تامین رشد استوار و به سرعت اقتصادی تاجیکستان داده شده است. رسانه‌های رسمی تاجیکستان حتا هنگام نشر این خبر این جایزه را به «اتحاد اروپا» مربوط دانسته‌اند. در حالی‌ که «اتحاد اروپا» دولت تاجیکستان را بارها برای مراعات نکردن آزادی مطبوعات و هم حقوق بشر زیر تازیانه تنقید گرفته و  این کشور را در ردیف کشورهای ناآزاد قرار داده است.

‌در پی جست‌وجوها روشن شد، که پژوهش‌گاه روابط بین‌المللی و هم‌کاری‌های اقتصادی یک سازمان مستقل است و هیچ ربطی‌ هم با «اتحاد اروپا» ندارد. گذشته از این پژوهش‌گاه روابط بین‌المللی به «قربان گلی بیردی محمداف»، رهبر «ترکمنستان»، ناآزادترین کشور آسیای مرکزی نیز جایزه خود را ارزانی داشته است. زمانی‌ که سایت اینترنتی این پژوهش‌گاه را باز کردیم، دیدیم، که این سازمان به شدت از «بشار اسد» رهبر «ثریه» نیز حمایت می‌کند.

اگرچه سازمان های بین‌المللی و کشورهای اروپای انتخابات گذشته ریاست جمهوری «قزاقستان» راآلوده با تقلب خواندند، ولی‌ گروه ناظران شورای اروپای روابط بین‌المللی گفته است، که انتخابات ریاست جمهوری در قزاقستان موافق به معیارهای جهانی صورت گرفت. با اشاره به چنین پهلوهای بحث برانگیز سازمان  روابط بین‌المللی و هم‌کاری‌های اقتصادی کارشناسان مستقل تاجیک چنین جایزه را واقعی نمی‌دانند و می‌گویند شاید سازمانی با دریافت مبلغ به چنین رهبرانی که حتا در داخل کشور خود چندان پذیرفته نیستند، جایزه می‌دهد.

‌همین طور، خبر صاحب باز یک جایزه شدن «امام علی رحمان» و آن هم «پیشوای قرن ۲۱» در محافل سیاسی تاجیکستان بحث‌های را برپا کرده است. مخالفان ریژم رحمان می‌گویند، این جایزه مثل ده‌ها جایزه دیگر رییس جمهوری تاجیکستان برای پیش‌رفت این کشور منفعتی ندارد، بلکه برعکس یک خودفریبی است. اما «سهراب شریف‌اف» رهبر مرکز مطالعات نزد رییس جمهوری تاجیکستان در صحبت به خبرگزاری‌های محلی به این جایزه سزاوار شدن رحمان را پروزی خوانده و گفته است، او ارزنده جایزه «نوبل»هم هست.

 ولی‌ در واقع، تاجیکستان با رشد کند اقتصادی و مراعات نشدن آزادی مطبوعات و حقوق بشر همیشه مورد تنقد سازمان‌های بین‌المللی و هم کشورهای مثل آمریکا و اروپا بوده است. از جمله چندی پیش شبکه «سی‌بی‌اس نیوز» رییس جمهوری تاجیکستان را به سلسله دیکتاتورهای دیرپای جهان وارد کرد. پیش از این نام رحمان در فهرست رهبران خودکامه جهان مجله «تایم» پیدا شده بود.

 هم‌چنین سازمان تحقیقات اقتصادی «اکونومیست» نیزتاجیکستان را کشور خودکامه عنوان کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,